Kocham Cię, Polsko!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kocham Cię, Polsko!
I Love My Country
Rodzaj programu program rozrywkowy, teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Maciej Kurzajewski (1—8)
Barbara Kurdej-Szatan (9)
Data premiery 13 marca 2009
Lata emisji 2009–2012, 2016
Pora emisji piątek 21:10 (1—7)
niedziela 20:05 (8)
sobota 20:05 (9)
Liczba odcinków 112 (9)
Czas trwania odcinka 50 minut (1—2)
75 minut (3)
70 minut (4—5)
80 minut (6)
85 minut (7)
65 minut (8)
95 minut (9)
Format nadawania 16:9
Od lat dozwolone bez ograniczeń (według KRRiT)
Produkcja
Produkcja Rochstar
Stacja telewizyjna TVP2
Nagrody II miejsce w plebiscycie Telekamery 2010
III miejsce w plebiscycie Telekamery 2011 i Telekamery 2012[1]
Maciej Kurzajewski wraz z kapitankami obu drużyn Katarzyną Zielińską (po lewej) i Marzeną Rogalską

Kocham Cię, Polsko!telewizyjny program rozrywkowy, emitowany przez stację TVP2 od 13 marca 2009 roku do 25 listopada 2012 roku oraz od 5 marca 2016 roku. W latach 2009–2012 program prowadził Maciej Kurzajewski, a od 2016 roku program prowadzi Barbara Kurdej-Szatan.

Program jest utrzymany w konwencji teleturnieju i służy propagowaniu i sprawdzaniu wiedzy o Polsce i Polakach.

14 listopada 2012 roku Telewizja Polska poinformowała, że po prawie 4 latach emisji program zostanie zdjęty z anteny wraz z zakończeniem ostatniej edycji. Przyczyną zdjęcia z anteny była coraz mniejsza oglądalność[2]. Ostatni odcinek wyemitowano 25 listopada 2012. Program wrócił na antenę 5 marca 2016 roku po nieco ponad 3-letniej przerwie.

W niemieckiej telewizji Sat.1 nadawana jest niemiecka wersja programu pod tytułem Ich liebe Deutschland[3]. Węgierska wersja programu, nadawana na Węgrzech na kanale M1, nosi nazwę Magyarország, szeretlek![4]. Jest jeszcze wersja słowacka programu, nazywa się Milujem Slovensko i jest nadawany na kanale Jednotka[5]. Program też jest emitowany nie tylko w wyżej wymienionych krajach ale też jest nadawany m.in. we Francji, Czechach, Danii, Serbii, Włoszech, Chin, Słowenii, Bułgarii, Chorwacji, Albanii, Belgii, Grecji i wielu innych[5]. Teleturniej emitowany był wyłącznie w telewizji, za pośrednictwem internetu można było obejrzeć tylko fragmenty[6]. Od IX serii całe odcinki programu można obejrzeć na stronie programu w zakładce „odcinki”[6].

Prowadzący[edytuj]

Prowadzący Edycja
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Maciej Kurzajewski
Barbara Kurdej-Szatan

Kapitanowie[edytuj]

Kapitanowie Edycja
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Marzena Rogalska
Katarzyna Zielińska
Joanna Koroniewska
Tomasz Kammel
Maciej Musiał

Drużyny[edytuj]

Zespoły składają się z czterech osób: jednego kapitana drużyny oraz z trzech zawodników zmieniających się w każdym odcinku – osoby znane, które zazwyczaj są dobierane tak, by reprezentowali różne grupy wiekowe. Drużyny rywalizują ze sobą, odpowiadając na kolejne pytania powiązane z Polską i zdobywają punkty – wygrywa ta drużyna, która zdobędzie ich więcej.

