Kościenica wodna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościenica wodna
Ilustracja
Kościenica wodna
Systematyka[1].
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd goździkowce
Rodzina goździkowate
Rodzaj kościenica
Gatunek kościenica wodna
Nazwa systematyczna
Myosoton aquaticum
Methodus (Moench) 225 (1794)
Synonimy

Malachium aquaticum (L.) Fr.
Alsine aquatica (L.) Britt.
Cerastium aquaticum L.
Stellaria aquatica (L.) Scop.

Kościenica wodna (Myosoton aquaticum (L.) Moench) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Rośnie w miejscach wilgotnych. Zasięg obejmuje niemal całą Europę (z wyjątkiem południowych i północnych jej krańców) i Azję (z wyjątkiem krańców północnych oraz części południowo-wschodniej i południowej)[2]. Gatunek zawleczony na wszystkie kontynenty w strefie klimatu umiarkowanego[2]. W całej Polsce gatunek pospolity[3].

Myosoton aquaticum0.jpg
Myosoton kz2.jpg
Myosoton kz1.jpg

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina wieloletnia, rozesłana lub wspierająca się na roślinach sąsiednich. Jest bardzo podobna do gwiazdnicy gajowej, która różni się od kościenicy wodnej walcowatą łodygą, ma słupek z 3 znamionami, a owocem jest torebka pękająca do połowy długości 3 ząbkami.
Łodyga
Wiotka, osiąga długość od 30 do 120 cm. Jest 4-kanciasta i górą gruczołowato owłosiona. Często zakorzenia się w węzłach.
Liście
Ulistnienie naprzeciwległe, liście siedzące lub na krótkim ogonku, sercowate, ostro zakończone. Tylko liście dolne i na płonnych łodygach ogonkowe.
Kwiaty
Kwiatostan typu wierzchotka dwupromieniowa. Kielich 5-działkowy, ogruczolony, płatków pięć, nieco dłuższych od kielicha, białych, rozciętych niemal do nasady. 5 szyjek słupka. Kielich owłosiony, długości podobnej jak korona.
Owoc
Jajowata torebka pękająca pięcioma ząbkami zawiera kilka nasion.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, geofit. Siedlisko: obrzeża wilgotnych lasów, zarośla, rowy, brzegi wód. Uważany za chwast[4]. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Convolvuletalia[5]. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Liczba chromosomów 2n = 28[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  3. a b Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  4. Włodzimierz Tymrakiewicz: Atlas chwastów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1976, s. 94.
  5. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jakub Mowszowicz: Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych pospolitych roślin zielnych. Warszawa: WSiP, 1986. ISBN 83-02-00607-6.
  2. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.