Kobylany (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobylany
Kościół w Kobylanach
Kościół w Kobylanach
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Zabierzów
Wysokość 292 m n.p.m.
Liczba ludności (2013) 791
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-082 Bolechowice[1]
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0343786
Położenie na mapie gminy Zabierzów
Mapa lokalizacyjna gminy Zabierzów
Kobylany
Kobylany
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kobylany
Kobylany
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kobylany
Kobylany
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krakowskiego
Kobylany
Kobylany
Ziemia50°08′51″N 19°45′29″E/50,147500 19,758056
Remiza OSP w Kobylanach

Kobylanywieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów.

Wieś graniczy z miejscowościami: Będkowice, Karniowice, Więckowice, Zabierzów, Kochanów, Niegoszowice, Brzezinka, Radwanowice, Szklary.

Wieś dziekana kapituły katedralnej krakowskiej w powiecie proszowickim województwa krakowskiego w końcu XVI wieku[2].

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Kobylany[3][4]
SIMC Nazwa Rodzaj
0343792 Gaj część wsi
0343800 Łączki część wsi

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Kobylany pochodzi od kobylników, którzy pracowali na dworze księcia. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1399 roku. Wieś należała wówczas do kapituły krakowskiej, jej mieszkańcy zajmowali się rolnictwem i hodowlą bydła. Przy drogach wylotowych znajdowały się młyny i karczmy.

W latach 1815–1846 wieś położona była na terenie Wolnego Miasta Krakowa, potem w zaborze austriackim, a w czasie II Rzeczypospolitej do powiatu krakowskiego w województwie krakowskim. Od 26 października 1939 do 18 stycznia 1945 wieś należała do gminy Kressendorf w Landkreis Krakau dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie. 6 października 1954 r. wieś (gromada Kobylany) i gromada Więckowice ze zniesionej ówczesnej gminy Zabierzów utworzyła gromadę Kobylany w ówczesnym powiecie krakowskim w woj. krakowskim. 30 czerwca 1960 r. jej obszar włączono do gromady Bolechowice. 1 stycznia 1973 znalazła się w gminie Zabierzów w ówczesnym powiecie chrzanowskim w woj. krakowskim.

Przyroda i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Kobylany położone są na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej na południowych, opadających do Rowu Krzeszowickiego zboczach wzniesień Wyżyny Olkuskiej, oraz w samym Rowie Krzeszowickim. Północne tereny wsi ze względu na piękno krajobrazu i cenną przyrodę włączone zostały w obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Położenie miejscowości sprawia, że jest ona dobrym miejscem wypadowym do zwiedzania najpiękniejszych z tych dolin: Będkowskiej, Kobylańskiej i Bolechowickiej.

Przez wieś przepływa Kobylanka będąca lewobrzeżnym dopływem Rudawy. Niegdyś koryto potoku było drogą dojazdową do gospodarstw, która po obfitych deszczach była nieprzejezdna. W 2012 roku potok obudowano wysokimi kamienno-betonowymi wałami, prowadząc nową drogę wysoko nad korytem.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty żółty – z Kobylan przez Dolinę Kobylańską, Będkowice, Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki, rezerwat przyrody Dolina Racławki do Paczółtowic.

szlak rowerowy niebieski rowerowy szlak brzozowy – z Kobylan przez Dolinę Kobylańską (w górę), Krzemionkę, Zelków, Ujazd, Zabierzów, Bolechowice. W Bolechowicach szlak rozdziela się: do Kobylan lub do Zelkowa.

szlak rowerowy czerwony czerwony – z Kobylan przez Dolinę Kobylańską (w górę), Krzemionkę do Bolechowic.

szlak rowerowy czerwony czerwony – z Kobylan przez Łączki, Dolinę Będkowską (w górę), Bębło, Wierzchowie, rezerwat przyrody Dolina Kluczwody, Zelków do Bolechowic.[5]

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Pozostałości dawnego zespołu dworskiego z kaplicą z początku XIX w. oraz resztkami parkowej zieleni.

Ulice[edytuj | edytuj kod]

W 2011 r. nadano nazwy ulic: Akacjowa, Brzozowa, Bursztynowa, Chabrowa, Czereśniowa, Dworska, Gaik, Górska, Jana Pawła II, Jurajska, Kasztanowa, Konwaliowa, Kościuszki, Krakowska, Krótka, Kwiatowa, Leśna, Łączki, Malownicza, Modrzewiowa, Na Gaju, Na Potokiem, Ogrodowa, Sadowa, Skalna, Słoneczna, Spacerowa, Spokojna, Stroma, Szkolna, św. Floriana, św. Krzyża, Turystyczna, Widokowa, Zacisze, Zakątek, Zielone Wzgórze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 101.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. „Dziennik Ustaw”. Nr 29, poz. 200, s. 18, 2013-02-13. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. [dostęp 2013-04-24]. 
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. Gmina Zabierzów

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]