Kolej Amursko-Jakucka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa
Berkakit – Jakuck
Dane podstawowe
Zarządca ŻDJa
Długość 889 km
Rozstaw szyn 1520 mm
Zdjęcie LK
Prace budowlane na odcinku Tommot – Kierdiem
Historia
Lata budowy od 1985
Portal Portal Transport szynowy
Pociąg pasażerski ŻDJa na linii kolejowej AJaM
Plac przeładunkowy na stacji Tommot

Kolej Amursko-Jakucka, linia kolejowa Berkakit – Jakuck, AJaM (ros. Амуро-Якутская магистраль, АЯМ) – jednotorowa, magistralna linia kolejowa na terenie Federacji Rosyjskiej, która ma połączyć stację kolejową Berkakit z planowaną stacją kolejową Jakuck.

AJaM stanowi jedną z największych inwestycji w infrastrukturę transportową realizowanych od lat 80. XX wieku na terenie rosyjskiej części Dalekiego Wschodu. Linia ma w najbliższej przyszłości połączyć port rzeczny i miasto Jakuck z Koleją Bajkalsko-Amurską oraz Koleją Transsyberyjską. W dalszej perspektywie ma stanowić początek planowanej drogi kolejowej do Magadanu i łączyć się z projektowaną koleją leńsko-kamczacką.

W założeniu AJaM ma być przede wszystkim kluczowym szlakiem transportowym w lądowych przewozach surowców wydobywanych w Jakucji. W drugiej kolejności ma odgrywać ważną rolę w przewozach pasażerskich na terenie Republiki Sacha.


Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany budowy linii kolejowej AJaM zostały opracowane w latach 30. XX wieku. Magistrala kolejowa do Jakucka miała zostać wybudowana w latach 40. XX wieku. Wybuch II wojny światowej przekreślił jednak te plany. Powrócono do nich w latach 70. XX wieku, gdy wznowiono prace budowlane nad Koleją Bajkalsko–Amurską i w 1979 roku uruchomiono ruch kolejowy na odcinku Tynda – Berkakit (Mały BAM).

Budowę linii kolejowej Berkakit – Jakuck rozpoczęto oficjalnie w 1985 roku[1]. Do chwili rozpadu Związku Radzieckiego zdołano zbudować tylko odcinek kolejowy do Czulmanu i przystąpiono do prac nad przeprawą na rzece Ałdan. Dalsze prace przerwał kryzys w Rosji. W 1995 roku, aby zaradzić problemom finansowym trapiącym inwestycję, rządy Federacji Rosyjskiej i Republiki Sacha powołały niezależny zarząd kolejowy ŻDJa, który oprócz budowy i utrzymania infrastruktury AJaM został zobligowany do prowadzenia na linii ruchu kolejowego.

W 1996 roku Koleje Jakucji (ŻDJa) rozpoczęły eksploatację odcinka kolejowego Neriungri – Ałdan. W 2002 roku uruchomiono ruch na odcinku NeriungriTommot. Od 2007 roku trwały prace budowlane nad obcinkiem Tommot – Kjerdem. W 2011 roku została zakończona budowa torów kolejowych do Niżnego Bestiachu.

W najbliższym czasie planowana jest budowa mostu drogowo-kolejowego na rzece Lena lub podziemnego tunelu, który połączy Jakuck z linią kolejową AJaM.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Linia kolejowa Berkakit – Jakuck to jednotorowa, niezelektryfikowana, magistralna linia kolejowa przebiegająca południkowo na terytorium autonomicznej Republiki Sacha. Jej bieg jest w miarę równoległy z drogową magistralną M56.

Długość linii wynosi 889 kilometrów. Z uwagi na wieczną zmarzlinę oraz liczne rzeki została ona na całej długości zbudowana na nasypach kolejowych oraz estakadach. Na magistrali znajduje się dziewięć stacji kolejowych[2].

Na linii AJaM dominuje ruch towarowy, głównie są to przewozy węgla kamiennego, gazu ziemnego i ropy naftowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yakutsk Railway heads for the Lena (ang.). railwaygazette.com, 2007-06-01. [dostęp 2011-11-18].
  2. Linia kolejowa Berkakit – Jakuck (ros.). vostokmedia.com. [dostęp 2011-11-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • ŻDJa (ros.). rw-y.ru. [dostęp 2011-11-18].