Kolonia (Gdańsk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolonia
Ilustracja
Kolonia, ul. Kochanowskiego
Państwo  Polska
Miasto Gdańsk
Dzielnica Wrzeszcz Dolny i Letnica
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Kolonia
Kolonia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kolonia
Kolonia
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Kolonia
Kolonia
Ziemia54°23′06,61″N 18°37′39,76″E/54,385169 18,627711

Kolonia (dawniej: Kolonia Nowe Szkoty, Nowe Młyniska, niem. Reichskolonie, Kolonie Neuschottland, Neu Schellmühl, kaszub. Kòlonijô) – osiedle w Gdańsku, w dzielnicach Wrzeszcz Dolny i Letnica.

Kolonia została przyłączona w granice administracyjne miasta w 1906. Osiedle należy do okręgu historycznego Wrzeszcz[1].

Przystanek SKM Gdańsk Kolonia, stan w lipcu 2006

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kolonia rozciąga się po obu stronach nieczynnej linii kolejowej Gdańsk GłównyGdańsk Nowy Port, na trasie której znajduje się przystanek Gdańsk Kolonia (nie używany od 2005).

Część południowo-zachodnia należy do dzielnicy administracyjnej Wrzeszcz Dolny. Występuje tu niewysoka zabudowa typowa dla dzielnicy, w tym dla sąsiedniego osiedla Nowe Szkoty. W części położonej w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Kościuszki zbudowano w latach 60. i 70. XX wieku niewielkie skupisko bloków mieszkalnych.

Po stronie wschodniej, należącej do dzielnicy administracyjnej Letnica, występują praktycznie tylko zabudowania przemysłowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Była to część wsi klasztornej Strzyża (tereny rolnicze) do XVII, XVIII wieku, następnie do 1906 część majątku Młyniska. 11 listopada 1906 została włączona w obręb miasta Gdańska[1].

Od końca XIX wieku w Gdańsku rozwijał się przemysł i szybko wzrastała liczba ludności, której należało zapewnić mieszkania. W listopadzie 1906 został zakupiony teren o powierzchni około 64,5 ha, w dużej części porośnięty sadami. Grunt był położony między stoczniami, a portem. Pierwsze domy zostały zbudowane w 1907, a do 1915 trwała rozbudowa osiedla. W 1929 została otwarta szkoła im. Heleny Lange (obecnie Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)[2]. W 1930 powstała niemiecka katolicka parafia i zbudowana została kaplica Świętego Krzyża[3].

Inwestycje[edytuj | edytuj kod]

Większość osiedla, po obu stronach torów, do 2010 zajmowały ogródki działkowe. W północno-wschodniej części osiedla, po wschodniej stronie torów, powstał jednak obiekt piłkarski Stadion Energa Gdańsk, na którym były rozgrywane mecze Euro 2012.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]