Kolam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolanm przed tamilskim domem

Kolam (tam.: கோலம், telugu trl. muggu) – symetryczny wzór, tworzony każdego rana przez kobiety w południowych Indiach przed wejściem do domu.

Zgodnie ze starym zwyczajem, po porannym sprzątaniu domu, kobiety usypują na zewnątrz budynku, przed drzwiami za pomocą grubo zmielonej mąki ryżowej tradycyjne wzory, mające chronić domowników i przynosić pomyślność. Mąka jest również swoistą ofiarą dla drobnych zwierząt (mrówek, ptaków). Wzory te w ciągu dnia powoli znikają, zadeptywane, rozwiewane przez wiatr, ale następnego ranka są skrupulatnie odnawiane.

Podawana jest interpretacja, że kolam to rysunki labiryntowe. Wierzy się, że chronią domostwa przed odwiedzinami złych duchów. Istoty takie zostają w labiryncie uwięzione – kolam zawsze występują jako formy graficzne o połączonym początku i końcu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mateusz Wierciński: Religijne funkcje kobiet w społecznościach plemiennych Indii i w hinduizmie popularnym. W: Boginie, prządki, wiedźmy i tancerki. Wizerunki kobiety w kulturze Indii. Marzenna Jakubczak (red.). Wyd. 1. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, 2005, s. 77. ISBN 83-242-0485-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]