Przejdź do zawartości

Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie
Wojewódzka Kolonia Urzędnicza
Kolonia Katowic
Ilustracja
Fragment kolonii w rejonie skrzyżowania ulic Śląskiej i Piotrowickiej
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Katowice

Dzielnica

Ligota-Panewniki

Data założenia

1936–1939

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie”
Ziemia50°13′24″N 18°58′01″E/50,223250 18,967028

Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie (pierwotnie Wojewódzka Kolonia Urzędnicza[1]) – kolonia urzędnicza w Katowicach, położona w kwartale ulic: Panewnickiej, Piotrowickiej, Śląskiej i Wileńskiej, w dzielnicy Ligota-Panewniki. Tworzą ją funkcjonalistyczne wille powstałe w latach 1936–1939 z indywidualnym podejściem do każdej z nich, zaprojektowane przez miejscowych architektów.

Kolonia z założenia powstała dla urzędników pracujących w centrum Katowic, a inwestorem był Śląski Urząd Wojewódzki. Funkcjonalistyczne budynki wpisane są do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice.

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Kolonia urzędnicza położona jest w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki[2], w jej części zwanej Nową Ligotą[1], w rejonie m.in. ulic: Wileńskiej, Mazowieckiej, Pomorskiej, Poleskiej, Śląskiej, Małopolskiej i Huculskiej[1]. Znajduje się ona ok. 6 km na południe od centrum miasta, w pobliżu stacji kolejowej Katowice Ligota[3].

Wzdłuż ulicy Poleskiej znajdują się dwa przystanki autobusowe ZTM-u: Ligota Wileńska i Ligota Poleska. Ponadto przystanki położone są przy głównych ulicach otaczających kolonię, tj. Panewnickiej i Piotrowickiej[4]. Przy VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach położona jest stacja wypożyczalni rowerów miejskich Metrorower nr 27431[5].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Utworzenie po I wojnie światowej i powstaniach śląskich autonomicznego województwa śląskiego z siedzibą w Katowicach zakończyło stagnację, która nastąpiła w budownictwie rezydencjonalnym. Obszar Katowic dla potrzeb budowy nowych budynków, w tym mieszkalnych, był w tym okresie jednak niewystarczający, dlatego też w 1924 roku miasto powiększono m.in. o Ligotę[6].

Dla prawidłowego funkcjonowania miasta potrzebny był plan urbanistyczny, dlatego też w 1935 roku władze Katowic wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich i Stowarzyszeniem Architektów Polskich rozpisały konkurs na plan regulacji i przebudowy. Zakładał on m.in. inwestycje na nowo przyłączonych terenach[6]. W wyniku tego konkursu wyłoniono plan autorstwa Władysława Czarnockiego i Mariana Spychalskiego, który zakładał silną urbanizację terenu miasta poprzez zabudowę działek wewnętrznych i podwyższenie wysokości zabudowy. Do ważniejszych zrealizowanych założeń tego planu należała budowa kolonii urzędniczej[3], a za najkorzystniejszą lokalizację na nowe osiedle wskazano tereny na południu Katowic[3].

Pomysłodawcą, a także głównym inwestorem kolonii, był Urząd Wojewódzki Śląski[3]. Teren pod budowę kolonii o powierzchni 20 ha został sprzedany 3 lutego 1930 roku przez Dyrekcję Kopalń Księcia Pszczyńskiego za kwotę 1,25 mln ówczesnych złotych[7] na mocy uchwały Śląskiej Rady Wojewódzkiej z 1929 roku[8]. Następnie opracowano plan parcelacji gruntu wraz ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu ulic i podziałem terenu na poszczególne działki budowlane[9].

Z powodu światowego kryzysu gospodarczego opóźniły się prace przy budowie kolonii, a wojewoda śląski Michał Grażyński próbował zaciągnąć kredyty na ten cel w Szwajcarii. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Starania o przyznanie nowych środków trwały kilka lat i dopiero w styczniu 1933 roku pozytywnie rozpatrzono wniosek o przyznanie pożyczki z funduszu dla bezrobotnych. Udzieliło jej Ministerstwo Opieki Społecznej z przeznaczeniem na wypłaty dla robotników budujących drogi w kolonii[10].

