Kodeks Cospi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kodeks Cospi – strona z czwartej sekcji rękopisu.

Kodeks Cospiaztecki dokument prekolumbijski zawierający informacje na temat astrologii i magii.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Kodeks Cospi napisany został w języku nahuatl, pochodzi z okolic Choluli w Meksyku, i jest spuścizną kultury Puebla-Tlaxcala. Swoja nazwę zawdzięcza markizowi Fernando Cospi, który podarował manuskrypt 26 grudnia 1665 Bibliotece Uniwersyteckiej w Bolonii. Kodeks wchodzi w skład Kodeksów Borgia. Prawdopodobnie pochodzi z okresu przed konkwistą.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kodeks Cospi jest ręcznie malowanym dokumentem, sporządzonym ze zwierzęcej skóry i do dziś zachowany w bardzo dobrym stanie. Stylem podobny jest do ceramicznych polichromowych rysunków z Nochistlan kultury Mixteca Alta, jak również z stylem Cholula – Tlaxcala. Składa się z 20 złożonych stron w formacie 180 × 180 mm i długości 3,30 m.

Na pierwszej stronie umieszczono podział kodeksu na trzy sekcje, z których każda dotyczy 260 dniowego kalendarza azteckiego tonalamatl, ujętego w trzech różnych aspektach. Strona druga, początkowo pusta, została zapisana przez późniejszego skrybę i zawiera notatkę o jedenastu rytuałach odbywających się podczas świąt.

Dokument zawiera również sekcje czwartą, która jest napisana zupełnie innym stylem niż poprzednie. Jego treść nie jest do końca jasna. Prawdopodobnie przedstawiają bogów, którym składano ofiary oraz daty lub liczby przedstawione za pomocą linii i kropek.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszej edycji rękopisu należy wydanie z 1968 autora J. B. Glass, tłumaczenia i streszczenia K. A. Nowotny (32 strony i 6 ilustracji). Kodeks wydany został w oprawie skórzanej[1]

Prawdziwy rękopis w znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu Bolonia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kodeks Cospi. Messicano Calendario 4093, Biblioteka Uniwersytecka w Bolonii. Streszczenie i tłumaczenie K. A. Nowotny. [Faksimile Mit]. Graz, Austria: Akademische Druck – u. Verlagsanstalt, 1968. SPE F 1219 C6549 1968 V. 1 i V. 2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maria Stern: Malowane księgi Dawnych Narodów Meksyku. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 1980.