Przejdź do zawartości

Koleje Małopolskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koleje Małopolskie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

30-017 Kraków
ul. Racławicka 56/416[1], 30-556 Kraków
ul. Wodna 2 (adres korespondencyjny)[2]

Data założenia

2 grudnia 2013
Data podjęcia uchwały założycielskiej
6 marca 2014
Wpis do KRS

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Tomasz Warchoł

Przewodniczący rady nadzorczej

Marzena Dragan

Udziałowcy

samorząd województwa małopolskiego – 100%

Nr KRS

0000500799

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

57 018 000 zł[3]

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Koleje Małopolskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Koleje Małopolskie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Koleje Małopolskie”
Ziemia50°04′48″N 19°55′15″E/50,080000 19,920833
Strona internetowa
EN78 Kolei Małopolskich
EN77 na stacji w Grodzisku Mazowieckim
EN99 Acatus Plus

Koleje Małopolskie, KMŁ[a], identyfikator literowy KMAL[4]polski przewoźnik kolejowy utworzony przez samorząd województwa małopolskiego uchwałą z dn. 2 grudnia 2013 roku. Spółka została powołana w celu świadczenia usług użyteczności publicznej w zakresie transportu publicznego poprzez zapewnienie efektywnej organizacji i funkcjonowania pasażerskiego ruchu kolejowego na terenie województwa małopolskiego[5].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki

[edytuj | edytuj kod]

Spółka została powołana na podstawie Uchwały nr XLIV/705/13 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 2 grudnia 2013 roku w sprawie powołania jednoosobowej spółki Województwa Małopolskiego oraz zgodnie z Uchwałą nr 1518/13 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 10 grudnia 2013 roku[6]. Została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 6 marca 2014 roku[7].

6 listopada odbył się inauguracyjny przejazd z Krakowa do Wieliczki. Zaprezentowano też wtedy tabor spółki[8]. 14 grudnia Koleje rozpoczęły regularną obsługę linii Kraków GłównyWieliczka Rynek-Kopalnia[9]. Do obsługi tej linii KMŁ otrzymały w dzierżawę 3 EZT EN64 będące własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego[10].

Z dniem 1 stycznia spółka uruchomiła autobusowe połączenia z Byszyc i Raciborska do stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia[11].

1 marca przewoźnik otrzymał w dzierżawę 4. EZT EN64 od UMWM[12].

29 marca spółka zorganizowała imprezę z okazji 55. rocznicy elektryfikacji linii Kraków-Wieliczka. Na trasie kursował zabytkowy skład trzech zabytkowych wagonów ze skansenu w Chabówce, w tym luksusowy wagon pasażerski wyprodukowany w 1939 roku przez firmę Lilpop, prowadzony przez zabytkowe elektrowozy ET21-57 i EU06-01 z Chabówki[13].

1 czerwca Koleje przewiozły uroczyście półmilionową pasażerkę[14].

25 czerwca marszałek Marek Sowa ogłosił, że województwo wystąpiło z propozycją przejęcia przez spółkę małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych, aby w ten sposób Koleje Małopolskie szybciej przejęły obsługę większości linii kolejowych w województwie[15].

1 września przewoźnik rozpoczął dzierżawę kolejnych 2 sztuk EN64 ze względu na planowane rozszerzenie działalności o linię Kraków GłównyKraków Lotnisko[16].

22 września spółka przewiozła milionową pasażerkę[17], a 28 września rozpoczęła przewozy do stacji Kraków Lotnisko[18].

5 grudnia odbył się inauguracyjny przejazd z Krakowa do Miechowa[19], a 13 grudnia Koleje rozpoczęły regularną obsługę linii Kraków GłównyMiechówSędziszów[20].

Z dniem 4 kwietnia spółka uruchomiła autobusowe połączenia z Dobranowic do stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia[21].

30 marca UM zamówił 12 Impulsów: 8 sztuk 4-członowych i 4 sztuki 5-członowe dla Kolei Małopolskich do obsługi SKA[22]. Na przełomie kwietnia i maja UM zamówił dodatkowego, 5-członowego Impulsa[23].

10 maja spółka przewiozła trzymilionowego pasażera. Równocześnie marszałek Jacek Krupa ogłosił, że w ciągu 3 lat Koleje przejmą od Przewozów Regionalnych obsługę wszystkich połączeń w województwie[24].

1 czerwca rozpoczęto sprzedaż biletów na połączenia Kolei Małopolskich za pośrednictwem portalu koleo.pl[25].

W lipcu podczas Światowych Dni Młodzieży przewoźnik wypożyczył jednostki EN57 od Kolei Mazowieckich, aby móc zwiększyć liczbę połączeń[26]. Podczas tygodnia, w którym odbywały się ŚDM przewoźnik obsłużył 332 tys. pasażerów, czyli o prawie 260% więcej niż w ciągu zwykłego tygodnia[27].

28 listopada na stacji Nowy Sącz odbyła się oficjalna prezentacja pierwszych 6 Impulsów zamówionych przez województwo dla Kolei Małpolskich[28].

