Kościół w Østerlars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół w Østerlars
Østerlars Kirke
Ilustracja
Państwo  Dania
Miejscowość Østerlars
Wyznanie protestanckie
Kościół Danii
Imię św. Wawrzyńca
Położenie na mapie Bornholmu
Mapa lokalizacyjna Bornholmu
Kościół w Østerlars
Kościół w Østerlars
Ziemia55°10′17,5″N 14°57′42,0″E/55,171528 14,961667

Kościół w Østerlarskościół obronny we wsi Østerlars leżącej 5 km na południe od Gudhjem na wyspie Bornholm. Jest to największa i najstarsza z rotund na wyspie. Jest popularną atrakcją turystyczną odwiedzaną rocznie przez 12 000 zwiedzających. Został wzniesiony około 1160 jako świątynia pod wezwaniem św. Wawrzyńca[1]. Budowla składa się z apsydy, owalnego prezbiterium oraz okrągłej nawy. Ma 3 kondygnacje. Niegdyś budowla była ufortyfikowana, najwyższa kondygnacja pełniła funkcję galerii strzeleckiej[2].

Wezwanie[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest poświęcony św. Wawrzyńcowi. Duńskim odpowiednikiem imienia jest Lars i taka była pierwotna nazwa świątyni lecz około 1600 dodano prefiks øster- (Wielkanoc) w celu odróżnienia od pobliskiego kościoła Ny-Lars.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Østerlars. Wnętrze środkowej kolumny

Kościół powstał ok. 1160. W świątyni znaleziono monetę datowaną na 1157. Na tej podstawie czas wzniesienia kościoła określono na ok. 1160. Ściany zostały wykonane z kamieni polnych, a fundamenty z bornholmskiego piaskowca. Apsyda świątyni ma analogię w katedrze w Lund. Zewnętrzna średnica nawy wynosi 16 m. W jej centrum znajduje się pusta w środku kolumna o średnicy 6 m. W jej wnętrzu znajduje się pomieszczenie. Pierwotnie wnętrze oświetlały niewielkie romańskie okna, powiększone w okresie nowożytnym. W XVII w. dodano przypory, a w XVII w. stożkowaty dach. Przedsionek powstał w 1870. Znajduje się w nim kamień runiczny z ok. 1100. Drugi kamień jest na terenie przykościelnym (ok. 1070).

Malowidła i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Centralna kolumna jest pokryta freskami wykonanymi ok. 1350. W okresie reformacji zostały one zamalowane i odkryto je w 1889. Przedstawiają one Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodzenie Chrystusa, śpiącego Józefa w żydowskiej czapce, apokryficzny cud żniw dokonany przez Marię podczas ucieczki do Egiptu oraz Sąd Ostateczny.

Ambona kościoła pochodzi z 1595, a ołtarz jest datowany na ok. 1600.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nepper-Christensen Carl, The Church of St. Lawrence, Østerlars 1989.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]