Kombi (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kombi (grupa muzyczna))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kombi
Ilustracja
Kombi (2015)
Inne nazwy Kombi Łosowski
Rok założenia 1969
Pochodzenie Gdańsk,  Polska
Gatunek blues, rock, free jazz, experimental, jazz-rock, funk rock, electro-rock, synth pop, pop-rock, muzyka elektroniczna
Aktywność 1969–1976 (Akcenty)
1976–1992 (Kombi)
2004–2013 (Łosowski)
2013–2014 (Kombi Łosowski)
2014– (Kombi)
Wytwórnia płytowa Pronit, Wifon, Polskie Nagrania „Muza”, Tonpress, MTJ, Fonografika
Powiązania Kombii
Obecni członkowie
Sławomir Łosowski, Tomasz Łosowski, Zbigniew Fil, Karol Kozłowski
Byli członkowie
Jan Pluta, Waldemar Tkaczyk, Grzegorz Skawiński, Mariusz Bryl, Benedykt Musioł, Ryszard Gębura, Przemysław Pahl, Zbigniew Kraszewski, Jerzy Piotrowski
Strona internetowa

Kombi – polski zespół muzyczny, założony w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego, występujący początkowo pod nazwą Akcenty, a po jej zmianie w 1976 roku jako Kombi. W początkowym okresie działalności wykonywał muzykę z pogranicza stylów jazz-rock, fussion, rock. W końcu lat 70. kojarzony był jako sztandarowy zespół Muzyki Młodej Generacji[1]. Od początku lat 80. ukształtował się znany do dzisiaj styl Kombi, charakteryzujący się wiodącą rolą instrumentów klawiszowych.

Muzyka zespołu bliska jest stylom elektro-pop i synth pop. Kombi było jednym z najpopularniejszych polskich zespołów dekady lat 80. Charakterystyczne dla zespołu jest to, że poza piosenkami wykonuje także wiele utworów instrumentalnych.

Do najpopularniejszych piosenek zespołu zalicza się m.in. „Przytul mnie”, „Królowie życia”, „Słodkiego miłego życia”, „Kochać cię – za późno”, „Nie ma zysku”, „Black and White”, „Za ciosem cios”. Najpopularniejsze utwory instrumentalne zespołu to „Wspomnienia z pleneru”, „Taniec w słońcu”, „Komputerowe serce”, „Cyfrowa gra”, czy „Zaczarowane miasto”.

Historia[edytuj]

Sławomir Łosowski – lider zespołu
Tomasz Łosowski (2013)

Początki zespołu, działalność pod szyldem Akcenty (1969 - 1976)[edytuj]

Zespół został założony w 1969 r. pod nazwą Akcenty przez Sławomira Łosowskiego jako jego autorski projekt muzyczny. Zaczynał od występów w młodzieżowych i studenckich klubach Trójmiasta, grając bluesa i rock. Od 1971 Akcenty były w nurcie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Utwory Akcentów stały się kompozycjami instrumentalnymi, często o rozbudowanych formach, zmieniających się podziałach rytmicznych oraz bogatych improwizacjach. Zespół wziął udział w trzech edycjach festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Na ostatnim z nich, w 1973 w składzie Łosowski, Gągałka, Rucki zespół zdobył pierwszą nagrodę[2], wykonując kompozycje Łosowskiego: „Bumerang”, „Siódme żebro” i „Zapylanie”. Ponadto Akcenty czterokrotnie wystąpiły we Wrocławiu na festiwalu Jazz nad Odrą; w 1973 zespół zdobył tam wyróżnienie, a rok później Łosowski główną nagrodę indywidualną[1].

