Kolporter (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolporter
Ilustracja
Siedziba w Kielcach
Państwo  Polska
Siedziba Kielce
Adres ul. Zagnańska 61, 25-528 Kielce
Data założenia styczeń 2002 r.
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Grzegorz Fibakiewicz
Nr KRS 0000379450
Zatrudnienie 1 119 osób (2012)[1]
Dane finansowe
Przychody 3,4 mld zł (2010)[2]
Wynik netto 24 284 000 zł (2012)[1]
Położenie na mapie Kielc
Mapa konturowa Kielc, u góry znajduje się punkt z opisem „Kolporter”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kolporter”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kolporter”
Ziemia50°53′13,7″N 20°37′38,6″E/50,887139 20,627389
Strona internetowa
Salon prasowy Kolportera w galerii handlowej w Tomaszowie Mazowieckim

Kolporter – największy dystrybutor prasy w Polsce i jeden z największych dystrybutorów produktów szybkozbywalnych[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po transformacji systemowej w Polsce, 2 maja 1990 roku Krzysztof Klicki jako jednoosobowa firma rozpoczął dystrybucję Gazety Wyborczej, na początku głównie do sklepów PSS „Społem”. Zarobione pieniądze zainwestował w rozwój firmy kolportażowej[4].

We wrześniu 1990 podjęta została decyzja o budowie firmy o ogólnopolskim zasięgu. Pierwszy oddział terenowy powstał w Katowicach, w grudniu kolejny we Wrocławiu, a dystrybucja wzbogacona została o dodatkowe tytuły.

W 1993 roku rozpoczęto dywersyfikację branżową, tworząc pion obrotu towarami pozaprasowymi: zakład produkcji ekspozytorów prasy oraz zakład informatyki. W następnym roku rozpoczęła się budowa własnej detalicznej sieci sprzedaży i uruchomienie pierwszych kiosków w Warszawie i Gdańsku.

Decyzję o budowie Grupy Kapitałowej Kolporter podjęto w 1995 roku. W następnych latach powstawały kolejne spółki należące do Grupy Kapitałowej, były to:

  • 1997 – Kolporter Service (dystrybucja towarów FMCG)
  • 2001 – Kolporter Sieci Handlowe (własna sieć sprzedaży typu convenience)
  • 2002 – przejęcie firmy Jard Press SA, największego prywatnego konkurenta
  • 2006 – instalacja pierwszego terminala do sprzedaży usług elektronicznych oraz powstanie spółki Kolporter Expo (organizacja imprez targowych i wystawienniczych)

Po załamaniu rynku w 2009 roku Kolporter podjął decyzję o likwidacji salonów multimedialnych[5].

W 2010 marcu dokonano podziału na Kolporter DP, Kolporter Express, Kolporter eBiznes, Kolporter Nieruchomości. W sierpniu zmieniono nazwy dwóch wydzielonych spółek Kolporter Express na K-EX i Kolporter Expo na Expo Silesia. W grudniu skonsolidowano natomiast trzy spółki działające na rynku sprzedaży detalicznej i hurtowej: Kolporter Sieci Handlowe, Kolporter Service oraz Kolporter DP.

W tym okresie Grupa Kapitałowa Kolporter składała się z co najmniej 11 spółek[6], wliczając również: Kolporter Holding, Condite, Condite Development, Ferment, Pretorius, Kolporter Info oraz Kolporter Promocja. Właścicielem Grupy Kapitałowej był Krzysztof Klicki (posiadacz 100% akcji).

Na początku roku 2011 zmieniono nazwę Kolporter Info S.A. na Infover oraz przekształcono podmiot główny w spółkę akcyjną i powrócono do historycznej nazwy Kolporter S.A.. W czerwcu przekształcono Kolporter Holding w BC&O Polska, spółkę komandytowo-akcyjną. Tym samym przestała istnieć Grupa Kapitałowa Kolporter i wydzielone spółki stały się samodzielnymi podmiotami prawnymi.

Grupa Kolporter planowała wejście na giełdę[7], ale w 2011 roku porzucono te plany z uwagi na złą sytuację finansową panującą na giełdzie[8].

Ogólne przychody przedsiębiorstwa w roku 2012 wyniosły ponad 4 161 mln złotych, przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 4 144 mln złotych[1].

Opis struktury i działalności[edytuj | edytuj kod]

Kolporter obsługuje punkty handlowe i sieci sprzedaży oraz świadczy usługi logistyczne i reklamowe. Spółka zbudowała największą zlokalizowaną w sklepach detalicznych w Polsce sieć terminali do sprzedaży doładowań prepaid. Terminale realizują również płatności i usługi elektroniczne. Firma jest właścicielem sieci „Saloników Prasowych”, salonów „Top-Press”.

W strukturze Kolportera S.A. funkcjonują[9]:

  • Departament Dystrybucji Prasy
  • Departament Usług Elektronicznych
  • Departament Sieci Własnej.

Departament Dystrybucji Prasy[edytuj | edytuj kod]

Departament zajmuje się dystrybucją prasy i książek na terenie kraju. Z sieci 20 oddziałów terenowych prasa jest dostarczana codziennie do ok. 36 000 odbiorców (w tym ok. 8 000 prenumeratorów).

Z departamentem współpracuje ponad 1000 wydawnictw prasowych i książkowych. Ich produkty dostarczane są zarówno do sieci handlowych, jak i indywidualnych odbiorców. Kolporter S.A. obsługuje sieć Saloników Prasowych, Stoisk Patronackich, a także punkty sprzedaży prasy, które usytuowane są m.in. w dużych sieciach handlowych, na stacjach benzynowych, a także na dworcach, przy ruchliwych arteriach miejskich, w centrach miast oraz na stacjach warszawskiego metra.

Departament zajmuje się magazynowaniem, transportem, kompletacją, cross-dockingiem i co-packingiem. Spółka zajmuje się także doradztwem logistycznym. Na prowadzenie tych usług uzyskała certyfikat ISO 9001:2008.

Udział w rynku w połowie 2011 roku w zależności od metody użytej do oszacowania[10] waha się od 48,3% (dane Izby Wydawców Prasy[11]) do 56% (dane własne Kolportera na podstawie ilości sprzedanych tytułów).

Firma dystrybuuje ok. 5 tysięcy tytułów prasowych polskich i zagranicznych. Flota samochodów dostawczych i ciężarowych liczy 850 samochodów, które przewożą ponad 27 tys. europalet gazet i czasopism. Rocznie firma kolportuje 950 milionów egzemplarzy pism. Posiada 40 tys. m² powierzchni magazynowej (w tym 24 tys. m² Centrum Logistycznego Mościska).

Departament Usług Elektronicznych[edytuj | edytuj kod]

Departament umożliwia placówkom handlowym korzystanie z Terminalu Uniwersalnego – urządzenia, umożliwiającego m.in. sprzedaż doładowań stanu konta do telefonów komórkowych, realizację płatności rachunków, przyjmowanie płatności kartami płatniczymi.

Departament Sieci Własnej[edytuj | edytuj kod]

Departament tworzy ogólnopolskie sieci sprzedaży. Jest właścicielem ponad 870 saloników prasowych (w tym ponad 60 salonów Top-Press).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]