Kolba Büchnera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolba Büchnera ze szlifem i bocznym tubusem do podłączenia próżni.

Kolba Büchnera (kolba ssawkowa) − naczynie szklane, element podstawowego wyposażenia laboratoryjnego. Płaskodenna kolba stojąca w kształcie stożka. Różni się jednak od zwykłej kolby stożkowej budową i zastosowaniem. Kolba Büchnera służy do sączenia pod próżnią. Z tego względu posiada dodatkowo króciec boczny (tubus lub boczna rurka), a jej ścianki wykonane są z grubego szkła[1]. Nazwa pochodzi od niemieckiego chemika Ernsta Wilhelma Büchnera, nie zaś od laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1907 r. Eduarda Buchnera[2].

Sączenia na zestawie Büchnera[edytuj | edytuj kod]

Schemat sączenia na zestawie Büchnera

Lejek Büchnera umieszcza się wraz z korkiem gumowym lub specjalną gumową podkładką w szyjce kolby Büchnera. Kolba musi być zamocowana w statywie. Do bocznego tubusu kolby ssawkowej podłącza się wąż od pompy próżniowej. Na lejku umieszcza się odpowiednio wycięty sączek, który przed sączeniem zwilża się rozpuszczalnikiem. Po włączeniu próżni wlewa się zdecydowanym ruchem sączoną mieszaninę. Osad pozostaje na sączku, natomiast przesącz gromadzi się w kolbie Büchnera.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Modzelewski, Jerzy Woliński: Technika Laboratoryjna. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1996, s. 41, seria: Pracownia Chemiczna. ISBN 83-02-05141-1.
  2. William B. Jensen. The Origins of the Hirsch and Büchner Vacuum Filtration Funnels. „J. Chem. Educ.”. 83, s. 1283, 2006. DOI: 10.1021/ed083p1283 (ang.).