Kolumbijska Partia Konserwatywna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolumbijska Partia Konserwatywna
Ilustracja
Państwo

 Kolumbia

Lider

Efrain Cepeda Serabia

Data założenia

1849

Adres siedziby

Avenida 22 37–09, Barrio La Soledad, Bogota

Ideologia polityczna

narodowy konserwatyzm

Poglądy gospodarcze

liberalizm

Członkostwo
międzynarodowe

International Democrat Union

Barwy

niebieski

Strona internetowa

Kolumbijska Partia Konserwatywna jest konserwatywną partią założoną w 1849 przez Mariano Ospina Rodrigueza.

Po upadku junty w 1953 rządziła przez ponad 50 lat razem z liberałami. Konserwatyści byli mniejszą z koalicyjnych partii jednak po połączeniu wyników wyborczych obu partii wychodziły takie liczby, że przez cały ten czas scena polityczna była zamrożona i kontrolowana przez te dwie partie rozdzielające między siebie stanowiska.

W 2006 roku konserwatyści zerwali tradycyjny sojusz z liberałami i wspólnie z prezydencką partią "U" i Radykalną Zmianą utworzyli nowy rząd, mimo tego, że w izbie niższej liberałowie byli największą partią. Konserwatyści zaangażowali się w walkę z FARC i szerzenie narodowo konserwatywnego programu nie krępowani liberałami. w 2010 roku wybory przyniosły największą klęskę liberałów i tryumf konserwatystów i sprzymierzonych z nimi. KPK stało się największą partią w Senacie i drugą w izbie reprezentantów (zaraz za Społeczną Partią Jedności Narodowej czyli partią "U").

Okres walk wewnętrznych[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: La Violencia.

9 kwietnia 1948 roku na inauguracyjnym posiedzeniu Organizacji Państw Amerykańskich w stolicy kraju, zamordowany został jeden z liderów liberałów, Jorge Eliécer Gaitán. Morderstwo to doprowadziło do wybuchu zamieszek zwanych jako bogotazo. Konserwatywny rząd prezydenta Laureano Gómeza rozpoczął przeciwko liberałom represje które zmieniły się w wojnę domową w której starły się z liberalnymi i komunistycznymi partyzantami starły się konserwatywne milicje[1].

Program[edytuj | edytuj kod]

  • szerzenie nauk Kościoła Katolickiego
  • obrona własności prywatnej
  • gospodarka wolnorynkowa
  • ochrona obywateli przed komunizmem i kartelami narkotykowymi
  • walka z korupcją

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 50 ans de guerre en Colombi, www.monde-diplomatique.fr. [dostęp 2013-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-23)].