7 grudnia odbyły się inauguracyjne przejazdy z Krakowa i Nowego Sącza do Tarnowa[29]. 11 grudnia (wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy) przewoźnik miał przejąć większość połączeń na liniach Kraków GłównyTarnów (w ramach 3. linii SKA) i Tarnów – Nowy Sącz, oraz wszystkie połączenia na trasie Nowy Sącz – Krynica-Zdrój[30]. 10 grudnia, ze względu na niewystarczające zasoby ludzkie przewoźnika, doszło od podpisania umowy pomiędzy Małopolskim Urzędem Marszałkowskim i Przewozami Regionalnymi i Kolejami Małopolskimi, na mocy której PR przejęły od KMŁ z powrotem obsługę linii Kraków Główny – Sędziszów oraz liczba połączeń, które przejęły KMŁ od PR na trasie Kraków Główny–Tarnów została zmniejszona[31]. Umowa z Kolejami Małopolskimi została zawarta na 10 lat (z opcją na 5 dodatkowych), a z Przewozami Regionalnymi na 3 lata (z opcją na 3 dodatkowe)[31]. W ramach nowego rozkładu przewoźnik uruchomił również weekendowe nocne połączenia na trasie Kraków Główny–Wieliczka Rynek Kopalnia[32]. Ze względu na przejęcie połączeń do Sędziszowa przez Przewozy Regionalne jednostki Acatus Plus użytkowane dotychczas przez KMŁ zostały przekazane PR[33].

24 lutego na dworcu Kraków Główny odbyło się uroczyste zakończenie dostaw Impulsów[34].

10 sierpnia spółka przewiozła 10-milionowego pasażera[35].

Na początku sierpnia 2017 Koleje Małopolskie rozpoczęły jazdy testowe zespołów 14WE-04 i 06 należących do Industrial Division[36]. 2 września jednostki rozpoczęły poranne i wieczorne kursy z pasażerami na trasach do stacji Tarnów i przystanku Kraków Lotnisko[37].

1 września rozszerzono ofertę dowozowych połączeń autobusowych z 3 do 6 linii[38].

2 października KMŁ zainaugurowały weekendowe połączenie Kraków – Jasło[39]

25 listopada odbył się przejazd promocyjny na trasie Kraków GłównyMiechów, a 2 grudnia na trasie SkawinaKraków Płaszów. Oba przejazdy związane były z uruchomieniem linii SKA2 Sędziszów – Miechów – Kraków Główny – Skawina[40][41][42], której obsługę 10 grudnia KMŁ częściowo przejęły od Przewozów Regionalnych[43].

24 września Urząd Marszałkowski podjął uchwałę odnośnie do wniesienia aportem do spółki 5 EZT EN77 oraz 5 mln zł, w wyniku czego kapitał zakładowy wzrósł do 57 018 000 zł[3]

16 listopada roku spółka podpisała 3-letnią umowę na dzierżawę torów odstawczych przy stacji Oświęcim[44], gdzie zamierza zbudować 3 torową halę namiotową i kanały rewizyjne dla obsługi pociągów o długości 120 metrów. Koszt inwestycji to 5 mln złotych[45].

11 grudnia odwołano dotychczasowy skład Rady Nadzorczej spółki. Nowym przewodniczącym został Karol Pietras, natomiast wiceprzewodniczącym Tomasz Śladowski. Członkiem Rady Nadzorczej została natomiast Marzena Dragan[46]. 20 grudnia 2018 spółka przystąpiła do oferty Wspólny Bilet[47].

21 grudnia odwołano zarząd spółki: prezesa Grzegorza Stawowego oraz wiceprezesa Ryszarda Rębilasa. Pełniącym obowiązki prezesa został dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Karol Pietras[48].

27 marca spółka przewiozła 20-milionowego pasażera[49].

28 października 2019 województwo małopolskie podpisało z Pesą umowę na dostawę 4 sztuk elfów II w wersji 4-członowej dla Kolei Małopolskich[50].

26 czerwca województwo małopolskie podpisało z firmą Newag umowę na dostawę siedmiu sztuk EZT Impuls II w wersji 4-członowej (z opcją na kolejne 2), które mają zostać przekazane do obsługi połączeń wykonywanych zarówno przez Koleje Małopolskie, jak i Polregio.

Pesa Mińsk Mazowiecki prowadzi naprawy w poziomie P4 połączone z modernizacją pięciu pojazdów Pesa Acatus II[51][52].

Pesa dostarczyła 4 sztuki Elf II[53][54][55]

Działalność

[edytuj | edytuj kod]
Wzór męskiego munduru Kolei Małopolskich

Przedmiotem działalności spółki jest obsługa kolejowych przewozów pasażerskich na terenie województwa małopolskiego.

Regulacje taryfowe

[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z art. 4 Prawa przewozowego przewoźnik wydaje własne regulacje handlowo-przewozowe[56]. W przypadku Kolei Małopolskich są to: Taryfa przewozowa osób, rzeczy i zwierząt „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. (TP-KMŁ)[57], która określa sposób i zasady ustalania i stosowania opłat przewozowych, oraz Regulamin przewozu osób, rzeczy i zwierząt oraz obsługi i odprawy podróżnych „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. (RPO – KMŁ)[58].

Ceny biletów zawiera Cennik spółki „Koleje Małopolskie” sp. z o.o.[57]. Koleje Małopolskie respektują wszelkie ulgi ustawowe. Honorują także część biletów Przewozów Regionalnych[59]. Część taryfy jest wspólna z Komunikacją Miejską w Krakowie - np. Bilet Wspólny 70-minutowy[60][61] lub Zintegrowany bilet[62].

Dystrybucja biletów

[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo prowadzi dystrybucję biletów na przejazd poprzez automaty biletowe, drużyny konduktorskie (sprzedaż w pociągu), strone internetową https://kolejemalopolskie.com.pl/ czy https://www.e-podroznik.pl/ aplikacji mobilnych: iMKA[63], SkyCash, mPay[64], KOLEO[65], Bilkom[66]. Bilety na przejazdy pociągami Kolejami Małopolskimi można zakupić w automatach biletowych na wielu przystankach osobowych oraz stacjach kolejowych m.in. Wieliczka Park, Wieliczka Rynek-Kopalnia, Kraków Główny czy Kraków Lotnisko, w kasach biletowych spółki Polregio, PKP InterCity, a także w kasie biletowej spółki Koleje Małopolskie zlokalizowanej na stacji Kraków Główny na antresoli, pod peronem V[67], na pokładach pociągów u konduktorów lub w automatach[68]. Pociągami można również podróżować na podstawie biletu wspólnego 70-minutowego, którego emitentem jest MPK Kraków[69].

