Kobieta roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobieta roku
Woman of the Year
Kobieta roku
Gatunek komedia romantyczna
romans
Rok produkcji 1942
Data premiery Stany Zjednoczone 19 stycznia 1942
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 114 minut
Reżyseria George Stevens
Scenariusz Ring Lardner Jr.
Michael Kanin
John Lee Mahin
Garson Kanin (pomysł własny)
Główne role Spencer Tracy
Katharine Hepburn
Fay Bainter
Muzyka Franz Waxman
Zdjęcia Joseph Ruttenberg
Kostiumy Adrian
Montaż Frank Sullivan
Produkcja Joseph L. Mankiewicz
Wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer
Loew's
Dystrybucja Metro-Goldwyn-Mayer
Budżet 3 mln USD

Kobieta roku (ang. Woman of The Year) – amerykańska komedia romantyczna z 1942 roku.

Film był pierwszym z dziewięciu, w których wspólnie wystąpili Katharine Hepburn i Spencer Tracy. W filmie dokumentalnym All About Me z 1993 Hepburn wspomina, że podczas pierwszego spotkania ze Spencerem Tracy i producentem Josephem L. Mankiewiczem nosiła wysokie obcasy, w związku z czym powiedziała: „Obawiam się, że jestem trochę za wysoka dla Pana, Panie Tracy”. Mankiewicz miał wówczas odpowiedzieć: „Nie martw się Kate, on skróci cię odpowiednio.” Rola Tess Harding, którą zagrała Katharine Hepburn, ma ścisły związek z wpływową amerykańską dziennikarką epoki Dorothy Thompson[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Spencerowi Tracy i Katharine Hepburn na planie towarzyszyli: Fay Bainter, Reginald Owen, Minor Watson i William Bendix. Reżyserem filmu był George Stevens, producentem – Joseph L. Mankiewicz. Nad scenariuszem pracowało kilka osób: Ring Lardner Jr., Michael Kanin (jego brat – Garson Kanin – zrealizował własny pomysł, nad którym pracował z Katharine Hepburn, bratem Michaelem oraz Lardnerem). Muzykę do filmu stworzył Franz Waxman, autorem zdjęć był Joseph Ruttenberg; dyrektorami artystycznymi (scenografia) – Cedric Gibbons i Randall Duell oraz Edwin B. Willis. Projektowaniem kostiumów do filmu zajął się Adrian.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sam Craig i Tess Harding (Tracy i Hepburn) są dziennikarzami pracującymi dla tej samej gazety w Nowym Jorku na początku lat 40. XX wieku. Tess – córka dyplomaty, jest publicystką komentującą bieżące wydarzenia polityczne oraz doskonale wykształconą na prestiżowych europejskich uniwersytetach językoznawczynią. Sam Craig jest zwykłym obywatelem próbującym zaistnieć w branży jako dziennikarz sportowy. Wojna jaką toczą między sobą na polu dziennikarskim, szczególnie w zakresie baseballa, powoli przeradza się w romans, następnie w miłość, aby ostatecznie – pomimo tego, że pochodzą z różnych światów – zakończyć się małżeństwem.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył główną Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny oraz był nominowany w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W 1999 znalazł się w National Film Registry – na liście filmów budujących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych, wybranych przez National Film Preservation Board celem otoczenia szczególną ochroną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]