Kolacja dla wroga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolacja dla wroga
Darka e gabuar
Autor

Ismail Kadare

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Albania

Język

albański

Data wydania

2008

Wydawca

Wydawnictwo Onufri

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2014

Wydawca

Wydawnictwo Świat Książki

Przekład

Dorota Horodyska

Kolacja dla wroga (alb. Darka e gabuar) – powieść albańskiego pisarza Ismaila Kadare. Po raz pierwszy została wydana w roku 2008, nakładem wydawnictwa Onufri. Polskie wydanie powieści ukazało się w styczniu 2014, w tłumaczeniu Doroty Horodyskiej, nakładem Świata Książki.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1943-1953 w rodzinnym mieście autora - Gjirokastrze. Jednym z oficerów niemieckich, wkraczających we wrześniu 1943 do Gjirokastry jest Fritz von Schwalbe, który poszukuje w mieście kolegi ze studiów, znanego ginekologa - dr Gurameto. Schwalbe zostaje zaproszony do domu Gurameto na kolację w czasie, kiedy kilkudziesięciu mieszkańców miasta zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Niemiecki oficer korzysta z praw przysługujących gościowi, które stanowią fundament albańskiego prawa zwyczajowego, Gurameto uzyskuje zaś od gościa obietnicę uwolnienia wszystkich zakładników. Kiedy w 1944 do miasta wkraczają partyzanci AWN, Gurameto zostaje aresztowany, ale jako ceniony lekarz wkrótce wychodzi na wolność. W 1953, kilka dni przed śmiercią Stalina Gurameto zostaje ponownie aresztowany. W toku śledztwa okazuje się, że Fritz von Schwalbe zginął trzy miesiące przed domniemaną kolacją, a jego rolę zagrał jeden z jego przyjaciół. Śledczy próbują wykazać, że Gurameto był częścią światowego spisku, którego celem było zabicie Stalina.

Powieść powstała w latach 2007-2008 - autor pisał ją w okolicach Durrësu, w Paryżu, a także w szwajcarskim Lugano.

Wybrane tłumaczenia powieści[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Książka została wyróżniona nagrodą Rexhai Surroi dla najlepszej powieści albańskiej roku, a także otrzymała nagrodę ministerstwa kultury Albanii[1].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]