Komar widliszek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komar widliszek
Anopheles maculipennis
Meigen, 1818
Komar widliszek
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd muchówki
Rodzina komarowate
Rodzaj Anopheles
Gatunek komar widliszek

Komar widliszek, widliszek plamistoskrzydły (Anopheles maculipennis) – występujący w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego, także w klimacie umiarkowanym, gatunek owada z rodziny komarowatych (Culicidae), rzędu muchówek. Obok komara brzęczącego najbardziej rozpowszechniony komar na terenie Polski.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Komar widliszek ma 6‒8 mm długości, jest szarobrunatnej barwy, pokryty łuskami, a na skrzydłach występują ciemne plamki. Ma możliwość przenoszenia malarii, jednak w Polsce ze względu na chłodny klimat pierwotniaki wywołujące tę chorobę nie przechodzą pełnego cyklu rozwojowego.

Na głowie para dużych oczu, owłosione czułki, głaszczki wielkością zbliżone do kłujki (co odróżnia go np. od komara Culex). Poza tym solidne szczęki używane do przekłuwania skóry ofiar.

Aparat ten jest o wiele lepiej rozwinięty u samicy, gdyż samiec prowadzi spokojny, niepasożytniczy żywot, pożywiając się nektarem roślinnym.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Samica po zapłodnieniu wyszukuje żywiciela (człowiek, bydło, konie i zwierzęta domowe ), po nakłuciu skóry pobiera krew. Kilka dni później składa na wodzie w zbiornikach czystej wody ok. 150‒340 jaj, ułożonych na powierzchni wody w charakterystyczne rozetkowe wzory. Z jaj wylęgają się larwy, które po kilku linieniach zamieniają się w poczwarkę. Poczwarka jest ruchliwa, ale nie pobiera pokarmu. Po 3‒4 dniach powstaje z niej dorosły owad.

Rozwój jaj komara widliszka występuje w temperaturze powyżej 10 °C. Latem rozwój pokolenia trwa 3‒4 tygodnie, trwa dłużej w chłodniejszych porach roku. W Polsce powstają 3 lub 4 pokolenia komara widliszka rocznie.

Przezimowują zapłodnione samice komarów widliszków, u których rozwój jaj zostaje zahamowany. Zimą nie pobierają pokarmu.

Bardzo często z komarem widliszkiem mylony jest koziułkowiec.