Kolcomysz ryftowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolcomysz ryftowa
Acomys percivali[1]
Dollman, 1911
Kolcomysz ryftowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd myszokształtne
Nadrodzina myszowe
Rodzina myszowate
Podrodzina sztywniaki
Rodzaj kolcomysz
Podrodzaj Acomys
Gatunek kolcomysz ryftowa
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Kolcomysz ryftowa[3] (Acomys percivali) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący w Afryce Wschodniej[2][4].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany naukowo w 1911 roku przez G. Dollmana; należy do podrodzaju nominatywnego Acomys. Był traktowany jako synonim kolcomyszy sawannowej (A. kempi), obecnie jest uznawany za odrębny gatunek. Na podstawie uzębienia (trzonowców) i badań genetycznych ustalono, że kolcomysz ryftowa jest najbliżej spokrewniona z kolcomyszą drobną (A. wilsoni)[4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Kolcomysz ryftowa występuje w Kenii, Somalii, Etiopii, Sudanie Południowym i Ugandzie. Żyje głównie na nizinach w obrębie Wielkiego Rowu Wschodniego, doliny ryftowej w Afryce (stąd nazwa). Jest spotykana do wysokości 1000 m n.p.m., szczególnie na terenach skalistych, pokrytych lawą. Jest to zwierzę owadożerne[4][2].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Kolcomysz ryftowa zamieszkuje duży obszar i jest pospolita; choć jej populacja podlega cyklicznym zmianom liczebności, to generalnie jest stabilna. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje kolcomysz ryftową za gatunek najmniejszej troski. Nie wiadomo, czy potrafi się ona przystosować do zmian środowiska, ale na większości zamieszkiwanego terenu działalność ludzka ogranicza się do pasterstwa i obecnie nie są znane zagrożenia dla gatunku. Występuje na obszarach chronionych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Acomys percivali, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Acomys percivali. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Acomys (Acomys) percivali. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2016-01-14]