Kolej Dakar-Niger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa
Kolej Dakar-Niger
Dane podstawowe
Zarządca Transrail
Długość 1287 km
Rozstaw szyn 1000 mm
Prędkość maksymalna 65 km/h
Zdjęcie LK
Dworzec kolejowy w Dakarze
Historia
Rok otwarcia 1 stycznia 1924
Portal Portal Transport szynowy

Kolej Dakar-Niger – linia kolejowa łącząca Dakar (Senegal) z Koulikoro (Mali). Nazwa nawiązuje do rzeki Niger, nie zaś do państwa Niger. Obsługuje wiele miast Senegalu (Thiès) i Mali (Kayes, Kita, Kati, Bamako). Linia ma długość 1287 km, z czego 641 km leży na terenie Mali.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace przy konstrukcji linii zaczęły się u schyłku XIX wieku za czasów generała Josepha Gallieniego, zarządcy Sudanu Francuskiego. Odcinek Kayes-Koulikoro został ukończony w 1904, ale całą linię udało się oddać do użytku dopiero w 1924.

Transrail[edytuj | edytuj kod]

Braki w utrzymaniu i niewłaściwe zarządzanie doprowadziły do degradacji linii i licznych opóźnień. W wielu miejscach obowiązują ograniczenia prędkości do 20 km/godz. z powodu złego stanu technicznego niektórych odcinków.

W październiku 2003 władze Mali i Senegalu zdecydowały się powierzyć utrzymanie linii kanadyjsko-francuskiemu konsorcjum Transrail. Pomimo zobligowania się konsorcjum do utrzymania komunikacji pasażerskiej, skoncentrowano się przede wszystkim na transporcie towarowym. Zamknięto niektóre stacje, a wiele połączeń zostało zawieszonych, powodując trudności w przemieszczaniu dla społeczności żyjących z dala od głównych centrów gospodarczych. Obecnie pomiędzy Kayes i Thiès nie kursuje żaden skład pasażerski.

W 2007 konsorcjum Transrail zostało nabyte przez belgijską firmę Vecturis[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vecturis - Operations. [dostęp 14-04-2012].