W marcu 1933 roku powołano Kierownictwo Budowy Wojewódzkiej Parceli w Panewnikach (Nowa Ligota)[7] i jeszcze w tym samym roku rozpoczęto wyrąb lasu pod kolonię[9]. Następnie doprowadzono sieć wodociągową z centrum Katowic, wybudowano kanalizację wraz z oczyszczalną ścieków, którą zlokalizowano przy ulicy Śląskiej, a także wytyczono ulice[7]. Prace przy budowie kanalizacji ukończono w pierwszym kwartale 1936 roku[10], a wraz z zabudową oczyszczalni ścieków przygotowano tereny do budowy kolonii[11]. W tym samym roku wydzielono 193 działki budowlane[10]. Tereny Ligoty do tego czasu zostały dość dobrze zaopatrzone w podstawową infrastrukturę: zmodernizowaną sieć dróg i kolei, transport zbiorowy oraz sieć kanalizacyjną i wodociągową[3].

W czasie przygotowania terenu pod inwestycję zmieniła się też sama koncepcja kolonii, gdyż pierwotnie zakładano, że będzie to kolonia złożona z tanich domów robotniczych. Powstały nawet plany autorstwa Tadeusza Michejdy, lecz Urząd Wojewódzki w 1933 roku odstąpił od budowy tanich gotowych kolonii robotniczych. Zostały ustalone nowe wytyczne, które zakładały przekazanie inicjatywy w prywatne ręce wspierane odpowiednią polityką terenową i kredytową. Wytyczne te miały się stać pewnym wzorcem dla przyszłych inwestycji o podobnym charakterze[9].

Prócz konieczności zapewnienia mieszkań licznym urzędnikom przyjeżdżającym na Górny Śląsk z różnych regionów Polski[3] powstanie kolonii miało też wymiar propagandowy. Autonomiczne województwo śląskie dysponowało dużym na ówczesne warunki budżetem umożliwiającym tego typu inwestycje, co sprzyjało budowie obiektów z nowoczesną, często awangardową architekturą, a dzielnica urzędnicza w Ligocie także takie zadanie miała spełniać[10]. Nazwy ulic, które z założenia miały być manifestacją polskości, nadano od nazw regionów geograficznych ówczesnej Polski (ulice: Śląska, Wielkopolska, Pomorska, Mazowiecka, Wileńska, Poleska i Małopolska) lub od nazw grup etnicznych (ulice: Kaszubska, Huculska i Mazurska)[12]. Nadanie takich nazw sprawiło, że obszar kolonii w tym okresie zwyczajowo nazywano „miniaturową Polską”[13].

Funkcjonalistyczne domy na terenie kolonii urzędniczej w katowickiej Ligocie zostały wzniesione w latach 1936–1939[1]. Do wybuchu II wojny światowej zabudowano 89 z wytyczonych do tego czasu 193 działek, które wbrew pierwotnym założeniom nie należały do szeregowych urzędników, a do ludzi bogatych, głównie przedstawicieli wolnych zawodów[14], jak m.in.: lekarzy, architektów, inżynierów czy artystów[8], co spowodowane było wysoką ceną parceli[14]. Stąd też kolonia ta dla urzędników była tylko z nazwy[10]. Wille te zamieszkiwane były z biegiem czasu przez takie znane osoby, jak m.in.: Karol Stryja, Olgierd Łukasiewicz czy biskup Bolesław Kominek[8].

W okolicy kolonii, po wschodniej stronie ulicy Piotrowickiej zlokalizowano funkcjonalistyczny budynek szkolny[15] dla jej potrzeb[16]. Został on wzniesiony w latach 1936–1938, a rozbudowano go w latach 50. XX wieku[16]. Budynek ten, położony przy ulicy Panewnickiej 13, jest siedzibą VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach[17].

Realizację kolonii urzędniczej w Ligocie przerwała II wojna światowa[18]. Pierwotny układ urbanistyczny został zaś zakłócony przez realizacje niemieckie z tego czasu, a także przez późniejsze inwestycje. W środkowej części kolonii wzniesiono wówczas kilka bloków dwukondygnacyjnych o dużo większej kubaturze[19] i z dwuspadowymi dachami, zwane potoczne „stodołami”[20]. Nowe wille w tym czasie zajęli niemieccy dygnitarze[20].

