Kogarasu Maru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kogarasu Maru wraz z koshirae (akcesoriami stanowiącymi "strój miecza" japońskiego)

Kogarasu Maru (jap. 小烏丸, Mały Kruk) – wyjątkowy ze względu na swoje nowatorstwo konstrukcyjne, japoński miecz (tachi), autorstwo przypisywane jest legendarnemu płatnerzowi cesarskiemu Amakuni w VIII wieku.

Klasyfikacja i historia[edytuj | edytuj kod]

Kształt głowni miecza Kogarasu Maru, klasyfikowany jest jako typ "Kogarasu Zukuri" (miecze: długie, zakrzywione, obosieczne zazwyczaj na całej długości głowni, ostrze symetryczne na całej długości lub tylko na odcinku sztychu v. pióra[1].). Ostrze Kogarasu Maru jest ukształtowane w charakterystyczny łukowaty sposób i jest zazwyczaj określane jako „sugata”. Kogarasu Maru jest wyjątkowy jako forma przejściowa pomiędzy starym obosiecznym japońskim ken (nawiązującym do chińskich mieczy prostych jian)[2] oraz tradycyjnym japońskim tachi. Od niego też ostatecznie wyewoluowała katana.

Kogarasu Maru został wykonany z zakrzywioną klingą, o obosiecznym ostrzu, długości 62,8 cm. Jedna krawędź ostrza jest ukształtowana w sposób podobny do tachi, z tym że, w przeciwieństwie do tachi, pióro jest symetryczne i obosieczne, podobne do europejskiego miecza i japońskiej włóczni yari, z wyjątkiem około 20 cm od strony tylnej najbliższej rękojeści, gdzie jest zaokrąglone. Struzina – „koshi-hi”, czyli rowek lub zbrocze biegnie, podobnie jak w nakago, od rękojeści do punktu, gdzie ostrze staje się bronią obosieczną.

Głownia miecza Kogarasu Maru

Kogarasu Maru jest najbardziej znanym mieczem typu "Kogarasu Zukuri" i znajduje się obecnie w kolekcji cesarskiej w Japonii[3]. Klinga miecza Kogarasu Maru nie posiada sygnatury wytwórcy, ale uważa się, że została wykonana we wczesnym okresie Heian lub pod koniec okresu Nara przez płatnerza Amakuni, który zasłynął z tego, że stworzył pierwszy zakrzywiony japoński miecz.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kanzan Sato: The Japanese Sword. A Comprehensive Guide. Kodansha International, 1983, S. 32.
  • John Yumoto: Das Samuraischwert - Ein Handbuch. Ordonnanz-Verlag, 2004, S. 27.
  • Tamio Tsuchiko, Kenji Mishina: The New Generation of Japanese Swordsmiths. Kodansha International, 2002, S. 19.
  • Nagayama Kōkan: The Connoisseur’s Book of Japanese Swords. Kodansha International, 1998, S. 14 f., 54, 128, 342.
  • Nagayama Kōkan: TO-KEN KANTEI DOKUHON - The Honnami School's Guide to Japanese Sword Appreciation. A To-ken Society of Great Britain Publication, S. 24 f.
  • Tilley, William: One Hundred Masterpieces from the Collection of Dr. Walter A. Compton, Christie, Manson & Woods International, Inc. 1992, ​ISBN 1-880907-00-3​, S. 38 ff.