Kobranocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kobranocka
Kobranocka - koncert 09-2005.jpg
Kobranocka na koncercie w 2005
Rok założenia 1985
Pochodzenie Polska Toruń
Gatunek rock, punk rock
Strona internetowa

Kobranocka – polski zespół rockowy powstały w roku 1985, w Toruniu. Początkowo nazywał się "Latający Pisuar". Krótko po debiucie nagrania Kobranocki pojawiły się na antenie Rozgłośni Harcerskiej. W latach 1986 - 2005 zespół sześciokrotnie wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku do oddziału zamkniętego szpitala psychiatrycznego w Toruniu trafił Andrzej "Kobra" Kraiński, który uciekał przed poborem do armii[1]. Tam poznał Andrzeja Michorzewskiego, który zaprezentował Kobrze teksty (w tym „List z pola boju”)[1]. W wyniku tego powstał zespół Latający Pisuar w składzie: Andrzej Kraiński, Jacek "Szybki Kazik" Bryndal oraz Tomasz "Kieliszek" Kosma[1]. W styczniu 1985 roku zespół nagrał w radiu studenckim Centrum materiał ,który miał zostać wysłany do Radia Wolna Europa[1]. W tym czasie Latający Pisuar zagrał koncert na balu plastyka w Od Nowie[1]. W wyniku dużego sukcesu koncertu, zespół zmienił nazwę na Kobranockę, stworzył kilka nowych piosenek oraz rozpoczął poszukiwania saksofonisty[1].

Pierwszy koncert jako Kobranocka miał miejsce w sierpniu 1985 roku w warszawskiej Riwierze na festiwalu Poza Kontrolą[1]. Po koncercie Grzegorz Brzozowicz zaproponował wspólną trasę po Polsce z niemieckim zespołem Die Toten Hosen[1]. Po zakończeniu trasy, na miejsce "Kieliszka" trafił Sławomir "Kogut" Ciesielski, grający równolegle w Republice[1].

W styczniu 1986 roku Kobranocka nagrała 9 piosenek w Bydgoszczy[1]. W tym samym miesiącu muzycy wystąpili na „I Zlocie Młodzieży Ery Atomowej” w Gdyni[1]. Po pochlebnych opiniach, Kobranocka zadebiutowała w Rozgłośni Harcerskiej, gdzie po kilku tygodniach dwa utwory zdobyły szczyt listy przebojów rozgłośni[1].

W 1986 roku Kobranocka wystąpiła w Jarocinie zdobywając największą ilość głosów publiczności[1].

W 1987 roku nagrano debiutancki album Sztuka jest skarpetką kulawego, wydana przez studio Tonpress[1]. Płyta ukazała się rok później[1]. Później także ukazał się singel nagrany w grudniu 1986 roku[1]. Sztuka jest skarpetką kulawego ukazała się początkowo w nakładzie 5 000 płyt winylowych[1].

W lipcu 1987 roku nowym perkusistą został Piotr Wysocki. Podczas trasy koncertowej z 1987 roku, saksofonistą został Jacek "Perkoz" Perkowski[1]. W 1989 roku Kobranocka zarejestrowała materiał na drugi album[1]. Album Kwiaty na żywopłocie ukazał się po dwóch latach[1]. Do dzisiaj nie wiadomo, w jakim nakładzie sprzedał się album[1]. Z albumu Kwiaty na żywopłocie pochodzi piosenka „Kocham cię jak Irlandię”.

W grudniu 1990 roku na miejsce Perkoza (który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych) trafił Adam "Burza" Burzyński[1]. W 1991 roku studio Izabelin wydał album Ku nieboskłonom. Brak promocji, nieznany nakład oraz próba oszukania muzyków zakończyła się zakończeniem współpracy z wytwórnią[1].

W 1994 roku ukazał się album Niech popłyną łzy. Na płycie pojawili się m.in.: Katarzyna Nosowska, Martyna Jakubowicz, Edyta Bartosiewicz[1]. Zabrakło Szybkiego Kazika, który wówczas tworzył jako Atrakcyjny Kazimierz[1]. Zespół zadedykował mu na albumie piosenkę „Przystojny Stefan”[1].

W 1999 roku ukazała się składanka Gold[1].

W 2001 roku ukazał się album O miłości i wolności[1]. W 2002 roku ukazał się album Koncert, na którym oprócz największych przebojów zespołu pojawiła się piosenka „Mówię ci, że...” zespołu Tilt[1].

W styczniu 2006 roku ukazał się album Sterowany jest ten świat, na którą trafiły m.in: cover Tiltu z albumu Koncert,„Wracajcie Ułani” (komentarz do sytuacji w Iraku) i „Droga Mario” (utwór o toruńskiej rozgłośni Radio Maryja)[1].

W 2007 roku Kobranocka wystąpiła na Przystanku Woodstock. Materiał z koncertu został wydany w 2008 roku jako Kocham cię jak Irlandię. Przystanek Woodstock 2007 Kostrzyn nad Odrą.

W 2010 roku ukazał się album SPOX! promowany singlem „Intymne życie mrówek[1]. Z okazji 25-lecia zespołu odbył się koncert, na którym obok zespołu wystąpili: Sławomir Ciesielski, Waldemar Zaborowski, Jacek Perkowski, Dżej Dżej (Big Cyc), Marek Piekarczyk (TSA), Wojciech Wojda (Farben Lehre). Koncert poprowadził Paweł "Końjo" Konnak[1].

W 2012 roku zespół wystąpił w filmie Kocham cię jak Irlandię. Film ukazał się pod koniec 2013 roku, a muzycy zagrali samego siebie[1].

Skład[edytuj | edytuj kod]

[2]

  • Jacek "Loze" Niestryjewski - gitara (w składzie w latach 1999-2004)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

[3]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag kobranocka.pl: Historia na oficjalnej stronie zespołu. [dostęp 2015-04-12].
  2. kobranocka.pl: Członkowie na oficjalnej stronie zespołu. [dostęp 2015-04-12].
  3. kobranocka.pl: Dyskografia na oficjalnej stronie zespołu. [dostęp 2015-04-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]