Kolekcja Philippi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dieter Philippi ze swoim pierwszym egzemplarzem kolekcji, biretem kardynalskim z czerwonej mory jedwabnej

Kolekcja Philippi – prywatna kolekcja nakryć głowy związanych z wiarą, religią i duchowością, której właścicielem jest Dieter Philippi, prezes zarządu firmy Herweck AG z Saarbrücken.

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Eksponaty z kolekcji Philippi
Złoty sznur pektoralny – noszony w Kościele rzymskokatolickim przez papieża

Na kolekcję składa się ponad pięćset okryć głowy dostojników i wyznawców chrześcijaństwa, islamu, judaizmu, kaodaizmu, shintōizmu, buddyzmu, sikhizmu, kościoła wolnego, sufizmu, anabaptyzmu i innych wspólnot wyznaniowych.

Do tego dochodzi ponad sto sztuk eksponatów proweniencji kościelnej jak na przykład buty papieża, rękawiczki pontyfikalne, płaszcze rzymskie, krzyże pektoralne, pierścienie biskupie, porcelana papieska, pasy do sutanny, szal kardynalski i dużo innych.

Oprócz tego zbiór zawiera 52 sznury pektoralne, częściowo wyprodukowane w pasmanteryjnych zakładach rzemieślniczych. Na sznurach pektoralnych w Kościele rzymskokatolickim noszą papież, kardynałowie i biskupi krzyże (pektorały).

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Obecnie zbiór nie jest udostępniony publicznie, ale otwiera się go dla osób zainteresowanych po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. Zbiór znajduje się w Kirkel w Zagłębiu Saary.

Koncepcja i zamierzenia[edytuj | edytuj kod]

Na początku nakrycie głowy miało funkcję ochronną. Z biegiem czasu doszła do tego funkcja oznaczenia: nakrycie głowy określało ludzi według pochodzenia, stanu i zawodu. Na koniec doszła funkcja ozdobna.

Zbiór kapeluszy jest małym wycinkiem istniejących na świecie religijnych nakryć głowy. Noszone przez wyznawców i dostojników pozwalają rozpoznać religijną przynależność i pełnione stanowisko. Do tego dochodzi w przypadku niektórych nakryć głowy również funkcja ozdobna, jeśli są one wykonane z drogich, rzadkich i wartościowych materiałów lub zastosowane są metale szlachetne i kamienie ozdobne. Funkcja ochronna pełni obecnie funkcję podrzędną.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

  • Od października 2010 do czerwca 2011: niewielką część zbioru prezentowało Niemieckie Muzeum Higieny w Dreźnie na wystawie „Siła religii“.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sammlung Philippi – Kopfbedeckungen in Glaube, Religion und Spiritualität Dieter Philippi, St. Benno Verlag, Leipzig 2009. ISBN 978-3-7462-2800-6
  • Vatikanistan – Eine Entdeckungsreise durch den kleinsten Staat der Welt Alexander Smoltczyk, Wilhelm Heyne Verlag, München, 2008, ISBN 978-3-453-15434-6, p. 92.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]