Zabudowę kolonii urzędniczej kontynuowano po II wojnie światowej i na ogół powstały domy niezakłócające charakteru kolonii z wyjątkiem bloku mieszkalnego na skrzyżowaniu ulic Panewnickiej i Piotrowickiej[19]. Pozostałe wolne działki zabudowano do lat 60. XX wieku[21]. Większość zabytkowych funkcjonalistycznych budynków kolonii zachowała się do współczesnych czasów[18].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie jest największym zespołem willowym powstałym w okresie międzywojennym w Katowicach[22], a także najbardziej reprezentatywnym dla architektury willowej Katowic tego czasu[11]. Budynki zostały wzniesione w czasie dominacji w architekturze Katowic trendu funkcjonalizmu z widocznym dążeniem ku większej swobodzie, efektywności rozwiązań i zaspokajaniu potrzeb jej użytkowników[23].

Z założenia kolonia ta miała się stać idealną dzielnicą miasta przemysłowego – zarówno pod względem urbanistycznym, jak i też architektonicznym, dlatego też regulamin zakładał wysoki standard zabudowy kolonii[23]. Zawierał on szczegółowe warunki zabudowy działek wraz z maksymalną dopuszczalną wysokością zabudowy oraz określeniem dopuszczalnego procentowego udziału powierzchni zabudowy w obrębie działki[14]. Uwagę zwracają dwa punkty regulaminu: siódmy – „Wykonanie budynków, które wyglądem swym zeszpeciłyby charakter kolonii, jest zabronione” oraz ósmy – „Wszystkie widoczne części budynków należy wykonać i utrzymać równie starannie”[12]. Przestrzeganie tych warunków nadzorowały władze wojewódzkie[12].

Zespół powstałych tutaj wilii jest bardzo zróżnicowany, lecz we wszystkich obiektach widoczne jest twórcze podejście do poszczególnych rozwiązań[23]. Stosowano tutaj takie elementy jak tarasy, duże balkony, obszerne przeszklenia (także z witrażami) oraz ryzality[14]. Wszystkie domy posiadają tarasy i balkony skierowane na południe, a duże okna mają na celu wpuszczenie jak najwięcej światła słonecznego[24]. Do prac wykończeniowych i detali wykorzystano wysokiej jakości materiały[24]. Poszczególne domy zostały zaprojektowane przez miejscowych architektów[1].

Funkcjonalistyczne domy na terenie kolonii, a także budynki z czasu II wojny światowej wpisane są do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice, zaś fragment kolonii ograniczony ulicami: Panewnicką, Piotrowicką, Mazowiecką, Wielkopolską i Kaszubską objęty jest strefą ochrony konserwatorskiej ustalonej na podstawie przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego przez Radę Miasta Katowice 27 lipca 2009 roku[2].

Urbanistyka

[edytuj | edytuj kod]

Kolonia urzędnicza w Katowicach-Ligocie w założeniu miała być wzorcową dzielnicą mieszkaniową zbudowaną według zasad nowoczesnej urbanistyki z nawiązaniem do idei „miasta-ogrodu”[14], zwłaszcza w wersji pierwotnej, która zakładała usytuowanie w centrum kolonii placu-ogrodu[11]. Założenie to powstało na terenie w kształcie podobnym do trapezu, zamkniętym ulicami: Panewnicką, Śląską, Piotrowicką i Wileńską[8]. Aleja Wielkopolska została zaprojektowana jako główna oś południkowa, łącząca ulicę Śląską z rejonem skrzyżowania ulic Panewnickiej i Piotrowickiej, która przecinała symetrycznie równoleżnikowe ulice: Małopolską, Huculską, Poleską, Mazowiecką, Kaszubską i Mazurską[15]. Z założenia aleja Wielkopolska miała być osiedlowym deptakiem[8]. Szachownicowy układ ulic podyktowany został względami ekonomicznymi – starano się jak najpełniej wykorzystać powierzchnię kolonii[25]. Ulice mają różną szerokość, wynoszącą od 11 do 15 metrów. Pierwotnie były one pokryte żwirem, a wzdłuż nich zamontowano krawężniki[7]. Kolonia w Katowicach-Ligocie jest zaliczana do najlepiej rozplanowanych osiedli willowych w Polsce w okresie międzywojennym[15].