Rundy[edytuj]

I-VII edycja[edytuj]

W poprzednich edycjach drużyny grały w następujących rundach:

 • Głuchy telefon – kapitanka jednej z drużyn czyta najbardziej oddalonemu od kapitana zawodnikowi drużyny przeciwnej plotkę, w której jest 10 słów kluczowych. Od tego czasu drużyna ma półtorej minuty na to, aby jak najwierniej przekazać sobie nawzajem treść plotki, aż do kapitanki drużyny, która stoi na końcu „głuchego telefonu”. Kapitanka ma za zadanie przedstawić mniej lub bardziej przekształconą plotkę. Drużyna dostaje tyle punktów, ile słów kluczowych wypowie kapitanka.
 • Sport – zasady jak w rundzie „Cytaty TV i Film”, z tym, że materiał filmowy związany jest ze sportem. Przed Euro 2012 pytania zadawane dotyczyły zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie, historii Mistrzostw Europy, osiągnięć Polaków lub reprezentacji, które uczestniczą w nadchodzącym Euro itp. Wówczas runda ta nazywała się Euro 2012.
 • Kalambury – kapitanka drużyny opowiada o osobie, przedmiocie, zwierzęciu, zabytku lub roślinie, której nazwę widzi na kartce podanej przez prowadzącego. Jej drużyna musi odgadnąć te hasła. Za każde poprawnie odgadnięte hasło drużyna otrzymuje 1 punkt. Na odgadnięcie haseł są przewidziane dwie minuty. Maksymalna liczba haseł i punktów – 20.
 • Tele-wiadomości – zawodnicy (poza kapitankami) czytają kolejno materiał z promptera na dany temat, uzupełniając go o brakujące słowo, każdy z zawodników ma dwie wiadomości. Punktacja: 2 punkty za każde słowo - maksymalnie do zdobycia 12 punktów dla każdej z drużyn.
 • Polszczyzna – każdy z zawodników ma za zadanie przeliterować podane przez prowadzącego hasło zawierające pułapki ortograficzne. Ostatnie hasło, na koniec rundy, literuje kolejno każdy członek drużyny.
 • Tajemniczy przedmiot – drużyny przynoszą przedmiot (zazwyczaj wypożyczony z muzeum) i podają trzy definicje, do czego on mógł służyć. Zadaniem przeciwników jest odpowiedź, która z trzech definicji jest poprawna.
 • Znani Polacy – pierwotna wersja rundy „Kalambury”, w której hasłami były tylko imię i nazwisko podanej osoby.
 • Licytacje – do odgadnięcia było ok. 10 haseł związanych z podanym tematem (np. wymienić parki narodowe Polski). Drużyna zdobyła wylicytowaną pulę punktów tylko wtedy, gdy odgadła tyle haseł, ile zadeklarowała, w innym przypadku punkty przechodziły na konkurentów.
 • Wiedza o Polsce – każdy z zawodników dostawał pytanie związane z Polską, dotyczące jej geografii, historii itp.
 • Filmowe przedszkole – dzieci opowiadały o znanym polskim filmie. Punkty zdobywała drużyna, która zgłosiła się i udzieliła poprawnej odpowiedzi.
 • Regiony Polski – kapitanki zadają uczestnikom sąsiedniej drużyny pytanie dotyczące wybranego regionu Polski. Zadaniem drużyny przeciwnej jest podanie prawidłowej odpowiedzi

VIII edycja[edytuj]

W ostatniej edycji teleturnieju gra składała się z następujących rund:

