Kości (gra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gry. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Kości
Yahtzee.jpg

Komplet do gry
Liczba graczy 2-4
Czas przygotowania około minuty
Czas gry ok. 15 minut
Wymagane umiejętności zdolność kalkulacji
Losowość Znacząca

Kości – popularna gra dla 2-4 osób, w której gracze rzucają 5 typowymi sześciennymi kostkami, by uzyskać określone układy oczek, za które otrzymuje się punkty.

Tło[edytuj]

Celem gry jest uzyskanie największej liczby punktów. Wbrew pozorom nie jest to gra zależna tylko od szczęścia -- liczy się w niej raczej umiejętność kalkulacji. Kości są grą wywodzącą się ze starożytności, najpopularniejsza standaryzacja reguł została opatentowana przez firmę Milton Bardely. Od kości wywodzi się bezpośrednio Domino.

Zasady gry[edytuj]

Używa się 5 klasycznych kości do gry o kształcie sześcianu z liczbą punktów 1, 2, 3, 4, 5 i 6 na poszczególnych ściankach. W każdej kolejce gracz ma do dyspozycji 3 rzuty kostkami. Pierwszy rzut odbywa się zawsze wszystkimi 5 kostkami. Przy następnych dwóch nieobowiązkowych rzutach gracz może wybrać ze wszystkich kostki zatrzymane a niezatrzymanymi wykonuje rzut.

Celem rzutów w kolejce jest uzyskanie odpowiedniej kombinacji. Po wykonaniu rzutów układ oczek uzyskany na kostkach musi zostać zapisany przez gracza w tabeli punktacji do jednej z kategorii. Za wybraną kategorię otrzymuje się odpowiednią liczbę punktów. Raz wybrana kategoria nie może zostać użyta ponownie. Koniec gry następuje z chwilą użycia ostatniej kategorii w tabelce. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

Tabelka[edytuj]

Górna część tabelki[edytuj]

Nazwa kategorii Liczba punktów
Jedynki Suma punktów wyrzuconych jedynek. Max. 5 pkt
Dwójki Suma punktów wyrzuconych dwójek. Max. 10 pkt
Trójki Suma punktów wyrzuconych trójek. Max. 15 pkt
Czwórki Suma punktów wyrzuconych czwórek. Max. 20 pkt
Piątki Suma punktów wyrzuconych piątek. Max. 25 pkt
Szóstki Suma punktów wyrzuconych szóstek. Max. 30 pkt

Dodatkowo jeśli w kategoriach górnej części tabeli (od jedynek do szóstek) gracz uzyska łącznie co najmniej 63 pkt, to uzyskuje premię w wysokości 35 pkt. Premię można uzyskać między innymi wyrzucając co najmniej po 3 kości z taką samą liczbą oczek w odpowiednich kategoriach w górnej części tabeli.

Kategorie górnej części tabeli

 • jedynki, dwójki, trójki, czwórki, piątki, szóstki.

Wybierając jedną z nich, w pozycji odpowiadającej kategorii wpisuje się sumę oczek z kostek wskazujących wybraną liczbę.

Na przykład, jeśli gracz wyrzuci układ 4, 3, 4, 4, 1 i wskaże kategorię "czwórki", to uzyska 12 pkt. (bo w układzie są trzy czwórki), a jeśli wybierze "trójki", to 3 pkt. (bo wyrzuconym układzie ma tylko jedną trójkę). Z kolei wskazując kategorię "dwójki", "piątki" lub "szóstki" otrzyma 0 pkt. (bo w układzie nie ma kostek z taką liczbą oczek).

Dolna część tabelki[edytuj]

Kategoria Warunek do zdobycia punktów[1] Liczba punktów
3 jednakowe 3 kostki z taką samą liczbą oczek Suma oczek ze wszystkich 5 kostek
4 jednakowe 4 kostki z taką samą liczbą oczek Suma oczek ze wszystkich 5 kostek
Full 3 jednakowe oraz 2 jednakowe kostki[2] 25 pkt
Mały strit Cztery kolejne liczby oczek[3] 30 pkt
Duży strit Pięć kolejnych liczb oczek[4] 40 pkt
Generał[5] 5 jednakowych kostek 50 pkt
Szansa Suma oczek ze wszystkich 5 kostek

Generały

Drugi, trzeci i każdy kolejny wyrzucony generał może zostać użyty jako dżoker, jeśli kategoria "generał" i kategoria z górnej części tabeli odpowiadająca danemu generałowi są już wykorzystane.