Po chwilowym okresie z muzyką improwizowaną i eksperymentalną Łosowski postanowił wrócić do rockowych korzeni. W 1975 rozstał się ze swoją dotychczasową sekcją rytmiczną (Jan Rucki, Zbigniew Gura) i przebudował skład zespołu. Przyjął do grupy śpiewającego basistę Zbigniewa Sentowskiego. W ośrodku wczasowym na Kaszubach usłyszał rockowego perkusistę Jana Plutę, którego po kilku dniach przesłuchał i zaproponował mu współpracę[3]. Zespół w składzie Łosowski, Sentowski, Pluta zaczął od września występy w klubie Rudy Kot. Jesienią 1975 Łosowski rozstał się z Sentowskim i przyjął na jego miejsce basistę Waldemara Tkaczyka, a pod koniec roku gitarzystę Grzegorza Skawińskiego. W ten sposób Łosowski ukształtował nowy skład Akcentów, odpowiadający kierunkowi muzycznemu, który obrał. Zespół rozpoczął prace nad repertuarem oraz koncertował w klubach młodzieżowych i studenckich[3]. W 1975 Łosowski nawiązał współpracę z Bałtycką Agencją Artystyczną w Sopocie[1], co dało możliwość grania większej ilości koncertów i lepszej promocji zespołu. Łosowski we współpracy z agencją opracował plan promocyjny, elementem którego miała być zmiana nazwy zespołu na bardziej współczesną. Decyzję o zmianie nazwy lider podjął 4 lipca 1976 r. w czasie występu zespołu na żywo w audycji „Bałtyckie Forum Muzyczne” Radia Gdańsk. Wtedy to zespół rozpoczął swój występ jako Akcenty, a zakończył już jako Kombi[1][4].

Budynek przy ul. Kolejarzy 11 w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie w zielonej werandzie do 1989 mieszkał Łosowski i gdzie odbywały się próby zespołu[5][6]

Złoty okres Kombi (1976 - 1992)[edytuj]

Pierwszy duży koncert pod nazwą Kombi zespół zagrał 2 sierpnia 1976 w sopockiej Operze Leśnej[1][6] na festiwalu „Pop Session”. W 1978 Kombi wystąpiło podczas koncertów Muzyka Młodej Generacji, obok takich grup jak: Exodus, Krzak i Heam. W 1979 ukazał się debiutancki singel zespołu z instrumentalną kompozycją „Wspomnienia z pleneru”, natomiast rok 1980 przyniósł pierwszy longplay pt. Kombi (znany również jako "płyta z muchą"), z przebojami „Hotel twoich snów” i „Przytul mnie”. Drugi album, zatytułowany Królowie życia, został nagrany na przełomie 1980/1981. Zawierał m.in. utwór tytułowy oraz kompozycję „Bez ograniczeń”, będącą przez wiele lat muzyczną czołówką audycji telewizyjnej 5-10-15[7] . W 1981 ukazał się singel z utworem instrumentalnym „Taniec w słońcu”, który był powszechnie grany w dyskotekach. Do grupy dołączył nowy perkusista - Jerzy Piotrowski, a zespół wyruszył w duże trasy koncertowe za granicą.

Pod koniec 1982 Kombi nagrało na single nowe piosenki „Inwazja z Plutona” i „Nie ma jak szpan”, zaś w 1983 piosenkę „Linia życia” i instrumental „Komputerowe serce”. Zespół równocześnie nagrywał materiał na trzecią płytę pt. Nowy rozdział. Nagrania te utrzymane były w nowej stylistyce, która stała się rozpoznawalnym stylem Kombi. Łosowski wykorzystał w nagraniach m.in. syntezatory Multimoog, Mini Korg 700s i Prophet 5, a Jerzy Piotrowski perkusję elektroniczną Simmons (model SDS V). Album, wydany w 1984, odniósł bardzo duży sukces komercyjny i zawierał wielkie przeboje takie jak: „Słodkiego miłego życia”, „Nie ma zysku” i „Kochać cię – za późno”. Na XXI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół wielokrotnie bisował z piosenką „Słodkiego miłego życia” i zdobył nagrodę publiczności[8]. Kombi nawiązało współpracę z londyńską firmą Passion Records, czego efektem była promocja zespołu na targach muzycznych MIDEM w Cannes i nagranie anglojęzycznych wersji kilku piosenek z Nowego rozdziału oraz nowych „You Are Wrong” i „Obsession”. W listopadzie tego samego roku wydany został czwarty album pt. Kombi 4, na którym znalazły się przeboje: „Nasze randez-vous”, „Za ciosem cios”, „Black and White” i „Czekam wciąż”. Na tym albumie Łosowski jako pierwszy w Polsce wykorzystał sampler Ensoniq Mirage. Nagrywał i przetwarzał sample własnego głosu i różnych dźwięków z otoczenia, które wykorzystał w kilku utworach, m.in. w „Za ciosem cios”, „Kombi-music” oraz ,,Black and white''. Poza syntezatorami Mini Korg 700s i Sequential Circuits Prophet-5 wykorzystał syntezator Yamaha DX7 i automat perkusyjny Yamaha RX11. Jako pierwszy wykorzystał też komputer Commodore 64 (jako sekwencer MIDI).