 • Runda 1 – Cytaty TV i Film – członkowie drużyn po obejrzeniu materiału filmowego, odpowiadają na pytanie związane z nim. Zawodnicy odpowiadają parami, w kolejności: 20-, 30- i 40-latkowie oraz kapitanowie drużyn. Punktacja: 2 punkty za każde pytanie – dla jednej z drużyn, maksymalnie 8 punktów.
 • Runda 2 – Zakazane słowa – obie drużyny przed rozpoczęciem rundy otrzymują po 6 punktów. Zadanie polega na tym, że kapitan jednej drużyny rozmawia z przedstawicielem przeciwnej grupy. Podczas rozmowy osoba wypytywana przez kapitana nie może mówić tak i nie. Kapitan kończy rozmowę w momencie, gdy skończy się czas lub gdy wypytywany 3 razy powie zakazane słowo (traci wszystkie otrzymane przed rundą punkty (1 błąd: -2 pkt, 2 błędy: -4 pkt, 3 błędy: -6 pkt).
 • Runda 3 – Kalambury – uczestnik drużyny rysuje na przezroczystej szybie 3 hasła podane przez prowadzącego. Hasła odgaduje drużyna, której uczestnik prezentuje hasło. Na odgadnięcie haseł, drużyna ma 90 sekund, a każde hasło jest warte 5 punktów.
 • Runda 4 – Muzyczne licytacje – prowadzący podaje tytuł piosenki oraz liczbę wersów do zaśpiewania. Drużyny muszą zadeklarować, ile wersów danego przeboju są w stanie zaśpiewać. Jeśli drużyna pomyli się, cała wylicytowana pula punktów (zwykle ok. 8) przechodzi na konto przeciwników.
 • Runda 5 – Urodziny – konkurencja polega na tym, że w kręgu złożonym na przemian z zawodników obu drużyn krąży wybuchowa paczka. Można ją przekazać dalej tylko wtedy, gdy poprawnie udzieli się odpowiedzi na pytanie, za które dostaje się punkty. Wszystkie punkty wygrywa ta drużyna, u której uczestnika paczka nie wybuchnie. Liczba punktów zależy od dnia danego miesiąca, w którym dana gwiazda ma urodziny (zawsze jest to osoba mająca urodziny najbliżej określonej daty).
 • Runda 6 – Kto jest kim? – każda z drużyn ma podporządkowaną sobie postać – nazwisko aktora, piosenkarza, lub też postaci fikcyjnej (np. „Kubuś Puchatek”). Uczestnicy nie widzą swojej postaci, mają za zadanie zgadnąć, kim są. Przeciwnicy podają trzy podpowiedzi, a następnie udzielają odpowiedzi „Tak” lub „Nie” na pytania zadane przez drużynę zgadującą. Runda trwa minutę, a do zdobycia jest 10 punktów. Jeśli drużynie się nie uda zgadnąć, otrzymują kolejną podpowiedź, która kosztuje 5 punktów.
 • Runda 7 – Finał – ostatnia konkurencja polega na odpowiedzi na pytanie dotyczące statystyk związanych z Polską lub Polakami. Odpowiedzią jest zawsze liczba lub procent. Pierwsza typuje drużyna, która zgromadziła do tej pory najwięcej punktów, druga szacuje „mniej” lub „więcej”. Poprawna odpowiedź daje możliwość zakręcenia „kołem fortuny”, na którym umieszczone są pola z sumami punktów możliwych do wygrania. Największa stawka na kole to 50 punktów. Przed ostatnim pytaniem na koło dodawane są dodatkowe bonusy w postaci 100, 200, 300, 400, 500 lub 1000 punktów. Od IV edycji pojawia się również bonus ujemny: -50 punktów.

IX edycja[edytuj]

W nowej edycji programu, pojawiają się zarówno rundy znane z poprzednich edycji, jak i nowe, jednak ich kolejność i wybór nie jest stała (poza finałem). Wśród dotychczasowych konkurencji można wyróżnić:

 • Telewizja i Film (dawniej Cytaty TV i Film)
 • Zakazane słowa (od 107 odcinka za brak odpowiedzi w ciągu 2 sekund odejmowane są punkty)
 • Kalambury (w wersji rysunkowej)
 • Urodziny
 • Kto jest kim? (w dwóch wersjach)
  • pierwsza wersja: jest identyczna jak ta w ósmym sezonie programu.
  • druga wersja: drużyna dostaje zdjęcie, na którym widnieje portret stworzony z mieszanki dwóch twarzy. Zadaniem drużyny jest odgadnięcie, czyje twarze zostały połączone.
 • Głuchy telefon
 • Licytacje
 • Finał (stały punkt programu)

Nowymi konkurencjami są natomiast:

 • Literatura – w dwóch wersjach:
  • pierwsza: drużyna, która odgadnie jaki utwór literacki jest rapowany przez Band, zgłasza się i podaje tytuł oraz autora dzieła. Poprawna odpowiedź nagradzana jest trzema punktami.
  • druga: przeciwna drużyna czyta trzy fragmenty wybranego dzieła literackiego, następnie przeciwna drużyna odgaduje o jaki utwór chodzi. W pierwszych odcinkach edycji niezależnie od liczby przeczytanych fragmentów można było uzyskać maksymalną liczbę punktów, a także skorzystać z podpowiedzi. W kolejnych każdy kolejny przeczytany fragment oznaczał zmniejszenie o 2 liczby punktów możliwych do zdobycia z maksymalnych sześciu.
 • Polszczyzna – drużyna zakłada okulary, przez które nic nie widać. Następnie jej członkowie otrzymują pięć lub sześć liter, z czego kapitan – dwie. Ich zadaniem jest rozróżnić za pomocą dotyku, jakie są to litery, a następnie ułożyć hasło na podstawie trzech wskazówek, poprzez poprawne ułożenie liter. Po poprawnym ułożeniu, jedna bądź dwie z liter jest wymieniana, a zadanie rozpoczyna się od początku. Runda trwa do ułożenia trzech lub czterech haseł lub po upływie 2 minut. Za każde poprawnie ułożone hasło drużyna otrzymuje 2 punkty. Łącznie w tej rundzie może ich otrzymać 6 lub 8.
 • Kultowy przebój – zasady rundy są podobne, jak „Licytacji muzycznych”, jednak pierwszy o utworze mówi jeden z prezenterów radia RMF FM.
 • Krzesełka – wszyscy członkowie obu drużyn krążą dookoła siedmiu krzesełek podczas gdy gra muzyka. Gdy muzyka przestanie grać zawodnicy muszą usiąść na krzesełka. Przegrywa ta drużyna z której nie usiądzie na krzesełka jakaś osoba.

