Komboloi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cztery różne komboloi z tanich materiałów

Komboloi (kombolói, kombolo, nw.gr. κομπολόι czyt. koboloi) – sznur koralików, służących do systematycznego masażu wewnętrznej strony dłoni, przypominający różaniec, popularny zwłaszcza w Grecji, tradycyjnie używany, dawniej wyłącznie przez mężczyzn. Zajęcie dłoni sznurem komboloi poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza skutki stresu, połączone bywa z "zabijaniem czasu", może być wykonywane także w trakcie spotkań towarzyskich, np. w kawiarni, czy oglądania programów telewizyjnych, nie jest jednak przyjęte w trakcie spotkań formalnych. Własności komboloi silnie uzależnione są od materiału, z którego je wykonano. Świeckie, niemodlitwne przeznaczenie wyróżnia grecką tradycję komboloi od pochodzenia podobnych przedmiotów, kultur Wschodu.

Najtańsze komboloi są aktualnie chińskiej produkcji[a]. Droższe, oferowane dziś w handlu egzemplarze winny być wykonane z bursztynu, oprawnego w srebro[b]. Najdroższe komboloi, o najwyżej cenionych własnościach użytkowych, nazwano faturanami, od nazwiska ich wynalazcy i producenta. Wytwarzane były w Egipcie, do 1940 r., z inicjatywy chemika, nazwiskiem Faturan, wykonywano je z syntezy bursztynu i bakelitu.[1][c]

Bursztynowo-srebrne komboloi
Instrukcja użycia

Brak informacji o okresie powstania tej tradycji. Greccy etnografowie, z wahaniem, wiążą ją z pasterskim sznurem, z węzłami. Rzeczywiście trudno jest spotkać pasterza bez komboloi. Tradycja może być też pozostałością po tureckiej okupacji (zgodnie z nauką Mahometa mężczyzna nie powinien siedzieć bezczynnie, dlatego bogaci Turcy obracali w rękach koraliki, żeby zająć je pracą). Dzięki różnicom jakości, może także jako symbol czasu wolnego, dawniej stanowiło także atrybut władzy. Używali go m.in. Arystoteles Onasis i Jeorjos Papandreou (senior). Jest pamiątką chętnie kupowaną przez zagranicznych turystów.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Ceny chińskich komboli oscylują od 50 Eurocentów (przykład sklepów hurtowych, w starym centrum Aten), w wypadku zakupów od 10 egzemplarzy, wzwyż. Uliczni sprzedawcy oferują je w cenie od 1 Euro.
  2. takie egzemplarze oferowane są w cenach ustalanych indywidualnie, od 250 Euro, zwykle jednak kilkakrotnie wyższych
  3. Ceny prostych futuranów przekraczają zwykle 2 tys. Euro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje Muzeum Kobmoloi w Nafplio

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]