Działki wydzielone pod budowę domów stykają się z ogrodami, tworząc zielone przestrzenie. Każda zaś ulica została obsadzona drzewami: głogu (ul. Mazowiecka i Pomorska), lipami (ul. Poleska), jarzębinami (ul. Kaszubska) lub akacjami (al. Wielkopolska)[14][26].

Z biegiem czasu układ urbanistyczny kolonii został zmodyfikowany. Częściowo zabudowano aleję Wielkopolską oraz zniknął plac centralny[18].

Przykłady architektury funkcjonalistycznej na terenie kolonii

[edytuj | edytuj kod]
Nazwa Adres Okres powstania Projektant Charakterystyka Źródła
Willa dr. Bolesława Mroczkowskiego Ul. Mazowiecka 1 1937 Lucjan Sikorski Willa została zaprojektowana na rzucie odcinka okręgu jako budynek dwukondygnacyjny, symetryczny, z dwoma tarasami i płaskim dachem [14][23]
Willa przy ulicy Mazowieckiej 11 Ul. Mazowiecka 11 1936–1938 Henryk Glaesel Willa charakteryzuje się dominującym w elewacji ogrodowej zaokrąglonym, przeszklonym ryzalitem zwieńczonym zadaszonym tarasem [14]
Willa dr. Włodzimierza Kowala Ul. Mazowiecka 16 1937 Kazimierz Sołtykowski Willa składa się z dwóch zróżnicowanych wysokościowo prostopadłościanów o dużych powierzchniach, gładkich ścianach i zgrupowanych przeszkleniach klatki schodowej; budynek charakteryzuje się surowością formy oraz kubicznością układu [14][23][27]
Willa Antoniego Pająka Ul. Poleska 16 1938 Henryk Glaesel Willa o wielopłaszczyznowej, plastycznej elewacji oraz dynamicznej kompozycji [14][28]
Willa Ryszarda Holleka Ul. Poleska 26 1938 Henryk Firla Willa z rozczłonkowaną elewacją, charakterystyczną, przeszkloną pionową bryłą klatki schodowej oraz narożnymi oknami [14]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Barciak, Chojecka i Fertacz 2012 ↓, s. 673.
  2. a b Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 2023-03-19]. (pol.).
  3. a b c d e f Krukowiecka-Brzęczek 2016 ↓, s. 112.
  4. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Lista przystanków: Katowice. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2023-03-19]. (pol.).
  5. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Mapa - Rower Metropolitalny [online], metrorower.transportgzm.pl [dostęp 2024-03-03] (pol.).
  6. a b Łakomy 2019 ↓, s. 298.
  7. a b c d Płonka 2010 ↓, s. 138.
  8. a b c d e Tomasz Borówka: Z cyklu "Przedwojenna deweloperka z godnością": Osiedle urzędnicze w Ligocie. Modernistyczny archipelag willi na przedmieściu Katowic. www.slazag.pl, 2022-07-06. [dostęp 2023-03-18]. (pol.).
  9. a b c Krukowiecka-Brzęczek 2016 ↓, s. 113.
  10. a b c d e Płonka 2010 ↓, s. 139.
  11. a b c Odorowski 2013 ↓, s. 306.
  12. a b c Odorowski 2013 ↓, s. 307.
  13. Płonka 2010 ↓, s. 150.
  14. a b c d e f g h i j k Krukowiecka-Brzęczek 2016 ↓, s. 114.
  15. a b c Kasprzyk 1996 ↓, s. 58.
  16. a b Kasprzyk 1996 ↓, s. 236.
  17. VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic, Kontakt [online], 7lo.katowice.pl [dostęp 2023-03-19] (pol.).
  18. a b c Krukowiecka-Brzęczek 2016 ↓, s. 115.
  19. a b Kasprzyk 1996 ↓, s. 12.
  20. a b Kasprzyk 1996 ↓, s. 31.
  21. Kasprzyk 1996 ↓, s. 32.
  22. Odorowski 2013 ↓, s. 305.
  23. a b c d e Łakomy 2019 ↓, s. 300.
  24. a b Płonka 2010 ↓, s. 142.
  25. Płonka 2010 ↓, s. 140.
  26. Płonka 2010 ↓, s. 141.
  27. Odorowski 2013 ↓, s. 312.
  28. Kasprzyk 1996 ↓, s. 169.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]