Kocham cię jak Irlandię

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kocham cię jak Irlandię
Utwór zespołu Kobranocka
z albumu Kwiaty na żywopłocie
Wydany 1990
Gatunek rock

Kocham cię jak Irlandię – utwór Kobranocki, wydany w 1990 na albumie Kwiaty na żywopłocie. Piosenkę zalicza się do największych przebojów w historii polskiego rocka[1].

Piosenka zadebiutowała na liście Liście Przebojów Programu Trzeciego 9 grudnia 1989 roku, na którym przebywała 22 tygodnie z czego cztery na pozycji pierwszej[2].

Piosenka powstała w wyniku nieszczęśliwej miłości autora tekstu, Andrzeja Michorzewskiego do tajemniczej dziewczyny z Włocławka, którą mijał codziennie w drodze do szkoły. Michorzewski w jednym z wywiadów przyznał, że nieznajoma dziewczyna zawsze znikała w rejonie ulicy Fabrycznej nad Wisłą (nazwa ulicy pojawia się także w piosence). Michorzewski odważył się zaprosić dziewczynę na randkę w wyznaczonym miejscu i czasie, ale ta nie pojawiła się. Później Michorzewski spotkał dziewczynę w towarzystwie innego mężczyzny. Rozpacz autora tekstu została zawarta w fragmencie Wlokę ten ból przez Włocławek Kochając Cię jak Irlandię[1].

Muzycy Kobranocki przyznali, że nie cierpią wersji studyjnej utworu, gdyż w wyniku błędów technicznych zniekształcono głos wokalisty, Andrzeja Kraińskiego (na podstawie wersji studyjnej można odnieść wrażenie, że wokalista sepleni)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]