Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów
Ilustracja
Budynek kolegium
Data założenia

nie wcześniej niż w 1403 r. i nie później niż w 1410 r.[1]

Typ

uczelnia teologiczna

Państwo

 Polska

Adres

ul. Stolarska 12,
31-043 Kraków

Liczba studentów

69 (11 października 2021)[2]

Rektor

o. dr Paweł Klimczak OP

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów”
Ziemia50°03′36,1″N 19°56′24,8″E/50,060028 19,940222
Strona internetowa

Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanówseminarium duchowne Polskiej Prowincji Dominikanów. Stanowi sekcję Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów z siedzibą w Krakowie jest Wyższym Seminarium Duchownym prowadzonym przez Polską Prowincję Ojców Dominikanów. Na mocy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół katolicki z dnia 1 lipca 1999 r. (Dziennik Ustaw Nr 63, Poz. 727) Kolegium ma status „kościelnej szkoły wyższej”. Na podstawie tej ustawy Ministerstwo Edukacji Narodowej decyzją z dnia 14 kwietnia 2000 (DNS-3/4170/K-165/00) wpisało Kolegium do wykazu szkół wyższych[3].

Kolegium działa na podstawie umowy o współpracy naukowej z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W ten sposób Wydział Teologiczny UPJPII w Krakowie uznaje zasadnicze studium teologiczne Kolegium za równorzędne ze swoim studium zasadniczym, a absolwenci Kolegium mogą uzyskać tytuł magistra teologii nadany przez Radę Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie. Wykładowcy Kolegium mogą uzyskiwać na warunkach obowiązujących w UPJPII nominację profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego UPJPII. Umowa o współpracy naukowej z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie została odnowiona na okres 10 lat dnia 7 marca 2012 r.[3]

Program i zasady studiów Kolegium są określone przez Ratio Studiorum Particularis oraz Statut Studiów Polskiej Prowincji Dominikanów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Zdanek, Szkoły i studia dominikanów krakowskich w średniowieczu, Warszawa 2005, s. 106-111.
  2. Statystyka (zeszyt 4). W: Sławomir Wilewski: Posłani w pokoju Chrystusa. Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego (8–12 maja 2022). Radom: Krajowe Centrum Powołaniowe • Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE, 2022, s. 6. ISBN 978-83-67205-01-6.
  3. a b c O kolegium, www.kolegium.dominikanie.pl (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maciej Zdanek, Szkoły i studia dominikanów krakowskich w średniowieczu, Warszawa 2005.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]