Kobieta z papugą (obraz Édouarda Maneta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kobieta z papugą (Manet))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobieta z papugą
Ilustracja
Autor Édouard Manet
Rok wykonania 1866
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 185,1 × 128,6 cm
Muzeum Metropolitan Museum of Art

Kobieta z papugą – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w 1866, a obecnie przechowywany w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Dzieło ma wymiary: 185,1 cm wysokości i 128,6 cm szerokości. Płótno przedstawia ulubioną modelkę artysty, Victorine Meurent[1], która ubrana jest w długi, różowy szlafrok. W ręku trzyma bukiecik fiołków, a obok niej, na stojaku, siedzi papuga, która znalazła się w tytule obrazu. Spośród wielu portretów Victorine Meurent, które namalował Manet, ten prezentuje najbardziej delikatne, łagodne tonacje kolorów.

Obraz był nawiązaniem lub odpowiedzią na dzieło Gustave'a Courbeta o tym samym tytule, przedstawiające nagą kobietę z papugą. Gdy Manet w 1868 zaprezentował swe dzieło w Salonie Odrzuconych, jeden z krytyków napisał, że "pożyczył on papugę od swojego przyjaciela Courbeta i posadził ją na grzędzie obok młodej kobiety w różowym szlafroku"[2].

W 1889 nowojorski kolekcjoner, Erwin Davis, podarował obraz wraz z innym dziełem Maneta (Chłopcem ze szpadą) Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Były to pierwsze obrazy francuskiego malarza, które znalazły się w tym muzeum[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]