W 1986 z okazji 10-lecia działalności zespołu pod nazwą Kombi odbyła się seria kilkudziesięciu koncertów w Polsce, a także za granicą. Rezultatem trasy była koncertowa płyta ,,10 years - The best of Live'', na której znalazł się zapis występu w Sopocie[1]. W tym samym roku Jerzy Piotrowski opuścił Kombi, a za perkusją zasiadł ponownie Jan Pluta. Ten jednak szybko podjął decyzję o opuszczeniu zespołu. Odtąd grupa zaczęła występować jako trio. Wiosną 1987 odbyło się pierwsze tournée grupy po Ameryce Północnej. W tym samym roku zespół odwiedził z występami Włochy i Niemcy, a w kolejnym m.in. Wielką Brytanię i Grecję. W 1988 zespół zarejestrował materiał do piątego LP pt. Tabu, który wydano rok później. Znalazły się na nim przeboje: „Nietykalni – skamieniałe zło”, „Pamiętaj mnie” (jedna z pierwszych pozycji albumu upubliczniona jesienią 1988) oraz „Tabu – obcy ląd”[1]. Na okładce Tabu wykorzystano rysunki Sławomira Łosowskiego[9].

W 1991 zespół obchodził 15-lecie działalności pod nazwą Kombi. Wydany został album The Best of Kombi z 16 największymi przebojami w nowych wersjach, nagranymi w studiu Łosowskiego. W lipcu w Sopocie odbył się legendarny koncert z okazji jubileuszu, który został sfilmowany i wyemitowany przez TVP. Do zespołu jako perkusista dołączył syn Sławomira Łosowskiego - Tomasz Łosowski. Podczas wydarzenia, gościnnie wystąpił też Jerzy Piotrowski. Koncert został zarejestrowany i w następnych latach doczekał się kilku wydań na płytach CD pod nazwami takimi jak "Koncert 15-lecia" czy "Ostatni koncert".

Zawieszenie działalności i reaktywacja (1992 - )[edytuj]

Na początku 1992 zespół wyjechał po raz trzeci do Ameryki. Tam Skawiński i Tkaczyk oznajmili liderowi, że podjęli decyzję o odejściu z grupy. Kombi w składzie z nimi zagrało jeszcze kilka koncertów, które były wcześniej ustalone. Sławomir Łosowski zaczął pracować nad uzupełnieniem składu zespołu i przesłuchiwać kandydatów na nowych muzyków. Jednak z powodu raptownego pogorszenia się w tym czasie stanu żony (chorującej na SM) musiał zawiesić działalność zespołu. Nagrał z perkusistą Tomaszem Łosowskim wcześniej przygotowany materiał na płytę instrumentalną Nowe narodziny i zawiesił działalność zespołu.

