Przejdź do zawartości

Kobra egipska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kobra egipska
Naja haje[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Rząd

łuskonośne

Podrząd

węże

Rodzina

zdradnicowate

Rodzaj

Naja

Gatunek

kobra egipska

Synonimy
  • Coluber Haje Linnaeus, 1758[2]
Zasięg występowania
Mapa występowania
Dystrybucja kobry egipskiej

Kobra egipska, wąż Kleopatry (Naja haje) – gatunek jadowitego węża z rodziny zdradnicowatych. Występuje na obszarze Afryki Centralnej i Północnej, a także na Półwyspie Arabskim[3][4].Czasami spotykana na przedmieściach Kairu. Dorasta przeważnie do 2 m[3], maksymalnie do 3 m[5]. Ubarwienie brązowe, żółtawe lub oliwkowe. W razie zagrożenia, podobnie jak wszystkie kobry, błyskawicznie unosi przód ciała rozszerzając jego szyjny odcinek na kształt kaptura. Żywi się drobnymi kręgowcami, takimi jak żaby, ropuchy, jaszczurki, węże, ptaki oraz ssaki[3].

Kobra egipska stanowiła symbol władzy faraonów w starożytnym Egipcie[3]. Obecnie jest często używana do pokazów w północnych rejonach Afryki. Kobra egipska jest jednym z najbardziej jadowitych węży na świecie. Jej ukąszenie jest śmiertelne.

Głowa kobry egipskiej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Naja haje, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. C. Linnaeus: Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Wyd. 10. T. 1. Holmiae: Impensis Direct. Laurentii Salvii, 1758, s. 225. (łac.).
  3. a b c d W. Juszczyk: Mały słownik zoologiczny: Gady i płazy. Wyd. I. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.
  4. Naja haje. The Reptile Datatbase. [dostęp 2010-09-09]. (ang.).
  5. Richard Mastenbroek: Egyptian Cobras (Naja haje). Kingsnake.com. [dostęp 2010-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 marca 2010)]. (ang.).