Kolej Bajkalsko-Amurska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Kolej Bajkalsko-Amurska
Dane podstawowe
Zarządca

RŻD Koleje Rosyjskie

Długość

4234 km

Rozstaw szyn

1520 mm

Sieć trakcyjna

25 kV AC (50 Hz)
na odcinku Tajszet – Taksimo

ilustracja
Historia
Lata budowy

1944–2003

Rok otwarcia

1984

Linia transsyberyjska – linia czerwona
Kolej Bajkalsko-Amurska – linia zielona
Medal za Budowę Bajkalsko-Amurskiej Magistrali

Kolej Bajkalsko-Amurska (ros. Байкало-Амурская магистраль, Bajkało-Amurskaja magistral, BAM[1]) – linia kolejowa w Rosji, przechodząca przez wschodnią Syberię i rosyjski Daleki Wschód.

Linia ma długość 4234 km i biegnie około 680–840 km na północ od Kolei Transsyberyjskiej i równolegle do niej. Została wybudowana jako alternatywa dla linii transsyberyjskiej z powodów strategicznych, szczególnie ze względu na bliskość granicy chińskiej.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

BAM rozpoczyna się w mieście Tajszet odchodząc od Kolei Transsyberyjskiej, przekracza Angarę w Bracku, przekracza Lenę w miejscowości Ust´-Kut, mija Bajkał przy jego północnym krańcu, przechodzi przez Tyndę, przekracza Amur w Komsomolsku nad Amurem, a kończy nad brzegiem Oceanu Spokojnego w mieście Sowiecka Gawań.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odcinek z Tajszetu do Bracka został wybudowany w latach 30. XX w. Większość odcinka dalekowschodniego została zbudowana w latach 1944–1946 przez więźniów gułagów, głównie niemieckich i japońskich jeńców wojennych. Uważa się, że w czasie budowy zmarło ich około 150 tysięcy. Po śmierci Józefa Stalina w 1953 roku budowa praktycznie ustała na dwadzieścia lat. W marcu 1974 roku Leonid Breżniew ogłosił, że budowa BAM jest wielkim wyzwaniem dla Komsomołu.

We wrześniu 1984 roku zostały połączone ze sobą części wschodnia i zachodnia. Zachodnie media nie uczestniczyły w tym historycznym wydarzeniu, aby władze radzieckie nie musiały odpowiadać na niewygodne pytania dotyczące funkcjonalności linii i warunków pracy robotników. W rzeczywistości w tym czasie jedynie jedna trzecia linii w pełni funkcjonowała, a praca przymusowa była szeroko stosowana.

Budowa linii została ukończona w 2003 r.

Film dokumentalny[edytuj | edytuj kod]

  • BAM: Kolej przez tajgę, prod. Finlandia, reż. Jouni Hiltunen, 2008

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 6. Białoruś, Rosja, Ukraina. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Polski przy Głównym Geodecie Kraju, 2005. s. 71. [dostęp 2017-10-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]