Kolumna biczowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolumna biczowania w bazylice św. Praksedy w Rzymie

Kolumna biczowaniarelikwia chrześcijańska związana z męką Jezusa. Tradycja głosi, że to przy niej był biczowany Jezus. Znajduje się w bazylice św. Praksedy w Rzymie.

Ma wysokość 63 cm, średnicę od 13 do 20 cm. Została wykonana z marmuru egipskiego, pochodzącego z okolic Bir Kattar.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Relikwia była prawdopodobnie przechowywana przez judeochrześcijan w kościele na jerozolimskim wzgórzu Syjon. O jej istnieniu pisali:

Kolumna została sprowadzona z Jerozolimy do Rzymu przez kard. Giovanniego Colonnę di Carbognano w 1223. Jest umieszczona w relikwiarzu z brązu, wykonanym według projektu Duilio Cambellottiego.

Kolumny w Jerozolimie[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu bazyliki Bożego Grobu w Jerozolimie, w należącej do franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej kaplicy Ukazania się Zmartwychwstałego Matce Najświętszej (także Najświętszego Sakramentu), czczony jest cokół porfirowy wysokości 75 cm, który musiał pierwotnie stanowić dolną część jakiegoś słupa lub kolumny. Cokół, nazywany przez lokalnych chrześcijan Kolumną biczowania, okadzany jest w codziennym rytmie liturgicznym przez duchownych należących do każdej ze wspólnot sprawujących opiekę nad bazyliką, zarówno katolików jak i prawosławnych[2][3][4]. Kolumna, jedna z trzech czczonych w Jerozolimie jako Kolumna ubiczowania, została prawdopodobnie przeniesiona do bazyliki przez franciszkanów, gdy władze tureckie wyrzuciły ich z klasztoru na Syjonie. Druga z kolumn, czczonych jako Kolumna biczowania, znajduje się w greckiej kaplicy Wyszydzenia w tzw. ambicie bazyliki Bożego Grobu, trzecia w niszy przy drodze prowadzącej z ogrodu Oliwnego do Dominus flevit (zwana też Kolumną Judasza)[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Górny, Świadkowie Tajemnicy. Rosikon Press, Warszawa 2012. s. 255
  2. Donato Baldi OFM: W Ojczyźnie Chrystusa. Przewodnik po Ziemi Świętej. Aleksander Kowalski (tłum. i uzupełn.). Wyd. 2. Kraków-Asyż: Franciszkanie, 1993, s. 77. (pol.).
  3. Paolo Acquistapace: Guida biblica e turistica della Terra Santa. Milano: Istituto Propaganda Libraria, 1992, s. 229. (wł.).
  4. Eugene Hoade: Guide to the Holy Land. Jerusalem: Franciscan Printing Press, 1984, s. 129. (ang.).
  5. Heinrich Fürst, Gregor Geiger: Terra Santa. Guida francescana per pellegrini e viaggiatori. Milano: Edizioni Terra Santa, 2017, s. 344. ISBN 978-88-6240-411-2. (wł.).