Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Dargobądzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dargobądzu
kościół filialny
Ilustracja
kościół w roku 2008
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dargobądz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Wolinie

Wezwanie

Matki Boskiej Częstochowskiej

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia

Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dargobądzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dargobądzu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dargobądzu”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dargobądzu”
Ziemia53°52′18,7799″N 14°32′08,1471″E/53,871883 14,535596

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – niewielki kościół filialny w Dargobądzu, w gminie Wolin. Należy do parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolinie.

Kościół został zbudowany w latach 1997–2005 według projektu Walentego Zaborowskiego[1]. Kamień węgielny pod budowę kościoła został wkopany 4 października 1997 roku. Po sześciu latach budowy kościół został konsekrowany 19 października 2003 roku[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany jest na planie prostokąta, z przyległą wieżą na planie kwadratu[1]. Korpus budowli przykrywa dwuspadowy dach, pięcioboczne prezbiterium wielospadowy[1].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

W centralnym miejscu prezbiterium znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej[1]. Pod nim jest tabernakulum. W jednym ołtarzu bocznym jest obraz z wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa i figura Miłosierdzia Bożego[1], w drugim obraz Niepokalanego Serca Maryi i figura Matki Boskiej Różańcowej[1]. Na ścianach są powieszone stacje drogi krzyżowej[1]. Ponadto w budynku jest tablica poświęcona proboszczowi Janowi Ubermanowi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Paulina Matysiak: Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Nasze dziedzictwo. T. II. Bydgoszcz: Ikona, 2012. ISBN 978-83-934287-2-4. OCLC 812720232. (pol. • niem.).