Wznowił ją w 2004 koncertem „Nowe narodziny” w Łebie. Rok wcześniej, w 2003 trzech byłych muzyków jego zespołu: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta utworzyło zespół pod nazwą Kombii (Kombi 2). W 2005 Sławomir Łosowski przyjął do zespołu wokalistę Zbigniewa Fila. Zespół po wznowieniu działalności początkowo występował jako solowy projekt lidera pod nazwą Łosowski. W 2007 ukazał się pierwszy po wznowieniu działalności singel zespołu pt. „Niebo, które czeka”. W 2008 wydane zostały dwa kolejne single „Miłość to dwoje nas” i „Pekin – digital sound”. W 2009 ukazał się trzypłytowy album zespołu pt. Zaczarowane miasto. Album zawierał 10 premierowych utworów oraz stare przeboje we współczesnym wykonaniu, zarejestrowane na koncertach.

W 2013 roku zespół zmienił nazwę na Kombi Łosowski. Nazwisko lidera miało ułatwiać identyfikację zespołu Kombi wobec funkcjonowania grupy o łudząco podobnej nazwie Kombii. W grudniu tego samego roku ukazał się album Live składający się z płyt: „Live” (10 największych hitów + 6 utworów nowych), „Drogą czasu” z niewydanymi dotąd lub mniej znanymi utworami instrumentalnymi (z lat 1973–2011) oraz „Kamerą fanów” z nagraniami video autorstwa fanów z koncertów zespołu.

Na początku 2014 roku, zespół przyjął nowego gitarzystę basowego - Karola Kozłowskiego. W okresie wakacyjnym, zespół Kombi Łosowski był jedną z gwiazd trasy Lata z Radiem[10]. We wrześniu tego samego roku Sławomir Łosowski wraz z innymi członkami grupy powrócił do koncertowania pod nazwą Kombi[10][11].

22 stycznia 2016 odbyła się premiera albumu Nowy album[12]. 13 maja 2016 nakładem wydawnictwa In Rock ukazała się książka Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia autorstwa Sławomira Łosowskiego oraz Wojciecha Korzeniewskiego[13]. Wkrótce po tym 24 czerwca w Gdańsku odbył się koncert 40-lecia zespołu z gościnnym udziałem Wiktora Tatarka na gitarze.[14][15].

Muzycy[edytuj]

Obecni[edytuj]

Byli[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Kombi
 • Data: czerwiec 1980
 • Wydawca: Pronit
Królowie życia
 • Data: 1981
 • Wydawca: Wifon
Nowy rozdział
Kombi 4
Tabu
The Best of Kombi[a]
 • Data: 1991
 • Wydawca: Lion Records
Nowe narodziny[b]
 • Data: 1995
 • Wydawca: X-Serwis
Zaczarowane miasto[c]
 • Data: 2009
 • Wydawca: MTJ
Nowy album[12][16] 40[17]
"—" oznacza, że album nie był notowany.

Albumy koncertowe[edytuj]

Albumy kompilacyjne[edytuj]

Single[edytuj]

 • Wspomnienia z pleneru” / „Przeciąg” (1979)
 • „Hej rock and roll” / „Przytul mnie” (1980)
 • „Hotel Twoich snów” / „Przytul mnie” (1980)
 • „Taniec w słońcu” / „Królowie życia” (1981)
 • „Wejdź siostro” (1981)
 • „Victoria Hotel” / „Open-air Remembrance” (1981)
 • „Spring in Poland” / „Dance in the Sunshine” (1982)
 • Inwazja z Plutona” / „Nie ma jak szpan” (1983)
 • Linia życia” / „Komputerowe serce” (1983)
 • Słodkiego miłego życia” / „Nie ma zysku” (1984)
 • „You Are Wrong” – club mix / „You Are Wrong” – instrumental (1986)
 • „Niebo, które czeka” (2007)[e]
 • „Miłość to dwoje nas” (2008)[e]
 • „Pekin” – digital sound (2008)[e]
 • „Czerwień i czerń” (2009)[e]
 • „Biała perła – mój żaglowiec” (2010)[e]
 • „Jaki jest wolności smak” (2014)[f][19]
 • „Na dobre dni” (2015)[20]
 • „Miłością zmieniaj świat” (2016)[21]
 • „Nowy rozdział” (2017)[22]

