Kościół z Bączala Dolnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół rzymskokatolicki
św. Mikołaja z Bączala Dolnego
Obiekt zabytkowy nr rej. A-239 z 25 września 1959
Kościół z Bączala Dolnego
Kościół z Bączala Dolnego
Państwo  Polska
Miejscowość Sanok
Adres Muzeum Budownictwa Ludowego
ul. Aleksandra Rybickiego 1 3
38-500 Sanok
Styl architektoniczny Gotyk, Barok
Inwestor Jan Łętowski
Ukończenie budowy 1667
Ważniejsze przebudowy XIX w.
Położenie na mapie Sanoka
Mapa lokalizacyjna Sanoka
Kościół na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego
Kościół na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego
Kościół na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego
Ziemia 49°34′25,8″N 22°12′47,8″E/49,573833 22,213278
Wnętrze zabytkowego kościoła podczas nabożeństwa Niedzieli Palmowej
Doktor Adam Pałacki organista i konserwator kościelnych organów, tu podczas nabożeństwa Niedzieli Palmowej
Kościół św. Mikołaja z Bączala Dolnego
Kościół z Bączala Dolnego (1667) - miniatura w Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach (Bieszczady)
Kościół w Bączalu Dolnym, 1928 rok
Kamień pamiątkowy przy kościele

Kościół z Bączala Dolnego – drewniany, zabytkowy kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa, wybudowany najpóźniej w 1667 roku[1] w Bączalu Dolnym koło Jasła, od lat 70. XX wieku stoi w MBL w Sanoku.

Kościół stanowi typowy przykład małopolskiego kościoła drewnianego i jest jednocześnie jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej południowo-wschodniej Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół jako główna świątynia parafii pw. św. Mikołaja w Bączalu Dolnym, wraz z XIV-wieczną kryptą, został wybudowany najpóźniej w 1667 roku o charakterze obronnym z fundacji ówczesnego właściciela Bączala i okolicznych ziem – Jana Łętowskiego[2]. Uroczyście konsekrowany w 1669 roku zapewne przez biskupa przemyskiego Stanisława Sarnowskiego. Niektóre źródła wskazują, że od końca XVIII wieku do połowy XIX wieku kościół oraz siedziba parafii położone były na terenie należącym do Bączala Górnego[3]. W 1848 do korpusu kościoła dobudowano murowaną kaplicę o powierzchni 30m2. Świątynia poddana została restauracji w 1865 oraz w 1974 roku. Od 1959 roku wpisany do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. Do 1974 stał w sąsiedztwie wybudowanego w latach 1957-1959 roku kościoła parafialnego Imienia Maryi w Bączalu Dolnym. Obecnie, od 1975 roku jako zabytek wysokiej klasy znajduje się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku[4] stanowiąc jeden ze sztandarowych eksponatów skansenu.

Korpus główny[edytuj | edytuj kod]

Były kościół z Bączala Dolnego jest dużą, orientowaną, drewnianą świątynią wzniesioną w tradycji gotyckiej z bali jodłowych ciosanych toporem, na kamiennej podmurówce, o charakterze obronnym (długość od wejścia do tylnej ściany prezbiterium wynosi 20 metrów, a szerokość nawy 10 metrów). Posiada trójdzielną sylwetkę, zamknięte trójbocznie prezbiterium i nawę w konstrukcji zrębowej, zakrystię o wymiarach 5 metrów na 3 metry i skarbczyk oraz przyległą wieżę w konstrukcji słupowo-ramowej, ściany wzmocnione lisicami i dach jednokalenicowy, nad wieżą – namiotowy. Otoczony podcieniami. Oświetlenie wnętrza budowli zapewnia ciąg pięciu okien tylko w południowej ścianie korpusu. Uroku dodają jej podbite gontem dachy i ściany, z wieżyczką na sygnaturkę, również w całości pokrytą gontem. Aktualnie świątynia ta znajduje się w Muzeum Budownictwa Ludowego[5] w Sanoku.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu gotycko-barokowego wystroju świątyni na uwagę zasługują:

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Obiekt otoczony jest zrekonstruowanym kamiennym murkiem z dwiema bramami wejściowymi: główną - ulokowaną po stronie zachodniej i boczną po stronie północno-wschodniej. W ogrodzeniu kościoła ustawiony jest drewniany krzyż misyjny i niewielkie lapidarium z historycznymi krzyżami i kamieniami nagrobnymi.

Kościół w miniaturze[edytuj | edytuj kod]

Kościół z Bączala Dolnego stanowi jeden z miniaturowych obiektów Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II w Myczkowcach, które gromadzi repliki najstarszych sakralnych obiektów drewnianych z terenu Pogórza, Beskidu Niskiego i Bieszczadów wykonane w odpowiedniej skali (1:25).

Szlak architektury drewnianej[edytuj | edytuj kod]

Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego - Trasa nr II (sanocko-dynowska), jako jeden z głównych eksponatów w zbiorach MBL w Sanoku.

Związani z kościołem[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W obrębie kościoła na terenie skansenu został ustanowiony kamień pamiątkowy honorujący Aleksandra Rybickiego, twórcę i pierwszego dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, z okazji 100-lecia jego urodzin w 2004.

Wizerunek kościoła w kulturze polskiej[edytuj | edytuj kod]

 • Świątynia została uwieczniona na znaczku pocztowym o wartości 5 zł wyemitowanym przez Pocztę Polską, w formacie 4.0 x 3.0 cm, który wieńczy inskrypcja: Kościół XVII w. - Bączal Dolny,
 • Kościół stanowi jeden z czołowych obiektów w niemieckim reportażu o II wojnie światowej,
 • Obraz z sylwetką drewnianego kościoła z Bączala Dolnego można zaobserwować w kadrze jednego z odcinków serialu Ojciec Mateusz, emitowanego przez Telewizję Polską

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Data ta może sugerować nie erekcję ale rok zakończenia przebudowy kościoła lub rok zakończenia prac budowlanych świątyni będącej następną z kolei z wykorzystaniem wcześniejszych elementów.
 2. Obecnie krypta jest zasypana - pochodzi najprawdopodobniej z XIV-wiecznego kościoła o którym wspomina Jan Długosz (data powstania krypty nie jest udokumentowana), jest ogrodzona (ogrodzone są fundamenty kościoła a więc i krypta zlokalizowana pod "Dawnym" kościołem). W Skansenie w Sanoku krypty nie odtworzono.
 3. Możliwe to było dzięki temu, że kościół jak i zabudowania plebańskie położone są na pograniczu tych dwóch wsi a więc Bączala Dolnego i Górnego
 4. W MBL w Sanoku znajduje się od 1975 roku.
 5. W Skansenie
 6. Drugi z obrazów - Obraz św. Mikołaja znajduje się w Kościele Parafialnym w Bączalu Dolnym, św. Mikołaj jest patronem Parafii w Bączalu wraz z Matka Boża.
 7. Według podania figurę tę zrobili i umieścili ludzie uciekający z królewskiego miasta Biecza z powodu panującej tam zarazy. Jedna z większych zaraz bieckich utożsamianych z powstaniem tego krzyża miała miejsce w 1572 roku, zmarło wtedy około 1500 osób.
 8. Jedno z nielicznych w Polsce, niezwykle rzadki sprzęt liturgiczny, wyszedł z użycia w ramach reform II Soboru Watykańskiego.
 9. Organy te pochodzą z Kościoła św. Anny w Święcanach w gminie Skołyszyn, były konserwowane już w XVIII wieku.
 10. Bruk kamienny zrekonstruowany został na podstawie wzmianki w inwentarzu z końca XVIII wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]