Kobylanka (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kobylanka
Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego pod wezwaniem Jana Chrzciciela
Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego pod wezwaniem Jana Chrzciciela
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Gorlice
Liczba ludności (2013) 2480[1]
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 38-303
Tablice rejestracyjne KGR
SIMC 0425389
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kobylanka
Kobylanka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kobylanka
Kobylanka
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kobylanka
Kobylanka
Ziemia 49°39′59″N 21°13′16″E/49,666389 21,221111

Kobylankawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Integralne części miejscowości: Dębina, Dworskie Pola, Jedle, Koci Zamek, Kościelisko, Pańskie Pola, Podkościół, Rozbój[2].

Historia[edytuj]

Nazwa Kobylanka pojawiła się około 1363 roku. Właścicielami tych terenów od XIV w. do roku 1611 była rodzina Gładyszów, założycielem miejscowości w 1681 roku była rodzina Pieniążków. W XVII w. Kobylanka zasłynęła ze znajdującego się w kaplicy dworskiej (ufundowanej przez hr. Marię z Wielopolskich) obrazu – wiernej kopii watykańskiego Chrystusa na Krzyżu, którą otrzymał Jan Wielopolski, właściciel Kobylanki w darze od papieża Innocentego XI. Niezwykłe zjawiska rozsławiły obraz i spowodowały jego uroczyste przeniesienie do kościoła parafialnego. Po zapoznaniu się z dokumentami specjalnie powołanej komisji bp Szaniawski listem pasterskim z 1728 r. ogłosił obraz Pana Jezusa w Kobylance jako słynący łaskami. W latach 1720–1750 wybudowano Kościół w stylu późnego baroku. Od 1930 opiekę nad Sanktuarium sprawuje Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów. Znajdują się tutaj grobowce rodziny Wielopolskich.

W lipcu 1770 roku Rosjanie rozbili na tych terenach obóz konfederatów barskich pod dowództwem Józefa Bierzyńskiego i Kazimierza Pułaskiego.

W 1852 r. w Kobylance książę Stanisław Jabłonowski rozpoczął destylację ropy naftowej i produkcję asfaltu. Archaiczny sprzęt wydobywczy, kiwony i trójnogi, zobaczyć można na eksploatowanych jeszcze polach naftowych w Kobylance.

Zabytki[edytuj]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[3]

W miejscowości ma swoją siedzibą parafia św. Jana Chrzciciela, należąca do dekanatu Gorlice, diecezji rzeszowskiej. W Kobylance działa ochotnicza straż pożarna.

Sport[edytuj]

  • LKS Kobylanka[4].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]