Obsługiwane połączenia

[edytuj | edytuj kod]
Chronologia uruchamiania połączeń Kolei Małopolskich
Siatka połączeń Kolei Małopolskich w sezonie 2017/2018
Chronologia uruchamiania poszczególnych połączeń regularnych
Data Nr linii kolejowej Połączenie
2014
14 grudnia 2014 91, 109 Kraków GłównyWieliczka Rynek-Kopalnia [9]
2015
28 września 2015 118 Kraków GłównyKraków Lotnisko [18]
13 grudnia 2015 8 Kraków GłównyMiechówSędziszów (do 11 grudnia 2016) [20][31]
2016
11 grudnia 2016 91, 96, 105 Kraków GłównyTarnówNowy SączKrynica-Zdrój [31]
2017
2 października 2017 91, 96, 108 Kraków GłównyTarnówGorlice ZagórzanyJasło [39]
10 grudnia 2017 91, 624, 94 Kraków GłównyKraków PodgórzeSkawina [70]
10 grudnia 2017 8 Kraków GłównyMiechówSędziszów (ponownie) [70]

Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia

[edytuj | edytuj kod]

14 grudnia 2014 uruchomiono linię z Wieliczki do Krakowa Głównego[9], a 28 września 2015 wydłużono ją do przystanku Kraków Lotnisko przy porcie lotniczym Kraków-Balice[18].

Sędziszów – Miechów – Kraków Główny – Skawina

[edytuj | edytuj kod]

Linia na odcinku Kraków Główny – Sędziszów była obsługiwana przez Koleje Małopolskie w okresie 13 grudnia 2016 – 11 grudnia 2017[20][31]. 10 grudnia 2017 Koleje Małopolskie natomiast rozpoczęły obsługę linii na całej jej długości – Skawina – Kraków Główny – Sędziszów[40].

Kraków Główny – Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój

[edytuj | edytuj kod]

Linia uruchomiona 11 grudnia 2016[31].

Kraków Główny / Nowy Sącz – Gorlice Zagórzany – Jasło

[edytuj | edytuj kod]

Połączenie uruchomione 2 października 2017[39]. Kursuje w piątki i niedziele.

Okazjonalne i sezonowe

[edytuj | edytuj kod]

Okazjonalnie i sezonowo przewoźnik uruchamia połączenia Kraków GłównyZakopane[72]. Regularnie w sezonie letnim kursuje od 30 czerwca do 26 sierpnia 2018 roku[73].

Sezonowe pociągi wycieczkowe MuszynaPoprad-Tatry są obsługiwane przez Koleje Słowackie (ŽSSK), we współpracy z Kolejami Małopolskimi[74][75].

Sezonowe pociągi Krynica-ZdrójJasło, uruchamiane przez przewoźnika, kursują regularnie w sezonie letnim[76], oraz w ferie zimowe[77].

Małopolskie Linie Dowozowe

[edytuj | edytuj kod]

W dniu 1 stycznia 2015 roku Koleje Małopolskie wprowadziły przewóz podróżnych autobusami do stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia z Raciborska oraz Byszyc, a 4 kwietnia 2016 z Dobranowic[21]. Ma to zwiększyć dostępność przystanków SKA i tym samym powiększyć liczbę pasażerów. Na przejazdy autobusem i koleją może być zakupiony jeden bilet. Przewozy w latach 2015–2017 wykonywała firma KrakTransRem, spółka córka MPK Kraków[78]. 1 września 2017 uruchomiono 3 kolejne linie oraz zmieniono operatora na firmę Mobilis[38]. We wrześniu 2021 roku Koleje Małopolskie zakupiły 2 podmiejskie autobusy Iveco Crossway 12le, które do służby weszły w marcu 2022 roku[79][80]. W maju 2022 roku Koleje Małopolskie ogłosiły przetarg na zakup kolejnych 3 niskowejściowych mikrobusów[81]. W grudniu 2023 roku Koleje Małopolskie zakupiły 7 niskowejściowych autobusów Iveco Crossway 12 LE Line Hybrid[82].

Linie kursują po następujących trasach[83]:

Nr linii Trasa Liczba par połączeń* lub częstotliwość** Uwagi
A1 KrakówMyślenice
Kraków MDA – Libertów – Gaj – Mogilany – Głogoczów – Myślenice DA
pon. - pt.: 30/45/60
sob. i niedz.: 90
A2 WieliczkaMyślenice
Wieliczka Centrum Dworzec – Byszyce – Świątniki Górne – Siepraw – Myślenice DA
pon. - pt.: 60/90
sob. i niedz.: 120/240
A3 BochniaLimanowa
Bochnia Dworzec PKP – Nowy Wiśnicz – Limanowa Zygmunta Augusta
l. par połączeń: 6/4/4
A4 BochniaSzczurowa
Bochnia Dworzec PKP – Drwinia – Uście Solne – Szczurowa
l. par połączeń: 6/4/0 nie kursuje w niedziele i święta
A5 BrzeskoWietrzychowice
Brzesko Uczestników Ruchu Oporu – Przyborów – Borzęcin – Szczurowa – Wietrzychowice
l. par połączeń: 4/3/0 nie kursuje w niedziele i święta
A6 WieliczkaŁapanów
Wieliczka Centrum Dworzec – Mietniów – Dobranowice – Hucisko – Gdów – Łapanów Rynek
pon. - sob.: 60/120
niedz.: 120
A7 PodłężeChobot Leśniczówka(Proszowice)
Podłęże P+R Północ – Niepołomice – Chobot – Ispina – Nowe Brzesko – Proszowice P+R Północ
l. par połączeń: 14/9/5 wybrane kursy do przystanku Proszowice P+R Północ
A8 WieliczkaDobczyce
Wieliczka Centrum Dworzec – Raciborsko – Dziekanowice – Dobczyce Witosa (pętla)
pon. - sob.: 60/120
niedz.: 120/180
A9 WieliczkaLimanowa
Wieliczka Centrum Dworzec – Dobczyce – Wiśniowa – Skrzydlna – Dobra – Tymbark – Limanowa Zygmunta Augusta
pon. - sob.: 240/300
niedz.: 540
A10 OlkuszKrzeszowice
Olkusz Dworzec PKP (pętla) – Witeradów – Gorenice – Krzeszowice Dworzec PKP
l. par połączeń: 12/5/5
A11 MyśleniceMszana Dolna(Poręba Wielka)
Myślenice DA – Lipnik – Węglówka – Kasina – Mszana Dolna – Poręba Wielka (ośrodek narciarski)
l. par połączeń: 4/3/2 wybrane kursy do przystanku Poręba Wielka (ośrodek narciarski)
A12 OlkuszKraków
Olkusz Dworzec PKP – Trzyciąż – Imbramowice – Skała – Przybysławice – Zielonki – Kraków MDA
l. par połączeń: 8/7/4
A13 OlkuszKraków
Olkusz Dworzec PKP – Sułoszowa – Skała – Cianowice – Zielonki – Kraków MDA
l. par połączeń: 2/2/2
A14 SpytkowiceKraków MDA
Spytkowice – Czernichów – Wołowice – Rączna – Piekary – Kraków MDA
l. par połączeń: 6/4/4
A15 Bukowina Tatrzańska(Chochołów)Trstená
Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Chochołów – Trstená
pon. - niedz.: 255 przywrócenie kursowania na terytorium Słowacji od 25 marca 2024[84]
A16 WieliczkaMyślenice
Wieliczka Centrum Dworzec – Byszyce – Zakliczyn – Borzęta – Myślenice DA
l. par połączeń: 9/5/4
A17 WieliczkaSzczyrzyc
Wieliczka Centrum Dworzec – Biskupice – Grajów – Winiary – Dobczyce – Raciechowice – Szczyrzyc Szpital
l. par połączeń: 8/4/3
A18 WieliczkaSiedlec
Wieliczka Centrum Dworzec – Szczygłów – Liplas – Niegowić – Książnice – Siedlec Centrum
l. par połączeń: 7/4/3
A20 BochniaIwkowa
Bochnia Dworzec PKP – Nowy Wiśnicz – Lipnica Murowana – Rajbrot – Iwkowa pętla
l. par połączeń: 6/4/3
A21 Nowy TargNowy Sącz
Nowy Targ DK – Ochotnica Górna – Czarny Potok – Stary Sącz – Nowy Sącz MDA
l. par połączeń: 6/4/3
A22 Nowy SączTarnów
Nowy Sącz MDA – Gródek nad Dunajcem – Zakliczyn – Zgłobice – Tarnów DA
l. par połączeń: 6/4/3
A23 TarnówWysowa
Tarnów DA – Poręba – Tuchów – Moszczenica – Gorlice – Szymbark – Ropa – Hańczowa – Wysowa Beskid
l. par połączeń: 4/3/3
A24 Tarnów KrakowskaTarnów Mościce
Tarnów Krakowska (Planty) – Zbylitowska Góra – Tarnów Mościce (Plac)
l. par połączeń: 21/14/12
A25 SmoliceAndrychów
Smolice Szkoła – Zator – Gierałtowice – Wieprz – Andrychów
l. par połączeń: 6/4/3
A26 TarnówBochnia
Tarnów Sikorskiego – Brzesko – Bochnia Dworzec PKP
pon. - niedz.: jeden kurs na dobę
A27 TarnówZawada
Tarnów Krakowska (pl. Popiełuszki) – Tarnowiec – Zawada (pętla)
l. par połączeń: 11/7/4
A28 TarnówŁękawka
Tarnów Krakowska (pl. Popiełuszki) – Tarnowiec - Nowodworze – Poręba Radlna – Łękawka (pętla)
l. par połączeń: 20/13/11
A29 TarnówTarnów
Tarnów Marszałka – Koszyce Wielkie – Zgłobice – Koszyce Małe – Tarnów Marszałka
l. par połączeń: 14/11/10 linia okrężna
A30 TarnówTarnów
Tarnów Marszałka – Koszyce Małe – Zgłobice – Koszyce Wielkie – Tarnów Marszałka
l. par połączeń: 9/3/3 linia okrężna
A31 TarnówŚwiebodzin
Tarnów Krakowska (pl. Popiełuszki) – Tarnowiec – Nowodworze – Radlna – Świebodzin (Kłokowa PKP)
l. par połączeń: 11/6/4
A32 TarnówSzczepanowice
Tarnów Krakowska (pl. Popiełuszki) – Zbylitowska Góra – Zgłobice – Błonie – Szczepanowice (zatoka)
l. par połączeń: 14/10/7
A33 TarnówLichwin
Tarnów Marszałka – Koszyce Wielkie – Koszyce Małe – Rzuchowa – Pleśna – Rychwałd – Lichwin Centrum
l. par połączeń: 6/0/0 nie kursuje w soboty, niedziele i święta
A34 TarnówJodłówka-Wałki
Tarnów DA – Wola Rzędzińska – Jodłówka-Wałki (Dół)
l. par połączeń: 24/15/15
A35 TarnówJodłówka-Wałki
Tarnów DA – Wola Rzędzińska – Jodłówka-Wałki (Dół)
l. par połączeń: 10/3/3 kurs przez Górówkę (Polmark)
A36 TarnówŁukowa
Tarnów DA – Pawęzów – Śmigno – Lisia Góra – Kobierzyn – Łukowa (zakręt)
l. par połączeń: 13/5/5 wybrane kursy do przystanku Śmigno - Pętla
A37 ProszowicePodłęże
Proszowice P+R (Kościuszki) – Łaganów – Wawrzeńczyce – Igołomia – Kraków – Niepołomice – Podłęże P+R (Północ)
l. par połączeń: 7/5/3
A38 TarnówNowa Jastrząbka
Tarnów DA – Lisia Góra – Nowa Jastrząbka (bar)
l. par połączeń: 10/5/5
A39 TarnówZaczarnie
Tarnów DA – Brzozówka – Zaczarnie (pętla)
l. par połączeń: 9/5/5
A40 Kraków ↔ Kęty

