Koalicja PO-PSL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koalicja PO-PSLkoalicja rządowa powstała po wyborach parlamentarnych z 21 października 2007 i z 9 października 2011, wygrywanych przez Platformę Obywatelską, jest to także koalicja występująca w samorządzie, m.in. w większości sejmików województw.

Koalicyjne rządy Donalda Tuska[edytuj | edytuj kod]

Premier w latach 2007–2014, Donald Tusk

Pierwszy rząd[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Pierwszy rząd Donalda Tuska.

Uchwałą Sejmu z 24 listopada 2007 Rada Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska otrzymała wotum zaufania[1]. Za jego udzieleniem głosowało 238 posłów, przeciw opowiedziało się 204. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 223 głosy[2]. Poparcia Radzie Ministrów udzieliły kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw były kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy i Demokratów.

Drugi rząd[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Drugi rząd Donalda Tuska.

Po kolejnych wyborach, uchwałą Sejmu z 19 listopada 2011, Rada Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska ponownie otrzymała wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 234 posłów, przeciw opowiedziało się 211 a wstrzymało się dwóch. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 224 głosy[3]. Poparcia Radzie Ministrów udzieliły kluby parlamentarne PO i PSL, a przeciw były kluby PiS, Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz klub Solidarna Polska.

PSL w obu rządach Donalda Tuska otrzymało 3 resorty: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Koalicyjny rząd Ewy Kopacz[edytuj | edytuj kod]

Premier 2014-2015, Ewa Kopacz
 Osobny artykuł: Rząd Ewy Kopacz.

Wskutek wyboru Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, 22 września 2014 został powołany nowy rząd koalicyjny PO-PSL, na czele którego stanęła dotychczasowa marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Sejm udzielił wotum zaufania rządowi pod kierownictwem Ewy Kopacz w dniu 1 października 2014[4][5], na 76. posiedzeniu Sejmu RP. W głosowaniu wzięło udział 449 posłów, większość bezwzględna wynosiła 225. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 259 posłów, przeciw 183, wstrzymało się 7, a nie głosowało 11. Za udzieleniem wotum zaufania głosowały kluby PO, PSL i Twojego Ruchu, a przeciw były kluby Prawa i Sprawiedliwości i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także klub Sprawiedliwa Polska[6].

W rządzie Ewy Kopacz PSL otrzymało 3 resorty: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W wyborach samorządowych w 2014 roku koalicja PO-PSL wygrała w 15 sejmikach wojewódzkich[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]