Koktebel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koktebel
Коктебель
Ilustracja
Panorama miasta z góry Karadah
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
 Ukraina
Republika  Republika Krymu
Republika Autonomiczna Krymu
Prawa miejskie 1938
Powierzchnia 0,8169 km²
Wysokość 20 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

2 844[1]
3481,5 os./km²
Nr kierunkowy +380 6562
Kod pocztowy 98186
Położenie na mapie Krymu
Mapa lokalizacyjna Krymu
Koktebel
Koktebel
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Koktebel
Koktebel
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Koktebel
Koktebel
Ziemia 44°57′36″N 35°14′29″E/44,960000 35,241389
Portal Portal Ukraina

Koktebel (ukr. Коктебель, ros. Коктебель, krymskotat. Köktöbel) – osiedle typu miejskiego, należące do Republiki Autonomicznej Krymu, podlegające pod teodozijską radę miejską. Koktebel jest najbardziej na wschód wysuniętym fragmentem tzw. Ju-Be-Ka (ros. Южный Берег Крыма – czyt. Jużnyj Bierieg Kryma – Południowy Brzeg Krymu).

Sama nazwa Koktebel (dokładnie Kok-tepe-el) oznacza w języku tureckim Kraj Błękitnych Szczytów. Miejscowość cieszy się zasłużoną opinią oazy zacisznego luksusu, jest miejscem wypoczynku aktorów, pisarzy, malarzy. W przeciwieństwie do wielu innych osad na Ju-Be-Ka, jest tu relatywnie niewiele budowli socrealistycznych.

Historia[edytuj]

Osadnictwo na tych terenach zapoczątkowali Grecy, w VIII wieku rozwinęła się tu spora osada, którą 200 lat później zniszczyli Pieczyngowie (a według innych badaczy[jakich?] – powstała ona już w VII wieku, a zniszczeń dokonało Bizancjum). Za czasów tureckich była tu tatarska wioska, a potem osada zamieszkana przez Bułgarów. Pozostałości z tych epok można zobaczyć na zboczu góry Tepseń. W XIII wieku krymski namiestnik chana Złotej Ordy odstąpił dolinę Otuzy i okolice Koktebela Wenecjanom. W 1365 przeszły one w ręce Genueńczyków. I choć napisy z płyt nagrobnych świadczą o tym, że ten teren zasiedlili oni w XIV wieku, genueńskie zapisy mówią o dopiero 1461 roku.

Walory turystyczne i lecznice Koktebela dostrzegł rosyjski okulista Junge, który planował stworzyć tu dochodowy kurort. Pieniędzy wystarczyło mu jednak tylko na zakup ziemi, którą potem podzielił na parcele budowlane. W 1893 sprowadził się tu rosyjski malarz i poeta Maksymilian Wołoszyn, a jego opowieści skłoniły do przyjazdu m.in. Maksyma Gorkiego, Lwa Tołstoja i Michaiła Bułhakowa. Drugą ważną grupą gości byli miłośnicy lotnictwa i szybownictwa w położonym w sąsiedztwie Koktebela masywie Uzun-Syrt. W latach 1944-1992 Koktebel nosił nazwę Płaniorskoje (ros. Планёрское). O tamtych czasach przypomina też pomnik szybowca skonstruowany w latach 20.

Współczesność[edytuj]

Obecnie Koktebel to niewielki kurort. Wzdłuż kamienistej plaży ciągnie się deptak z licznymi knajpkami oferującymi dania kuchni rosyjskiej, tatarskiej czy uzbeckiej. Poniżej muzeum Wołoszyna jest też wydzielona plaża dla nudystów (tzw. Nudik – ros. Нудик). Na wschód od plaży, na niewielkim wzgórzu mieści się też znana fabryka win i winiaków 'Koktebel'. Z jej linii produkcyjnych przez wiele dekad schodził Kutuzow – bodaj drugi najsłynniejszy winiak (po ormiańskim Araracie) w byłym Związku Radzieckim.

Atrakcje turystyczne[edytuj]

Główną atrakcją Koktebela jest położony tuż na zachód od miejscowości rezerwat geologiczny Karadah. Poza tym w samym Koktebelu można odwiedzić:

  • Muzeum Maksymiliana Wołoszyna – w dawnej pracowni i pokojach prezentowane są pamiątki po artyście, co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Czytania Wołoszyna, a samym domem opiekuje się fundacja 'Moskwa-Krym'
  • fabrykę koniaków
  • delfinarium
  • aquapark

Atrakcję stanowią także rejsy statkami po Morzu Czarnym.

Przypisy[edytuj]