Kraków MDA – Mogilany – Głogoczów – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Andrychów – Kęty DA

l. par połączeń: 6/4/4
A43 SkawinaKalwaria Zebrzydowska
Skawina SCK – Rzozów – Gołuchowice – Polanka Hallera – Grabie – Przytkowice – Zebrzydowice – Kalwaria Zebrzydowska Dworzec
l. par połączeń: 13/6/6
A44 KrakówAlwernia
Kraków MDA – Rączna – Liszki – Baczyn – Zalas – Alwernia
pon. - pt.: 60/120/180
sob. i niedz.: 240/300
A45 Nowy Targ ↔ Starý Smokovec

Nowy Targ Dworzec Kolejowy – Białka Tatrzańska – Jurgów – Vysoké Tatry Starý Smokovec.

l. par połączeń: 0/2/2 kursuje tylko w soboty i niedziele, kursuje na terytorium Słowacji od 27 kwietnia 2024[85]
A46 Tarnów ↔ Ryglice

Tarnów DA – Skrzyszów – Szynwałd – Zalasowa – Ryglice

l. par połączeń: 6/4/3
A50 Kraków CzyżynyProszowice
Kraków Czyżyny – Igołomia – Nowe Brzesko – Proszowice P+R (Kościuszki)
l. par połączeń: 4/3/2
 • * - Częstotliwość podana w minutach
 • ** - podana w kolejności: pon.-pt. / sob. / niedziela i święta, jeżeli odstępy między kursami są nieregularne
Mapa połączeń MLD

Koleje Małopolskie użytkują 25 EZT, które są własnością województwa małopolskiego, oraz 5 EZT, które otrzymały w wyniku aportu (EN77 Acatus II):

Seria Liczba
jednostek
Liczba miejsc
siedzących
Maksymalna
prędkość
eksploatacyjna
Wyposażenie Liczba
członów
Właściciel
EN64 Acatus Plus 4 133+5 160 km/h klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ubikacja gniazdka elektryczne Internet bezprzewodowy  3 UMWM [86]
EN76B Elf II 4 200 160 km/h klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ubikacja gniazdka elektryczne Internet bezprzewodowy  4 UMWM [87][88]
EN77 Acatus II 5 180+13 160 km/h klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ubikacja gniazdka elektryczne Internet bezprzewodowy  4 KMŁ [89][51][52][3]
EN78 Impuls 8 200 160 km/h klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ubikacja gniazdka elektryczne Internet bezprzewodowy  4 UMWM [28][90][91][34]
EN79 Impuls 5 250 160 km/h klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ubikacja gniazdka elektryczne Internet bezprzewodowy  5 UMWM [28][90][34]
EN78A Impuls 2 4 189 160 km/h klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ubikacja gniazdka elektryczne Internet bezprzewodowy  4 UMWM [92]
klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej  – klimatyzacja części pasażerskiej   przewóz rowerów  – stojaki na rowery  ubikacja  – toaleta(y)   gniazdka elektryczne  – gniazdka elektryczne   Internet bezprzewodowy  – bezprzewodowy dostęp do internetu

Plany na przyszłość

[edytuj | edytuj kod]

Docelowo spółka ma przejąć obsługę wszystkich linii w województwie, z wyjątkiem obsługiwanego przez Koleje Śląskie połączenia Katowice – Oświęcim[15].

Zaplecze techniczne

[edytuj | edytuj kod]

8 lipca 2020 r. spółka podpisała umowę wykonawczą na zaprojektowanie i budowę zaplecza technicznego z konsorcjum firm Budimex S.A i KZN Rail sp. z o.o. Budowa rozpoczęła się 1 października 2021 r. i pierwotnie miała potrwać do pierwszego kwartału 2022 r., zaś później do końca roku – terminów tych nie udało się dotrzymać[93]. Obiekt został zlokalizowany na terenie okręgu nastawczego Kraków Główny KGA i będzie się składać z jednokondygnacyjnej części warsztatowej, w ramach której powstaną hala napraw, myjnia i magazyn, oraz z dwukondygnacyjnej części biurowo-socjalnej. Zaplecze będzie wyposażone m.in. w automatyczną myjnię i oczyszczalnię ścieków, tokarkę podtorową oraz urządzenie do opróżniania WC i wodowania zbiorników[94].

