Kociałkowa Górka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kociałkowa Górka
Kociałkowa Górka
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat poznański
Gmina Pobiedziska
Liczba ludności (2006) 410
Strefa numeracyjna (+48) 61
Tablice rejestracyjne PZ i POZ
SIMC 0593299
Położenie na mapie gminy Pobiedziska
Mapa lokalizacyjna gminy Pobiedziska
Kociałkowa Górka
Kociałkowa Górka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kociałkowa Górka
Kociałkowa Górka
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kociałkowa Górka
Kociałkowa Górka
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Kociałkowa Górka
Kociałkowa Górka
Ziemia52°25′59″N 17°17′25″E/52,433056 17,290278

Kociałkowa Górkaosada w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Wieś leży o 4,5 km na północny wschód od Kostrzyna i 6 km na południowy wschód od Pobiedzisk – siedziby gminy i parafii.

Wieś typowo rolnicza, położona wśród lasów. W lesie, przy drodze od strony Pobiedzisk, znajduje się pierścieniowate grodzisko, zamieszkane między VI a VII w.

Park w stylu angielskim w Kociałkowej Górce założony został w pierwszej połowie XIX wieku na powierzchni 3,95 ha. Posiada wiele gatunków egzotycznych drzew, takich jak: cyprysik Lawsona, jałowiec chiński oraz liczne gatunki drzew krajowych. Obiekt ten znajduje się w otulinie parku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś wyróżnia się pagórkowatym położeniem wśród lasów. W sąsiedztwie znajduje się mniejsza wieś, Stara Górka, która w XIX wieku była zasiedlona przez niemieckich kolonistów. Na łąkach na południowy zachód od drugiej sąsiadującej wsi, Nowej Górki, na szczycie wzgórza wznoszącego się przy krańcu rynny pobliskiego strumienia znajduje się grodzisko wczesnohistoryczne. Wśród zarastającego je drzewostanu występują liczne okazy brzęków, a jesienią grzyby olbrzymie. W tym miejscu odnaleziono niegdyś narzędzia i naczynia z okresu kultury łużyckiej. Okoliczna ludność nazywa to miejsce szwedzkim okopem. Tuż za wsią Kociałkowa Górka – od strony zachodniej – położone jest piaszczyste wzgórze zwane Winnicą, które w czasach prehistorycznych było prawdopodobnie cmentarzyskiem pogańskim. W lasach między Kociałkową Górką, Promnem i Pobiedziskami występują strome pagórki porosłe krzewami i dębiną, na których potajemnie oddawano cześć bogom słowiańskim wypędzonym przez Mieszka I. Pod koniec XIX wieku na południe od wsi znajdował się kopiec Czubatka, na którym wykopano szkielet mężczyzny z ostrogami u nóg.

Nazwa wsi związana jest z ukształtowaniem terenu, na którym powstała. Kociełkami nazywane były kotliny, łąki i niziny otoczone górami. Najwcześniejsza wzmianka o miejscowości znajduje się w dokumencie poznańskiego biskupa Pawła z 1218 r. gdzie Górkę wymieniono obok Jagodna, Sannik, Rujscy, Glinki i innych wsi wchodzących w skład opola kostrzyńskiego. Przywilej Pobiedzisk – prawdopodobnie z 1258 r. – wspomina o drodze kotłowskiej (w stronę Górki Kociałkowej). W 1277 r. książę Bolesław Pobożny i jego żona Jolanta wcielili wieś Górkę z opola kostrzyńskiego do dóbr książęcych, w zamian za Krerowo z opola gieckiego. Kolejna wzmianka o Kociałkowej Górce pochodzi z 1404 r. Wizytacja biskupa Jana Łaskiego z 1510 r. wspomina o dziesięcinach we wsi Górka na rzecz kościoła św. Michała w Pobiedziskach w powiecie gnieźnieńskim. W XVII wieku właścicielem tej miejscowości był Franciszek Pruszak Bieniewski, który osadzał tu chętnie chłopów w opuszczonych zagrodach kmiecych w zamian za przyjęcie poddaństwa. Podczas reformy administracyjnej w 1833 r. Kociałkowa Górka wraz ze Starą i Nową Górką weszły w skład wójtostwa kostrzyńskiego w powiecie średzkim. W latach trzydziestych XIX w. nabył ten majątek zasłużony społecznik i patriota, Tadeusz Radoński. Należał on do grona ośmiu młodych Radońskich (siedmiu braci i kuzyn), którzy brali udział w powstaniu listopadowym, a począwszy od 1837 r. zbierali się codziennie w dworze kociałkowo-góreckim dla wspomnień i podtrzymania powstańczego związku. W 1846 r. Tadeusz za udział w przygotowaniach powstańczych został uwięziony przez Prusaków w Berlinie. Uwolniony w 1848 r. wziął udział w Wiośnie Ludów.

W 1846 r. Kociałkowa Górka w obwodzie pobiedziskim liczyła 14 domów i 164 mieszkańców. W Starej Górce - Olędrach były 4 domy i 41 mieszkańców, a w Nowej Górce żyło w 8 domach 80 mieszkańców. Pobliski młyn Szkudelna zamieszkiwało 14 mieszkańców. W tym samym roku tę wieś nawiedziła epidemia cholery, wskutek czego zmarło wiele osób.

Od 1863 roku majętność Kociałkowa Górka przeszła w ręce dotychczasowego właściciela Seweryna Radońskiego. Był on znanym działaczem społecznym, współzałożycielem Kółek Rolniczych w Pobiedziskach i Kostrzynie, a od 1875 r. wicepatronem Kółek na powiat średzki. Propagował sadownictwo i pszczelarstwo.

W 1883 r. w Kociałkowej Górce w 13 domach mieszkało 201 osób, z których wszyscy byli katolikami. W Starych Olędrach na 33 mieszkańców 19 było katolikami, a 14 ewangelikami. W Nowych Olędrach na 77 mieszkańców wszyscy byli ewangelikami.

Na początku XX wieku w Kociałkowej Górce wybudowano szkołę. W 1907 r. majątek w Kociałkowej Górce obejmował 725 ha. Pozostawał on w rękach Radońskich do 1939 r.

Jeszcze przed I wojną światową, wzorem innych majątków, wprowadzono tu metalowe znaki rozliczeniowe. Były to mosiężne żetony o średnicy 19 mm z napisem: DOM*KOĆ.GÓRKA, a na odwrocie z cyfrą "1". Taki żeton można było otrzymać w zamian za nazbieranie kilku koszyków ziemniaków (szefli). Znaki rozliczeniowe pełniły rolę pieniądza dominalnego.

Niewielki XIX-wieczny pałac otoczony parkiem i stawami był siedzibą dziedziców tej wsi. Pokazano go na fotografii z 1901 r. Jeden z salonów pałacowych uwidoczniono na zdjęciu z 1925 r.

W 1966 r. zanotowano w okolicach Kociałkowej Górki następujące nazwy miejscowe: Kaprala Górka, Kozłowicza Górka, Krugiełki Górka, Królewski Las, Kozia Noga.

W tych stronach przed kilku laty rozbił się samolot.

W ostatnim półwieczu wieś Kociałkowa Górka znana jest sadownikom nie tylko w kraju z produkcji materiału szkółkarskiego, cieszących się znakomitą opinią plantacji sadzonek krzewów i drzew zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Sięgające 1945 r. tradycje produktów z Kociałkowej Górki podtrzymuje działające tu Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Sp. z.o.o.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.