Inne części programu[edytuj]

 • Jaka to piosenka? – po każdej rundzie (poza finałem) zespół muzyczny gra utwór. Celem drużyny, która zgłosi się do odpowiedzi jest podanie oryginalnego wykonawcy i tytułu piosenki, za co otrzymuje 3 punkty. Czasem zadanie wyglądało inaczej: do odgadnięcia było, co nucą przechodnie, lub rebus składający się z czterech obrazków związanych z piosenką. W poprzednich edycjach do odgadnięcia były także: czytany przez prowadzącego dosłownie przetłumaczony, angielski tekst piosenek polskich wykonawców/zespołów oraz „Tajemniczy gość”, który opowiadał o śpiewanym przez siebie utworze. We wszystkich przypadkach do odgadnięcia był wykonawca i tytuł utworu.
 • Przerwa: Co dzisiaj jemy? (VIII edycja) – drużyna, która po kilku rundach ma więcej punktów, dostaje jedzenie przygotowane przez Roberta Sowę.

Serie[edytuj]

Seria Liczba odcinków Numery odcinków Data rozpoczęcia Data zakończenia Kapitanowie drużyn Prowadzący
I 13 1–13 13 marca 2009 5 czerwca 2009 Katarzyna Zielińska i Marzena Rogalska Maciej Kurzajewski
II 13 14–26 11 września 2009 11 grudnia 2009
III 13 27–39 5 marca 2010 4 czerwca 2010
IV 12 40–51 17 września 2010 3 grudnia 2010
V 13 52–64 4 marca 2011 3 czerwca 2011
VI 12 65–76 2 września 2011 25 listopada 2011
VII 12 77–88 2 marca 2012 25 maja 2012 Katarzyna Zielińska i Joanna Koroniewska
VIII 12 89–100 2 września 2012 25 listopada 2012
IX 12 101–112 5 marca 2016 21 maja 2016 Tomasz Kammel i Maciej Musiał Barbara Kurdej-Szatan

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Multimedia[edytuj]

W 2009 roku została wydana płyta z piosenkami z I i II edycji programu[8][9]. Wydano także grę planszową „Kocham Cię Polsko!”[10].

Przypisy

 1. "Kocham Cię, Polsko": Marzena Rogalska wyleciała z programu! - teleshow.pl
 2. Koniec „Kocham Cię, Polsko!” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-11-15.
 3. Von der Lippe: ‚Von der viel beschrieenen Zielgruppe verabschieden‘ (niem.). W: Quotenmeter [on-line]. quotenmeter.de, 2016-03-05.
 4. Magyarország, szeretlek! (węg.). W: Port [on-line]. port.hu, 2016-03-05.
 5. a b Milujem Slovensko dnes večer (słow.). W: RTVS [on-line]. slovensko.rtvs.sk, 2016-03-05.
 6. a b „Kocham Cię Polsko!” (pol.). W: TVP [on-line]. tvp.pl, 2016-03-05.
 7. a b c Telekamery TeleTygodnia
 8. Kocham Cię, Polsko! (CD) (pol.). W: Empik [on-line]. empik.com, 2016-03-05.
 9. Kocham Cię Polsko Vol. 2 (CD) (pol.). W: Empik [on-line]. empik.com, 2016-03-05.
 10. Granna, gra towarzyska Kocham Cię, Polsko! (pol.). W: Empik [on-line]. empik.com, 2016-03-05.

Linki zewnętrzne[edytuj]