Finanse i wyniki przewozowe

[edytuj | edytuj kod]

Jedynym właścicielem spółki, zgodnie z aktem założycielskim, jest województwo małopolskie.

Kapitał zakładowy spółki wynosi 1 830 000 zł[1].

Liczbę pasażerów w kolejnych latach oraz wykonaną pracę przewozową (liczbę pasażerokilometrów) prezentują poniższe wykresy[95][96][97][98][99][100][101][102]:


Prezesi

[edytuj | edytuj kod]
Od Do Osoba
30 grudnia 2013 30 marca 2017 Ryszard Rębilas [103][104]
30 marca 2017 21 grudnia 2018 Grzegorz Stawowy [105][104]
21 grudnia 2018 29 stycznia 2019 Karol Pietras (p.o.) [48]
29 stycznia 2019 9 października 2020 Bogdan Kondratowicz [106]
9 października 2020 Tomasz Warchoł [107]

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
 • 2015 – tytuł Lider Rozwoju Regionalnego 2015, przyznany podczas III Kongresu Przedsiębiorczości[108]
 • 2017 – Lokomotywa Rynku Kolejowego na targach Trako 2017. Koleje Małopolskie zostały docenione przez internautów za rozwój oferty przewozowej na terenie Małopolski i ambitne plany na przyszłość.[1]
 1. Jest to forma zapisu stosowana przez samego przewoźnika oraz inne instytucje, natomiast zgodnie z zasadami ortografii języka polskiego skrótowiec ten powinien mieć postać KMł.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b Dane spółki
 2. Kontakt - Koleje Małopolskie [online], malopolskiekoleje.pl [dostęp 2018-07-01] (pol.).
 3. a b c Uchwała Nr LIII/804/18 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 24 września 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) i wkładu pieniężnego do spółki działającej pod firmą „Koleje Małopolskie” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie oraz na objęcie udziałów tej spółki [online], bip.malopolska.pl, 24 września 2018 [dostęp 2019-01-01].
 4. Wykaz aktualnie uzgodnionych z Prezesem Urzędu Transportu Kolejowego identyfikatorów literowych VKM [online], Urząd Transportu Kolejowego, 2 kwietnia 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-07-03].
 5. Firma
 6. Statut
 7. "KOLEJE MAŁOPOLSKIE" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. KRS 0000500799.
 8. Nowy pociąg Kolei Małopolskich już na trasie
 9. a b c Start Kolei Małopolskich bez problemów (aktualizacja). rynek-kolejowy.pl, 2014-12-14. [dostęp 2014-12-15].
 10. Uchwała Nr 1409/14 Zarządu Województwa Małopolskiego. bip.malopolska.pl, 2014-12-11. [dostęp 2015-03-17].
 11. Od 01 stycznia 2015 roku przewóz podróżnych na trasach: Raciborsko – Kraków, Byszyce – Kraków
 12. Uchwała Nr 200/15 Zarządu Województwa Małopolskiego. bip.malopolska.pl, 2015-02-19. [dostęp 2015-03-17].
 13. Pociąg retro przyciągnął Małopolan
 14. Pół miliona pasażerów w sześć miesięcy
 15. a b Małopolskie. 94 mln zł na przewozy kolejowe; województwo chce przejąć część PR [online], Wyborcza.pl, 25 czerwca 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-06-25].
 16. Uchwała Nr 973/15 Zarządu Województwa Małopolskiego. bip.malopolska.pl, 2015-07-21. [dostęp 2015-09-13].
 17. Milion przewiezionych pasażerów [online], Koleje Małopolskie [zarchiwizowane z adresu 2015-09-22].
 18. a b c Połączenie do Balic w końcu otwarte. rynek-kolejowy.pl, 2015-09-28. [dostęp 2015-09-28].
 19. Pociąg Kolei Małopolskich po raz pierwszy pojechał do Miechowa. radiokrakow.pl, 2015-12-05. [dostęp 2015-12-05].
 20. a b c Koleje Małopolskie uruchomiły drugie połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [online], Wyborcza.pl, 13 grudnia 2015 [dostęp 2015-12-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-12-13].
 21. a b Nowa linia autobusowa na trasie Wieliczka Rynek Kopalnia - Dobranowice
 22. Małopolska z nowymi Impulsami. Umowa na 12 pociągów podpisana. rynek-kolejowy.pl, 2016-03-30. [dostęp 2016-03-30].
 23. Newag rozpoczął produkcję Impulsów dla Kolei Małopolskich. kurier-kolejowy.pl, 2016-05-05. [dostęp 2016-05-05].
 24. W ciągu trzech lat Koleje Małopolskie wyprą Przewozy Regionalne. wnp.pl, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-10].
 25. Warszawski start-up oferuje wspólny bilet na pociągi w Małopolsce. krakow.wyborcza.pl, 2016-06-06. [dostęp 2016-06-08].
 26. ŚDM 2016: 115 tysięcy pielgrzymów dotarło do Krakowa pociągami (zdjęcia). rynek-kolejowy.pl, 2016-07-27. [dostęp 2016-08-05].
 27. Efekt ŚDM w Kolejach Małopolskich. kurier-kolejowy.pl, 2016-08-04. [dostęp 2016-08-08].
 28. a b c Newag oficjalnie przekazał Impulsy dla woj. małopolskiego. rynek-kolejowy.pl, 2016-11-28. [dostęp 2016-11-28].
 29. Zainaugurowano połączenia Kolei Małopolskich do Tarnowa i Nowego Sącza. rynek-kolejowy.pl, 2016-12-07. [dostęp 2016-12-17].
 30. Prezes Rębilas uspokaja. Koleje Mazowieckie pomogą KMŁ. rynek-kolejowy.pl, 2016-12-07. [dostęp 2016-12-17].
