Koksownia Radlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Koksownia Radlin – duży zakład przemysłowy, koksownia należąca do Kombinatu Koksochemicznego z Zabrza będącego częścią grupy kapitałowej JSW. W 2011 kombinat przejęła Jastrzębska Spółka Węglowa[1]. Położona w Radlinie koło Wodzisławia Śląskiego.

Koksownia w Radlinie

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakład powstał w 1911 roku jako oddział Kopalni Węgla Kamiennego "Emma", uruchomiono wtedy dwie baterie 45-komorowe, szamotowe typu Otto – Hoffman I i II o łącznej mocy 40 tys. ton rocznie. W roku 1913 wybudowano baterie III, typ Koppers, była ona szamotowa i opalana bocznie z produkcją 7 ton koksu z komory. W 1920 roku koksownia usamodzielniła się zachowując nazwę "Koksownia Kopalni Emma". W 1951 przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe zmieniła nazwę na "zakład Koksochemiczny Radlin". Baterię II rozebrano w 1953 roku a I w 1957. Trzecią baterie wycofano w 1966 roku. Dwa lata później uruchomiono baterię IV, krzemionkową typu Collin. Dwie następne baterie nr V i VI wybudowano w latach 1928/29. Były to baterie krzemionkowe, typu Otto. W 1938 roku na roczną zdolność produkcyjną wszystkich baterii w Polsce wynoszącą ok. 2,3 mln ton, koksownia w Radlinie produkowała 540 tysięcy ton koksu. W latach 1952 – 53 zmodernizowano baterie IV, V i VI, oraz wybudowano nową węglownię.

W roku 1966 wybudowano baterię typu PTU-57 o 56 komorach. Jako ostatnią wyłączono w 1981 r. baterię nr V. Wybudowanie instalacji odsiarczania gazu w Koksowni "Radlin" pozwoliło na eliminację dwutlenku siarki z kominów baterii koksowniczych w ilości ok. 80 – 90%. Uruchomienie w 1995 r. biologicznej oczyszczalni ścieków pozwoliło na zamknięcie wszystkich obiegów wodnych w zakładzie. Dzisiaj Koksownia "Radlin" eksploatuje dwie baterie koksownicze typu PTU – 57 oraz posiada jedną z najnowocześniejszych w Europie instalacji do odsiarczania gazu koksowniczego[2]. W Koksowni Radlin produkowany jest wysokiej jakości koks wielkopiecowy i odlewniczy. Odbiorcą tego koksu jest hutnictwo żelaza i stali w Europie Zachodniej i Środkowej (np. w Austrii)[3]. Obecne zdolności koksowni to 750 tys. ton koksu oraz 12 tyś ton benzolu rocznie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona Koksowni Radlin

Przypisy