Kolcowój europejski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolcowój europejski
ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd psiankowce
Rodzina psiankowate
Rodzaj kolcowój
Gatunek kolcowój europejski
Nazwa systematyczna
Lycium europaeum L.
Sp. pl. 1:192. 1753[2]

Kolcowój europejski (Lycium europaeum L.) – gatunek roślin należący do rodziny psiankowatych.

Zasięg geograficzny[edytuj | edytuj kod]

Gatunek głównie śródziemnomorski. Zasięg geograficzny obejmuje Afrykę Północną (Algieria, Egipt, Libia, Maroko, Tunezja i wyspa Madera), Europę Południową (Albania, Chorwacja, Grecja, Włochy, Serbia, Francja, Portugalia, Hiszpania) i Azję Zachodnią (półwysep Synaj, Izrael, Jordania, Liban, Turcja). Ciekawostką jest występowanie tego gatunku na Słowacji, z dala od obszaru zwartego zasięgu[3].

Morfologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzew o wysokości 2–3 m i podobnej szerokości[4]
Pędy
Rozgałęzione, nagie, za młodu jasnobrązowe, później brązowe lub szare, o popękanej korze. Pokryte są kolcami, które na młodych pędach mają długość ok. 2 cm, na starych do 15 cm[4].
Liście
Całobrzegie, lancetowate, o długości do 2 cm[4].
Kwiaty
Wyrastają pojedynczo, czasami po dwa na krótkiej szypułce. Są lekko pachnące, różowe lub żółtozielone. Kwitną od czerwca do września[4].
Owoc
Żółta jagoda o długości ok. 8 mm[4].

Rośnie w zespołach roślinnych typu makia, w zaroślach i na stepach[4].

Udział w kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • Wszyscy badacze roślin biblijnych są zgodni, że kolcowój europejski jest cytowany w Biblii. Niemal wszyscy zajmujący się tym problemem wiążą ten gatunek z określeniem „ciernisty krzew” użytym w bajce wygłoszonej przez Jotama do mieszkańców Sychem. W bajce tej drzewa proponują kolcowojowi by został ich królem (Księga Sędziów 9,7-21). Badacze roślin są zgodni, że chodzi tu o kolcowój europejski, gdyż jest on pospolity na terenach od Morza Martwego po Liban. N. Haureweni (jeden z badaczy roślin biblijnych) również zgadza się z tym, że gatunek ten jest wymieniony w Biblii, ale jego zdaniem w innym miejscu: wszędzie tam, gdzie jest mowa o cierniach, np. w wersecie „wymłócę ciała wasze cierniami pustyni i ostami” (Sdz 8,7)[5].
  • M. Zohary na podstawie analizy słów hebrajskich i arabskich uważa, że od kolcowoju europejskiego pochodzi nazwa miejscowości Azeka w Judei, w której Dawid pokonał Goliata[5].
  • J. Maillat i S. Maillat uważają, że w koronę cierniową Jezusa Chrystusa były wplecione gałązki kolcowoju europejskiego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-13].
  2. [Sp. Pl. 192 1753 The Plant List]. [dostęp 2014-11-20].
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2014-11-20].
  4. a b c d e f Flovers in Israel. [dostęp 2014-12-23].
  5. a b c Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.