Dżokera zapisuje się w dolnych kategoriach tabeli punktacji, otrzymując stosowną liczbę punktów (tzn. 25 pkt. za fula, 30 pkt za małego strita, 40 pkt. za dużego lub sumę oczek za pozostałe), chyba że wszystkie dolne kategorie są już wykorzystane, wtedy trzeba go zapisać do jednej z górnych, za 0 pkt.

Poza możliwością użycia jako dżokerów za kolejnych wyrzuconych generałów otrzymuje się 100 pkt. premii, ale pod warunkiem że pierwszy został zapisany do kategorii "generał".

Kategorie dolnej części tabeli

 • trzy jednakowe -- jeśli w układzie występują co najmniej trzy jednakowe liczby oczek, uzyskuje się sumę oczek z wszystkich pięciu kostek; np. dla układu 6,5,2,5,5, byłoby to 23 pkt; punkty za tę kategorię można wykorzystać przy uzyskaniu generała.
 • cztery jednakowe -- j.w., ale co najmniej cztery jednakowe liczby oczek;
 • full -- 25 pkt., jeśli w układzie występują trzy jednakowe liczby oczek oraz dwie inne jednakowe, np. 4, 2, 4, 4, 2 (trzy czwórki i dwie dwójki); punkty za tę kategorię można wykorzystać przy uzyskaniu generała.
 • mały strit -- 30 pkt., jeśli w układzie występują cztery kolejne liczby oczek, np. 2, 3, 4, 5, 2; albo 6, 1, 2, 3, 4; itp. (kolejność liczb na kostkach nie gra roli, bo nawet nie są numerowane), punkty za tę kategorię można wykorzystać przy uzyskaniu generała gdy są warunki wykorzystania go jako dżokera;
 • duży strit -- 40 pkt., j.w., ale liczby oczek z wszystkich pięciu kostek muszą być kolejnymi liczbami;
 • generał -- 50 pkt., jeśli liczba oczek na wszystkich pięciu kostkach jest jednakowa;
 • szansa -- niezależnie od układu kostek uzyskuje się sumę oczek z wszystkich kostek;

Wyboru każdej z wolnych kategorii można dokonać niezależnie od posiadanego układu, przy czym jeśli nie spełnia on określonych wymagań, to otrzymuje się 0 pkt. (taki wybór za 0 pkt. jest czasami konieczny, kiedy układ nie pasuje do żadnej z wolnych kategorii).

Wersje gry[edytuj]

Jedną z wersji gry są kości potrójne. Każdy gracz ma 3 kolumny. W drugiej i trzeciej otrzymuje się odpowiednio 2 i 3 razy więcej punktów. Jednocześnie gra jest dłuższa (składa się z 39 kolejek podczas gdy gra standardowa z 13 kolejek)[6].

Kolejną wersją są kości pełne[7]. Za wyrzucenie kombinacji używając 5 kostek dostaje się premię (2 lub 3 razy więcej punktów). Górna część tabeli nie jest wliczana do wyniku. W tej wersji jest zmodyfikowana dolna część tabeli:

Kategoria Warunek do zdobycia punktów Liczba punktów
Para 2 takie same kości Liczba oczek w parze
Dwie pary 2 pary jednakowych kości Liczba oczek w parach
Trójka 3 jednakowe kości Liczba punktów w trójce
Kareta 4 jednakowe kości Liczba punktów w czwórce
Mały strit Kombinacja 1,2,3,4,5 15 pkt
Duży strit Kombinacja 2,3,4,5,6 20 pkt
Full 3 jednakowe i 2 jednakowe kości Suma oczek ze wszystkich kości
Poker 5 jednakowych kości Suma oczek ze wszystkich kości * 3
Szansa Suma oczek ze wszystkich kości

Przypisy

 1. W przypadku wybrania kategorii i nie spełnienia warunków, za daną kategorię otrzyma się 0 pkt
 2. Np: 5, 5, 5, 3, 3
 3. Np: 1, 2, 3, 4, 6
 4. Np: 1, 2, 3, 4, 5
 5. W niektórych wariantach gry znany jako Poker
 6. Kości – zasady gry – Kurnik
 7. KOŚCI - gra online :: łamigłówki,gry logiczne

Linki zewnętrzne[edytuj]