Koewolucja genetyczno-kulturowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koewolucja genetyczno-kulturowa (również ang. Dual inheritance theory, DIT) – koncepcja łącząca ewolucję genetyczną człowieka z ewolucją kulturową. Stworzona przez naukowców w celu unikania konfliktu pomiędzy naukami humanistycznymi i przyrodniczymi, łączy wiele elementów biologii, antropologii i socjologii.

W socjobiologii i memetyce termin ten stosowany jest w odniesieniu do postulowanej współzależności między ewolucją biologiczną i kulturową (przedmiotem koewolucji miałyby w tym wypadku być dwa rodzaje replikatorów: geny oraz memy). Przyjmuje się, że ewolucja kulturowa jest w pewnej mierze zależna od ewolucji biologicznej, natomiast ewolucja biologiczna zachodzi niezależnie od ewolucji kulturowej. Zależność ta określana jest także mianem smyczy, co oznacza, że pozornie niezależnie od ewolucji biologicznej może postępować ewolucja kulturowa, jednakże ewolucja biologiczna trzyma kulturę na smyczy i pewne kulturowe wynalazki jak np. kazirodztwo nie mogą zbytnio się rozpowszechniać.

Wskazuje się na istnienie uniwersaliów kulturowych występujących we wszystkich opisanych społecznościach oraz zdolność człowieka do uczenia się.

W XXI wieku zaobserwować będzie można najprawdopodobniej odwrócenie relacji, dzięki rozwiniętej inżynierii genetycznej, która jest wynalazkiem kulturowym[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward O. Wilson, rozdział "Od genów do kultury" w: Konsiliencja, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, ​ISBN 83-7150-811-5

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]