 31. a b c d e f Jest porozumienie Małopolski i PR. „Było ryzyko zawirowań”. rynek-kolejowy.pl, 2016-12-10. [dostęp 2016-12-11].
 32. Koleje Małopolskie uruchamiają nocne kursy. inforail.pl, 2016-12-15. [dostęp 2016-12-19].
 33. Mamiński: Podstawiliśmy tabor zastępczy, KMŁ go nie mają. rynek-kolejowy.pl, 2016-12-16. [dostęp 2016-12-21]. (pol.).
 34. a b c Impulsy już w komplecie służą pasażerom SKA. Do Małopolski trafił setny skład Newagu. rynek-kolejowy.pl, 2017-02-24. [dostęp 2017-02-24].
 35. Koleje Małopolskie świętują 10-milionowego pasażera. rynek-kolejowy.pl, 2017-08-10. [dostęp 2017-10-06]. (pol.).
 36. Dominik Lebda: Koleje Małopolskie testują 14WE od Industrial Division. rynek-kolejowy.pl, 2017-08-04. [dostęp 2017-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-04)]. (pol.).
 37. InfoRail.pl: 14WE już jeżdżą po Małopolsce. inforail.pl, 2017-09-04. [dostęp 2017-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-04)]. (pol.).
 38. a b Wieliczka. „Kolejowe” autobusy ruszyły na ulice. transport-publiczny.pl, 2017-09-01. [dostęp 2017-10-23].
 39. a b c Koleje Małopolskie zainaugurowały połączenia do Jasła [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2017-12-03].
 40. a b Szybka Kolej Aglomeracyjna wraca na trasę do Miechowa - Gospodarka komunalna [online], portalsamorzadowy.pl [dostęp 2018-06-13] (pol.).
 41. Pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej wrócą na trasę Kraków Główny – Skawina. inforail.pl, 2017-12-02. [dostęp 2017-12-07].
 42. PKP PLK zepsuły Kolejom Małopolskim przejazdy promocyjne. inforail.pl, 2017-12-04. [dostęp 2017-12-07].
 43. Regularne pociągi kursują po nowej krakowskiej łącznicy. rynek-kolejowy.pl, 2017-12-10. [dostęp 2017-11-10].
 44. Koleje Małopolskie będą miały bazę! W Oświęcimiu. inforail.pl, 2018-11-16. [dostęp 2018-11-19].
 45. Powstanie hala napraw pociągów KMŁ » Małopolska [online], malopolska.pl [dostęp 2018-12-03].
 46. Władze spółki - Koleje Małopolskie [online], malopolskiekoleje.pl [dostęp 2018-12-23] (pol.).
 47. Koleje Małopolskie w ofercie Wspólny Bilet - Wszystko na temat branży kolejowej: PKP, Intercity, przewozy regionalne, koleje mazowieckie, rozkłady jazdy PKP, Kolej [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2018-12-20].
 48. a b Zarząd Kolei Małopolskich odwołany - Wszystko na temat branży kolejowej: PKP, Intercity, przewozy regionalne, koleje mazowieckie, rozkłady jazdy PKP, Kolej [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2018-12-23].
 49. 20 milionów pasażerów Kolei Małopolskich [online], inforail.pl [dostęp 2019-03-28] (pol.).
 50. Pesa z umową na dostawę nowych pociągów dla Małopolski [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2019-10-31] (pol.).
 51. a b https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/trzech-chetnych-na-przeglady-naprawy-i-prace-dodatkowe-malopolskich-acatusow-100714.html
 52. a b https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/zntk-minsk-mazowiecki-przeprowadza-naprawy-p4-dla-kolei-malopolskich-103820.html
 53. Pierwszy z Elfów 2 dla Kolei Małopolskich zabrał na pokład pasażerów [zdjęcia] - Rynek Kolejowy [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2024-04-23].
 54. Małopolskie uroczyście odbiera Elfy 2 od Pesy [zdjęcia] - Wszystko na temat branży kolejowej: PKP, Intercity, przewozy regionalne, koleje mazowieckie, rozkłady jazdy PKP, ... [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2021-08-31].
 55. Pesa zakończyła dostawy Elfów 2 dla Kolei Małopolskich - Rynek Kolejowy [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2024-04-23].
 56. Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe. Dz.U. 1984 nr 53 poz. 272..
 57. a b Taryfa
 58. Regulamin przewozu
 59. Bilety honorowane
 60. ZIKiT - Komunikacja Miejska w Krakowie - Rodzaje i wzory biletów [online], kmkrakow.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
 61. Wspólny bilet 70-minutowy
 62. Bilet zintegrowany
 63. Bilety w iMKA - mka [online], mka.malopolska.pl [dostęp 2023-04-17].
 64. Bilety Kolei Małopolskich od października w aplikacji mPay [online], mPay płatności mobilne [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 65. Koleje Małopolskie dołączają do KOLEO! › Magazyn KOLEO [online], Magazyn KOLEO [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 66. Koleje Małopolskie [online], Koleje Małopolskie [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 67. Koleje Małopolskie [online], Koleje Małopolskie [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 68. Gdzie kupić bilety Kolei Małopolskich?. malopolskiekoleje.pl. [dostęp 2016-12-19].
 69. Bilety [online], mpk.krakow.pl [dostęp 2016-12-19].
