Kościół malabarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół w Palayur - jeden z najstarszych w Kerali

Kościół malabarski - chrześcijański Kościół w południowych Indiach, w historycznej krainie Malabar, obecnie indyjski stan Kerala. Chrześcijanie malabarscy stosują także nazwę Kościół św. Tomasza, przypominając starożytną legendę mówiącą o św. Tomaszu jako jego założycielu.

W Kościele tym przemieszały się dwie tradycje: religia chrześcijańska i kultura hinduska. Językiem liturgii jest język syriacki, chociaż w kościele reformowanym, a także w niektórych tradycyjnych, używa się także miejscowego języka malajalam.

Początkowo Kościół ten rozwijał się w odosobnieniu. Dopiero od IV w. obserwuje się napływ wyznawców nestoriańskiego Kościoła wschodniosyryjskiego. Aż do XV w. Kościół malabarski pozostawał w jurysdykcji nestoriańskiego patriarchy, który wysyłał do Malabaru własnego metropolitę, aby zajmował się duchową opieką nad tamtejszym Kościołem. Przybycie Portugalczyków, a wraz z nimi misji jezuickiej, doprowadziły do podporządkowania tego Kościoła Rzymowi. Uporczywe zwalczanie doktryny nestoriańskiej oraz wykorzenianie malabarskich obyczajów na rzecz obrządku rzymskiego doprowadziły do zdecydowanego sprzeciwu. Po spaleniu na stosie przysłanego przez kościół koptyjski biskupa, część wyznawców zgromadziła się w Mattancherry, by poprzysiąc odrzucenie zwierzchnictwa papieskiego i powrót do starożytnej tradycji przyjmowania biskupa z jednego z Kościołów wschodnich. Wydarzenie to zostało nazwane koonan kurisu - przysięga pod krzyżem Koonan. Pod koniec XVII wieku przybył jakobicki biskup, który objął pieczę nad tym Kościołem.

Po kolonizacji portugalskiej przyszła kolej na Holendrów i Brytyjczyków. Ci ostatni prowadzili intensywną działalność misyjną, nie ingerując jednak w tradycje malabarskie. Mimo to doszło do kolejnych podziałów w łonie tego Kościoła m.in. na martomitów (reformowanych) czy syromalankarów (katolików). Wielu z dawnych wyznawców Kościoła malabarskiego zasiliło szeregi Kościoła katolickiego obrządku rzymskiego bądź Kościoła anglikańskiego.

Najważniejsze odłamy Kościoła malabarskiego: