Kodeks etyki korpusu służby cywilnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kodeks etyki korpusu służby cywilnej – Zbiór norm postępowań dla przedstawicieli korpusu służby cywilnej.

Korpus służby cywilnej w Polsce[edytuj]

Kodeks etyki korpusu służby cywilnej zawiera się w zarządzeniu nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. [1] Urzędnicy korpusu służby cywilnej w swym postępowaniu powinni wyróżniać się profesjonalizmem, rzetelnością, bezstronnością i apolitycznością.

Członek korpusu służby cywilnej przestrzega zasad etyki korpusu służby cywilnej [2], którymi są:

  • Zasada godnego zachowania - poszanowanie godności innych osób, życzliwość wobec ludzi,właściwe zachowanie się poza pracą.
  • Zasada służby publicznej - służebny charakter pracy wobec obywateli, służba państwu, nie uchylanie się od podejmowania trudnych rozstrzygnięć, nie uchylanie się od odpowiedzialności za swoje postępowanie.
  • Zasada lojalności - lojalność wobec Rzeczypospolitej Polskiej, lojalne i rzetelne realizowanie programu Rządu, lojalność wobec urzędu, powściągliwość w publicznym wypowiadaniu poglądów na temat urzędów administracji rządowej.
  • Zasada neutralności politycznej - nie manifestowanie publiczne poglądów i sympatii politycznych, nie stwarzanie podejrzeń o sprzyjanie partiom politycznym, jasność i przejrzystość relacji z osobami pełniącymi funkcje polityczne.
  • Zasada bezstronności - niedopuszczanie do podejrzeń o konflikt interesów, jednakowe traktowanie wszystkich uczestników prowadzonych spraw, nie demonstrowanie zażyłości z osobami publicznie znanymi ze swej działalności.
  • Zasada rzetelności - dotrzymywanie zobowiązań, twórcze podejmowanie zadań, aktywne realizowanie obowiązków.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. §13 w M.P. z 2011 r. Nr 93, poz. 953
  2. http://dsc.kprm.gov.pl/sites/default/files/zasady_-_prezentacja__.ppt | "Zasady służby cywilenj oraz zasady etyki korpusu służby cywilnej" - prezentacja | data dostępu 2012-06-11