Uwagi[edytuj]

 1. Album zawiera nowe wersje znanych utworów.
 2. Album wydany pod szyldem Sławomir i Tomasz Łosowcy.
 3. Album wydany pod szyldem Łosowski.
 4. Album wydany pod szyldem Kombi Łosowski.
 5. a b c d e Singel wydany pod szyldem Łosowski.
 6. Singel wydany pod szyldem Kombi Łosowski.

Przypisy[edytuj]

 1. a b c d e f g Kombi (pol.). rozrywka.trojmiasto.pl. [dostęp 2015-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-23)].
 2. Andrzej Dąbrowski: „Antologia Muzyki Rozrywkowej w Kaliszu 1962-1990” część 8 (pol.). opinia.co.uk. [dostęp 2015-09-28].
 3. a b Zespół Kombi (pol.). kombi.pl. [dostęp 2015-09-28].
 4. Zbigniew Krajewski: Sławomir Łosowski: „Słodkiego, miłego życia” powstało w ZSRR (pol.). polskieradio.pl, 2014-06-30. [dostęp 2015-09-28].
 5. Tomasz Sieliwończyk, zdj. Andrzej Poniewski: TVP Gdańsk Panorama / „Nie żyje Jan Pluta” (pol.). gdansk.tvp.pl, 2013-02-07. [dostęp 2015-09-28].
 6. a b Historia Kombi (pol.). kombi.pl. [dostęp 2015-09-28].
 7. „Nowe Narodziny” Sławka Łosowskiego (wywiad) (pol.). mmtrojmiasto.pl, 2012-02-17. [dostęp 2015-09-28].
 8. 1984 – XXI KFPP (pol.). opole.pl. [dostęp 2012-09-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-13)].
 9. Tabu w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 10. a b KOMBI Łosowski na trasie Lata z Radiem: od „Tańca w słońcu” po „Jaki jest wolności smak?” (pol.). polskieradio.pl, 2014-06-23. [dostęp 2015-09-28].
 11. MJAN: WOŚP 2015 w Gdańsku. Enej, Kombi i Majestic zagrają na Targu Węglowym (PROGRAM) (pol.). gdansk.naszemiasto.pl, 2015-01-12. [dostęp 2015-09-28].
 12. a b Kombi prezentuje "Nowy album" (pol.). muzyka.interia.pl, 2016-01-19. [dostęp 2016-01-22].
 13. Bartek Piwowarczyk: Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia (pol.). zazyjkultury.pl, 2016-05-28. [dostęp 2017-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-10)].
 14. NOC śWIĘTOJAŃSKA (pol.). scenamuzyczna.pl. [dostęp 2017-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-10)].
 15. Z koncertu 40-lecia (pol.). youtube.com, 2017-01-09. [dostęp 2017-01-10].
 16. Panorama: 21.12.2015 07:30 (rozmowa od 00:10:42 do 00:16:15), gdansk.tvp.pl [dostęp 2015-12-22].
 17. OLiS – sprzedaż w okresie 22.01.2016 – 28.01.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-02-04].
 18. Bursztynowa Kolekcja - Kombi (pol.). mtj.pl. [dostęp 2015-09-28].
 19. Piosenka dnia Jedynki. Kombi Łosowski „Jaki jest wolności smak” (pol.). polskieradio.pl, 2014-07-31. [dostęp 2015-09-28].
 20. Wielki powrót KOMBI, na dobre (pol.). polskieradio.pl, 2015-12-09. [dostęp 2015-12-09].
 21. Nowości singlowe /25.04.2016r./ (pol.). radioglos.pl, 2016-04-25. [dostęp 2016-04-29].
 22. KOMBI - Nowy Rozdział (pol.). youtube.com, 2017-01-09. [dostęp 2017-01-09].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]