Komiksy ekonomiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gala rozdania nagród w konkursie na komiks ekonomiczny

Komiksy ekonomiczne – innowacyjny projekt edukacyjny, organizowany przez Forum Obywatelskiego Rozwoju we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji, którego celem jest przedstawienie zagadnień związanych z gospodarką w przystępnej formie obrazkowej, ciekawej dla odbiorcy w każdym wieku.    

Prace nagrodzone w edycji 2012

Opis projektu[edytuj | edytuj kod]

Na każdą edycję projektu składa się konkurs na najlepsze komiksy i animacje ekonomiczne oraz – na bazie wybranych prac – opracowanie przez ekspertów scenariusze lekcji z przedmiotów WOSu i podstaw przedsiębiorczości. Scenariusze te oraz animacje i komiksy nagrane na CD, przekazywane są bezpłatnie wraz z antologią komiksową nauczycielom gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki przystępnej formie komiksu, uczniowie mogą zrozumieć, jak naprawdę działa gospodarka. Komiksy pokazują m.in. korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zalety oszczędzania czy tworzenia dobrego prawa. Nauczyciele zaś zyskują możliwość uatrakcyjnienia swoich lekcji i wyjaśnienia na prostych przykładach złożonych zagadnień życia gospodarczego i społecznego. Organizowane są cykliczne spotkania z nauczycielami w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych. Ponadto został uruchomiony portal edukacyjny www.komiksyekonomiczne.pl.    

"Komiksy ekonomiczne" w jednej ze szkół

Konkurs na komiks ekonomiczny[edytuj | edytuj kod]

Jednym z elementów projektu edukacyjnego jest konkurs na komiks ekonomiczny. Schemat działania projektu jest kilkuetapowy. Najpierw FOR ogłasza konkurs na komiks ekonomiczny. Następnie komiksiarze rysują prace a jury wybiera najlepsze spośród nich. W październiku ma miejsce uroczysta gala rozdania nagród w konkursie na komiks ekonomiczny podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Na podstawie wyróżnionych prac metodycy tworzą scenariusze lekcji. Nauczyciele bezpłatnie zamawiają komiksy za pomocą specjalnego formularza na stronie FOR, a uczniowie w łatwy i przystępny sposób uczą się ekonomii.

Posiedzenie jury

Komiksy ekonomiczne w edukacji[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie wyróżnionych prac w konkursie na komiks ekonomiczny powstają specjalne scenariusze, w oparciu o które nauczyciele mogą prowadzić swoje lekcje. Każdego roku komiks jest zamawiany przez około 1000 nauczycieli. Nauczyciele wypowiadają się pozytywnie o komiksach. Oto przykładowe opinie o projekcie:

 • "Moi uczniowie lubią komiksy. Zagadnienia ekonomiczne są dla niektórych niezbyt interesujące. Poprzez taka formę są "bardziej strawne."
 • "To coś nowego i innego na lekcjach, co daje im możliwość dość luźnego wypowiadania się. Materiały są zdecydowanie ciekawsze od podręczników."
 • "Materiały są bardzo interesujące i przyswajalne. Uczą trudnych zagadnień w sposób niekonwencjonalny."
 • "Uczniowie lubią innowacje, nie na wszystkich przedmiotach stosuje się tego typu pomoce, komiks to "coś", co przyciąga uwagę młodego odbiorcy."
 • "Materiały są ciekawe dla ucznia, co jest niezwykle ważne. W sposób zrozumiały przybliżają często trudne zagadnienia."
 • "Lekcje zaproponowane są na bardzo wysokim poziomie. Scenariusze bardzo mnie zainspirowały. Do tego młodzież była bardzo aktywna, a komiksy spowodowały, że lekcje bawiły i uczyły."
 • "Ciekawe i niebanalne, wyczerpujące temat. Jestem początkującym nauczycielem podstaw przedsiębiorczości w liceum, dlatego sięgam po wiele różnych pomocy."
 • "Atutem również są dołączone do komiksów scenariusze, które mogą inspirować do szukania własnych rozwiązań na przeprowadzenie lekcji."

Do tej pory w ramach rozszerzenia projektu zorganizowano 3 konferencje dla nauczycieli WOS-u, podstaw przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce:

 • "Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach" w 2014r.
 • "Edukacja ekonomiczna w XXIw." w 2015r.
 • "Po co nam ta ekonomia? - czyli jak skutecznie jej uczyć" w 2016r.

Portal komiksy-ekonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Jednym z elementów projektu jest portal www.komiksyekonomiczne.pl. Ma on na celu udostępnienie prac konkursowych szerokiej rzeszy zainteresowanych osób. Na portalu znajdują się także materiały do pobrania dla nauczycieli: scenariusze lekcji, antologie komiksów oraz zdjęcia z poprzednich edycji konkursu na komiks ekonomiczny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]