Kolumbijska Partia Konserwatywna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolumbijska Partia Konserwatywna
Ilustracja
Lider Efrain Cepeda Serabia
Data założenia 1849
Adres siedziby Avenida 22 37–09, Barrio La Soledad, Bogota
Ideologia polityczna narodowy konserwatyzm
Poglądy gospodarcze liberalizm
Członkostwo
międzynarodowe
International Democrat Union
Barwy niebieski
Strona internetowa

Kolumbijska Partia Konserwatywna jest obecnie współrządzącą konserwatywną partią. Założona w 1849 przez Mariano Ospina Rodrigueza.

Po upadku junty w 1953 rządziła przez ponad 50 lat razem z liberałami. Konserwatyści byli mniejszą z koalicyjnych partii jednak po połączeniu wyników wyborczych obu partii wychodziły takie liczby, że przez cały ten czas scena polityczna była zamrożona i kontrolowana przez te dwie partie rozdzielające między siebie stanowiska.

W 2006 roku konserwatyści zerwali tradycyjny sojusz z liberałami i wspólnie z prezydencką partią "U" i Radykalną Zmianą utworzyli nowy rząd, mimo tego, że w izbie niższej liberałowie byli największą partią. Konserwatyści zaangażowali się w walkę z FARC i szerzenie narodowo konserwatywnego programu nie krępowani liberałami. w 2010 roku wybory przyniosły największą klęskę liberałów i tryumf konserwatystów i sprzymierzonych z nimi. KPK stało się największą partią w Senacie i drugą w izbie reprezentantów (zaraz za Społeczną Partią Jedności Narodowej czyli partią "U").

Okres walk wewnętrznych[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: La Violencia.

9 kwietnia 1948 roku na inauguracyjnym posiedzeniu Organizacji Państw Amerykańskich w stolicy kraju, zamordowany został jeden z liderów liberałów, Jorge Eliécer Gaitán. Morderstwo to doprowadziło do wybuchu zamieszek zwanych jako bogotazo. Konserwatywny rząd prezydenta Laureano Gómeza rozpoczął przeciwko liberałom represje które zmieniły się w wojnę domową w której starły się z liberalnymi i komunistycznymi partyzantami starły się konserwatywne milicje[1].

Program[edytuj | edytuj kod]

  • szerzenie nauk Kościoła Katolickiego
  • obrona własności prywatnej
  • gospodarka wolnorynkowa
  • ochrona obywateli przed komunizmem i kartelami narkotykowymi
  • walka z korupcją

Przypisy[edytuj | edytuj kod]