 70. a b Wyborcza.pl [online], krakow.wyborcza.pl [dostęp 2017-12-11].
 71. a b c d Portal Pasażera: wyszukiwarka połączeń kolejowych, plakatowy rozkład jazdy, SRJP. rozklad.plk-sa.pl.
 72. Koleje Małopolskie pojadą do Zakopanego. Na Święta i Sylwestra. inforail.pl, 2017-12-20. [dostęp 2017-12-27].
 73. Nowe sezonowe połączenia Kolei Małopolskich [online], rynekkolejowy.pl [dostęp 2018-06-30] (pol.).
 74. Vlaková linka Poprad Tatry – Muszyna [online], Železničná spoločnosť Slovensko a.s. [dostęp 2021-03-26] (słow.).
 75. Muszyna - Poprad-Tatry - Koleje Małopolskie [online], malopolskiekoleje.pl [dostęp 2021-03-26].
 76. Koleje Małopolskie uruchomią wakacyjne połączenie Jasło – Krynica [online], www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2022-07-06] (pol.).
 77. Pociąg do Krynicy-Zdroju będzie kursował w ferie! - Powiat Jasielski - Portal gov.pl [online], Powiat Jasielski [dostęp 2022-07-06] (pol.).
 78. Od 1 stycznia 2015 r. przewóz podróżnych na trasach Raciborsko-Kraków i Byszyce-Kraków
 79. Kolejowy Portal, Koleje Małopolskie kupią dwa nowe autobusy Iveco [online], Kolejowy Portal, 30 września 2021 [dostęp 2022-07-06] (pol.).
 80. Koleje Małopolskie [online], Koleje Małopolskie [dostęp 2022-07-06] (pol.).
 81. MM, Koleje Małopolskie chcą kupić kolejne autobusy [online], Portal Kolejowy NaKolei.pl, 8 czerwca 2022 [dostęp 2022-07-06] (pol.).
 82. Koleje Małopolskie mają kolejne autobusy [online], www.transport-publiczny.pl [dostęp 2024-04-11] (pol.).
 83. Koleje Małopolskie [online], Koleje Małopolskie [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 84. Koleje Małopolskie [online], Koleje Małopolskie [dostęp 2024-04-10] (pol.).
 85. Koleje Małopolskie [online], Koleje Małopolskie [dostęp 2024-05-18] (pol.).
 86. UCHWAŁA Nr 2015/17 ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 5 grudnia 2017 r. w sprawie zawarcia z „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. umowy dzierżawy Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych serii EN64 nr 004, 006, 007 i 008 [online], bip.malopolska.pl, 5 grudnia 2017 [dostęp 2018-01-02] (pol.).
 87. Pierwszy z Elfów 2 dla Kolei Małopolskich zabrał na pokład pasażerów [zdjęcia] - Wszystko na temat branży kolejowej: PKP, Intercity, przewozy regionalne, koleje mazowiecki... [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2021-08-15].
 88. Pesa zakończyła dostawy Elfów 2 dla Kolei Małopolskich - Wszystko na temat branży kolejowej: PKP, Intercity, przewozy regionalne, koleje mazowieckie, rozkłady jazdy PKP, Kolej [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2021-08-29].
 89. UCHWAŁA Nr 2017/17 ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 5 grudnia 2017 r. w sprawie zawarcia z „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. umowy użyczenia elektrycznych zespołów trakcyjnych EN77-001 i EN77-005 [online], bip.malopolska.pl, 5 grudnia 2017 [dostęp 2018-04-21].
 90. a b Sześć nowych pociągów Impuls pojedzie małopolskimi torami. radiokrakow.pl, 2016-11-28. [dostęp 2016-11-30].
 91. Trzy kolejne Impulsy w Małopolsce. inforail.pl, 2017-01-20. [dostęp 2017-01-20].
 92. Kolejne dwa pociągi zasilą tabor Kolei Małopolskich [online], www.radiokrakow.pl [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 93. Nowy termin otwarcia zaplecza technicznego Kolei Małopolskich [zdjęcia] [online], www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2023-01-08] (pol.).
 94. Koleje Małopolskie [online], Koleje Małopolskie [dostęp 2023-01-08] (pol.).
 95. Przewozy pasażerskie w 2014. utk.gov.pl. [dostęp 2018-02-03]. (pol.).
 96. Przewozy pasażerskie w 2015. utk.gov.pl. [dostęp 2018-02-03]. (pol.).
 97. Przewozy pasażerskie w 2016. utk.gov.pl. [dostęp 2018-02-03].
 98. Przewozy pasażerskie w 2017. utk.gov.pl. [dostęp 2018-03-01].
 99. Przewozy pasażerskie w 2018. utk.gov.pl. [dostęp 2020-02-02].
 100. Dane eksploatacyjne w 2019. utk.gov.pl. [dostęp 2020-02-02].
 101. Dane eksploatacyjne w 2020. utk.gov.pl. [dostęp 2022-08-22].
 102. Dane eksploatacyjne w 2021. utk.gov.pl. [dostęp 2022-08-22].
 103. Ryszard Rębilas prezesem Kolei Małopolskich. rynek-kolejowy.pl, 2014-01-21. [dostęp 2014-12-21].
 104. a b Zmiana na stanowisku prezesa Kolei Małopolskich. inforail.pl, 2017-03-30. [dostęp 2017-03-30].
 105. Radny Grzegorz Stawowy został prezesem Kolei Małopolskich. krakow.wyborcza.pl, 2017-03-30. [dostęp 2017-03-30].
 106. Koleje Małopolskie z kolejnym nowym prezesem [online], rynek-kolejowy.pl [dostęp 2019-01-30].
 107. Koleje Małopolskie mają nowego prezesa [online], inforail.pl [dostęp 2020-10-09].
 108. Nagroda dla Kolei Małopolskich = malopolskiekoleje.pl. 2015-11-05. [dostęp 2015-12-21].