Komemijjut (Jerozolima)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komemijjut
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Widok na osiedle Komemijjut
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Dystrykt Jerozolimy

Miasto

Jerozolima

Dzielnica

Zachodnia Jerozolima

Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Komemijjut”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Komemijjut”
Ziemia31°46′00″N 35°13′00″E/31,766667 35,216667
Portal Izrael

Komemijjut (hebr. קוממיות), nieoficjalnie At-Talibijja – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży w centralnej części miasta. Na południu znajdują się osiedla Ha-Moszawa ha-Germanit i Ha-Moszawa ha-Jewanit, na zachodzie osiedla Gonen i Kirjat Szemu’el, na północy osiedla Rechawia i Miszkenot Sza’ananim, a na wschodzie osiedle Abu Tur.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało założone w latach 20. XX wieku na gruntach zakupionych przez Constantine Salameha od Patriarchy Konstantynopola. Osiedlali się tutaj zamożni arabscy chrześcijanie, którzy budowali eleganckie rezydencje z ogrodami. W ten sposób At-Talibijja stała się ekskluzywnym osiedlem Jerozolimy[1].

W pierwszych dniach wojny o niepodległość, w trakcie bitwy o Jerozolimę, osiedle zostało zajęte przez siły żydowskich organizacji paramilitarnych Hagana, Irgun i Lechi. Większość arabskich mieszkańców osiedla uciekła wówczas do Wschodniej Jerozolimy. Po wojnie utracili oni prawo do swoich własności, z powodu wprowadzenia przez Izrael prawa o utracie własności przez nieobecnych. Constantine Salameh udowodnił jednak, że nie uciekli oni z kraju, lecz tylko wyjechali w celach biznesowych. Z tego powodu państwo Izrael wypłaciło większości z nich odszkodowania za pozostawione mienie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Villa Dolorosa. [w:] Ha-Arec [on-line]. [dostęp 2011-05-16]. (ang.).