Kolejka (gra planszowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolejka
Wydawca Trefl SA
Liczba graczy 2–5
Zalecenia wiekowe 12+
Czas przygotowania krótki
Czas gry 60 minut
Losowość średnia

Kolejkagra planszowa wydana przez Instytut Pamięci Narodowej w 2011 roku. Autor koncepcji gry: Karol Madaj, konsultacja i opracowanie historyczne dr Andrzej Zawistowski, opracowanie graficzne: Natalia Baranowska, Marta Malesińska. W latach 2011–2014 na rynku ukazało się 8 edycji, w tym wersje międzynarodowe w językach: angielskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim i rumuńskim. Łączny nakład gry przekroczył 90 tys. egzemplarzy[1]. W 2012 Kolejka uzyskała tytuł gra roku[2][3].

W 2011 ukazał się także Ogonek - dodatek do gry planszowej Kolejka, który zawiera: zestaw dla szóstego gracza, karty do sklepu monopolowego, karty "Trybuna Ludu" i dodatkowe karty kolejki.

W 2014 IPN sprzedał licencję na grę, podając jako przyczynę problemy z czasową organizacją dostaw gry, która często była niedostępna, mimo dużej popularności w Polsce i za granicą[4]. Od 2014 roku wydawcą gry jest firma Trefl SA[5].

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Gra Kolejka przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy, a z dodatkiem "Ogonek" dla 6, a jedna gra trwa godzinę. Gra polega na zdobyciu określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Na początku gry pionki (po 5 pionków na gracza) rozstawia się w kolejce do sklepów. Na końcu kolejki staje spekulant. Na początku każdej tury odbywa się "dostawa", polegająca na umieszczeniu w sklepach artykułów wylosowanych na kartach dostawy. Po dostawie odbywają się "przepychanki kolejkowe", polegające na przestawianiu pionków na planszy zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na kartach kolejki. Później pionki "zabierają" towary do domu, po czym z powrotem wracają na plansze do kolejek. Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo, a z planszy zabiera się zużyte karty kolejki, które wracają do graczy. Kiedy gracz zbierze wszystkie artykuły, wygrywa grę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]