Kobieta stojąca przy klawesynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kobieta stojąca przy klawesynie
Staande virginaalspeelster
Ilustracja
Autor

Jan Vermeer

Data powstania

1670–1671

Medium

olej na płótnie

Wymiary

51,7 × 45,2 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

National Gallery w Londynie

Kobieta stojąca przy klawesynie (nl. Staande Virginaalspeelster), znany także jako Kobieta stojąca przy wirginale – obraz Jana Vermeera datowany na lata 1670–1671. Płótno jest sygnowane na instrumencie.

Obraz ten należy do późnego okresu twórczości Vermeera i reprezentuje styl charakterystyczny dla tej fazy. Ma cechy uproszczenia, brak detali i drobiazgów, typowych dla wcześniejszych płócien, wyraźniejszy kontur, mocne rozdzielenie światła i cienia, zamiłowanie do linii prostych i kątów.

Przedstawia bogato ubraną kobietę, stojącą w zamożnym wnętrzu przy klawesynie. Na pierwszym planie usytuowane jest krzesło, pokryte niebieskim materiałem. Za nim stoi instrument ozdobiony pejzażem. Na ścianie wiszą dwa obrazy: jeden przedstawia kupidyna i identyfikowany jest z dziełem Cesara van Everdingena; drugi przypisuje się Janowi Wijnantsowi lub Allartowi van Everdingenowi.

Pokrewnym dziełem jest płótno Dziewczyna siedząca przy klawesynie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Albert Blankert, Vermeer van Delft, Antoni Ziemba (tłum.), Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1991, ISBN 83-221-0534-7, OCLC 69481260.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]