Kościuchnówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościuchnówka
Państwo  Ukraina
Obwód wołyński
Rejon maniewicki
Powierzchnia 1,1 km²
Wysokość 173 m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

546
493 os./km²
Nr kierunkowy 9-69-42
Kod pocztowy 44630
Położenie na mapie obwodu wołyńskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu wołyńskiego
Kościuchnówka
Kościuchnówka
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Kościuchnówka
Kościuchnówka
Ziemia51°21′16″N 25°45′14″E/51,354444 25,753889
Strona internetowa
Portal Portal Ukraina

Kościuchnówka[1][2] (dawniej także Kostiuchnówka lub Kościuchnówka; ukr. Костюхнівка, Kostiuchniwka) – wieś na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XIX i XX wieku wieś, nazywana ówcześnie Kostiuchnówką, leżała w gminie Miedwieże, w powiecie łuckim. Wieś należała do Franciszka Roszkowskiego. Zamieszkiwało ją 709 mieszkańców. We wsi były 124 domy, cerkiew i dwa młyny.

W marcu 1916 w Kościuchnówce powstał utytułowany polski klub piłkarski - Legia Warszawa. W dniach 4-6 lipca 1916 roku pod Kościuchnówką Legiony Polskie prowadziły działania opóźniające przeciwko oddziałom rosyjskim. Działania te przeszły do historii Wojska Polskiego jako bitwa pod Kościuchnówką, w której zginął dowódca Legionu Śląskiego - Jan Łysek[3]..

Dziś w Kościuchnówce jest polski Cmentarz Legionowy, którym opiekują się m.in. harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP (w ramach Harcerskiej Akcji Letniej „Kostiuchnówka”), którzy prowadzą także Centrum Dialogu Kostiuchnówka w odremontowanym budynku tzw. polskiej szkoły.

To stąd corocznie harcerze polscy biorą "Ogień Niepodległości", który potem zabierają do Warszawy, aby w stolicy podczas uroczystości Święta Niepodległości złożyć go (w trakcie Salwy Honorowej) na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Za wsią znajduje się Polska Góra usypana w latach 30. XX w. na cześć zwycięstwa Józefa Piłsudskiego. Na szczycie znajdowały się: muzeum i pamiątkowy kamień z napisem Pan marszałek Józef Piłsudski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]