Kościół wolny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kościół wolnyKościoły chrześcijańskie, które są całkowicie oddzielone od rządu państwowego (w przeciwieństwie do teokracji i religii państwowej) i popierają całkowity rozdział państwa od kościoła. Kościoły wolne zwykle nie przyjmują także od władzy świeckiej finansowego poparcia.

Historycznie, idea Kościoła wolnego wywodzi się z pierwotnego chrześcijaństwa, które przed okresem konstantyńskim było oddzielone od władzy państwowej. Rozdział Kościoła od państwa został jednak w chrześcijaństwie zapomniany, aż do pojawienia się protestanckiej reformacji, której radykalne kierunki, takie jak kalwini czy anabaptyści na nowo zwrócili uwagę na to zagadnienie. Obecnie, znaczna liczba Kościołów protestanckich, w tym większość ewangelikalnych, stoi na stanowisku oddzielenia religii od rządu państwowego.

Prezbiterianizm[edytuj]

Szereg Kościołów protestanckich w Szkocji i Irlandii Północnej, głównie tradycji kalwińskiego prezbiterianizmu, wyznaje pogląd Kościoła wolnego. Obecnie, największą wolną denominacją prezbiteriańską jest Wolny Kościół Szkocji.

Baptyzm[edytuj]

Kościoły baptystyczne, czerpiąc z dziedzictwa ruchów radykalnej reformacji, od swojego początku (XVII wiek) stały na stanowisku wolności sumienia każdego człowieka, autonomii lokalnych zborów i pełnego rozdziału państwa od Kościoła. Wyraz temu dały wielokrotnie przy formułowaniu historycznych wyznań wiary, w tym najsłynniejszego Londyńskiego Wyznania Wiary. Idea Kościoła wolnego została uznana za jeden z filarów baptyzmu, przez co wyznanie to na trwałe wpisało się do historii zasługami w zakresie walki o wolność religijną.

Ewangelikalni chrześcijanie[edytuj]

Niemalże cały ewangelikalny protestantyzm, oprócz idei chrztu wierzących przez zanurzenie (co praktykuje większość ewangelikalistów), przejął od baptyzmu pogląd na temat rozdziału państwa od Kościoła. Obecnie dużą grupę wolnych Kościołów stanowią różne wyznania zielonoświątkowe. Kościoły Wolne to też ogromna większość Kościołów w największym protestanckim kraju świata Stany Zjednoczone

Wolne Kościoły w Polsce[edytuj]

Do wolnych Kościołów w Polsce należą m.in. takie denominacje, jak: Kościół Chrześcijan Baptystów, Konfederacja Ewangelicznych Kościołów Reformowanych, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Kościół Ewangelicznych Chrześcijan, Kościół Wolnych Chrześcijan, Kościół Zielonoświątkowy, Wspólnota Kościołów Chrystusowych oraz Kościół Ewangeliczny. Większość polskich wolnych Kościołów należy do Aliansu Ewangelicznego w RP.

Wolne Kościoły w Austrii[edytuj]

W Republice Austrii pięć wspólnot wolnokościelnych w celu uzyskania w 2013 r. uznania państwowego połączyło się w jedną denominację noszącą nazwę Wolne Kościoły w Austrii (Freikirchen in Oesterreich).

Sytuacja w Chinach[edytuj]

Obecnie w Chinach największymi wolnymi Kościołami są Prawdziwy Kościół Jezusa, Kościoły lokalne oraz Ruch Nowego Narodzenia.

Linki zewnętrzne[edytuj]