Kolumna Maryjna w Międzylesiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolumna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu
Ilustracja
Kolumna Maryjna w Międzylesiu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Międzylesie

Adres

Rynek w Międzylesiu

Typ budynku

pomnik

Styl architektoniczny

barok

Architekt

warsztat lesicki

Inwestor

hr. von Althann

Ukończenie budowy

1698

Ważniejsze przebudowy

1932-1934

Położenie na mapie Międzylesia
Mapa konturowa Międzylesia, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kolumna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kolumna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kolumna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kolumna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu”
Położenie na mapie gminy Międzylesie
Mapa konturowa gminy Międzylesie, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kolumna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu”
Ziemia50°08′51,05″N 16°40′00,36″E/50,147514 16,666767

Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu – późnobarokowa wolnostojąca konstrukcja architektoniczna, w kształcie słupa, wsparta na cokole, zdobiona figurami świętych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolumna maryjna ufundowana w 1698 r. przez hrabiego Michaela Wenzela von Althanna, miejscowego magnata i właściciela majoratu międzyleskiego. Została zbudowana na chwałę Najświętszej Maryi Panny po powodziach i pożogach, jako wotum za ochronę miasta przed powodziami oraz pożarem miasta. (W 1686 r. Międzylesie zniszczył pożar i powódź. W 1689 r. nad Międzylesiem miało miejsce wielkie oberwanie chmury. Nysa Kłodzka wylała, powodując duże szkody. Ponowna powódź nawiedziła miasto w 1696 r.). Kolumna wzorowana była na praskiej kolumnie maryjnej, ufundowanej w 1650 r. przez cesarza Ferdynanda III Habsburga. Została wzniesiona w 1698 r. Była jedną z kilku kolumn maryjnych na ziemi kłodzkiej[1]. Stała się jednym z najbardziej widocznych znaków barokowej architektury ziemi kłodzkiej. Kolumna maryjna na rynku stanowiła pomnik zwycięstwa wiary katolickiej nad protestancką, manifestując siłę wiary w katolickich krajach, w okresie rekatolicyzacji szczególnie w XVII i XVIII wieku.

W latach 1932-1934 została odnowiona podstawa kolumny i balustrada przez rzeźbiarza Bergmanna z Bystrzycy Kłodzkiej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kolumna wykonana jest z szarego piaskowca. Stoi w centrum miasta, na trójkątnym wydłużonym rynku, w środkowej jego części na niewielkim skwerze otoczonym zielenią. Konstrukcja architektoniczna ustawiona jest na dwustopniowej ośmiobocznej płycie, na obrzeżach płyty osadzona jest balustrada wykonana z piaskowca wsparta na stylizowanych prostokątnych filarkach. Na środku płyty osadzony jest cokół kolumny w kształcie krzyża greckiego, którego ramiona tworzą cztery postumenty zakończone spłaszczonymi wolutami. Na wolutach stoją figury czterech świętych: Wacława, Benedykta, Huberta, Michała Archanioła[2]. Na środku cokołu ustawiona jest czworoboczna stylizowana baza, na której osadzona jest okrągła wysoka kolumna. Na kolumnie, zwieńczonej toskańską głowicą stoi posąg Marii z Dzieciątkiem. Na cokole na czołowych ścianach krzyża greckiego napis z czterech stron: „ORA PRO NOBIS S. MARI”. Wykonanie kolumny przypisywane jest tzw. "warsztatowi lesickiemu"[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tajemnicza kotlinka – Kolumny maryjne.
  2. Dolny Śląsk – Międzylesie. szlakikulturowe.dolnyslask.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-23)]..
  3. Warsztat lesicki. [w:] Tron Łaski z 1677 r. w Lesicy [on-line]. kapliczki.org.pl. [dostęp 2020-12-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]