Komisarz Alex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisarz Alex
Gatunek kryminalny
Kraj produkcji Polska Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Peter Hajek
Peter Moser
Główne role Patrz sekcja Obsada
Liczba odcinków 171[a]
Liczba serii 14
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Telewizja Polska – Agencja Filmowa
Water Color Studio
Reżyseria Robert Wichrowski
Krzysztof Lang
Sławomir Fabicki
Mariusz Palej
Maciej Migas
Filip Zylber
Scenariusz Paweł Łopaciński
Wojciech Saramonowicz
Tomasz Korzeniowski
Piotr Januszewicz
Magdalena Jóźwik
Magdalena Nieć
Robert Miękus
Muzyka Michał Lorenc
Zdjęcia Jacek Fabrowicz
Marek Traskowski
Tomasz Wójcik
Piotr Bernat
Artur Zdral
Scenografia Katarzyna Hencz
Tomasz Stasiński
Czas trwania odcinka ok. 45 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska Polska
Data premiery 3 marca 2012
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji od 2012
Status trwający
Format obrazu 16:9, (HDTV)
Format dźwięku stereo
Chronologia
Powiązane Komisarz Rex
Strona internetowa

Komisarz Alexpolski serial kryminalny, nadawany od 3 marca 2012 na antenie TVP1, oparty na austriacko-niemieckim serialu Komisarz Rex (we Włoszech Il commissario Rex).

Rolę serialowego Alexa na planie filmowym odgrywają trzy psy: Rocky Matador, Ramzes – pies od scen akcji i kaskaderskich ujęć oraz Wafel, który jest w zastępstwie dwóch pierwszych czworonogów[1][2].

16 marca 2020 Telewizja Polska podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji serialu na czas nieokreślony z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzonego stanu zagrożenia epidemiologicznego[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o śledztwach prowadzonych przez komisarza Marka Bromskiego (Jakub Wesołowski), jego psa, Alexa, oraz członków wydziału zabójstw łódzkiej policji. Bohaterowie zajmują się najpoważniejszymi sprawami kryminalnymi w mieście oraz województwie. Po tragicznej śmierci Bromskiego jego stanowisko obejmuje komisarz Michał Orlicz (Antoni Pawlicki). Gdy Orlicz musi wyjechać do Brazylii, jego obowiązki przejmuje komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek).

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie postacie serialu są pośrednio oparte na austriacko-niemieckim oryginale.

 • Komisarz Alex – policyjny długowłosy owczarek niemiecki, obdarzony znakomitym węchem i talentem do wyszukiwania przestępców. Pierwszy właściciel Alexa został zastrzelony. Psem opiekuje się komisarz Marek Bromski. Po śmierci Bromskiego, Alexem zajmuje się komisarz Michał Orlicz. Po wyjeździe Orlicza zajmuje się nim komisarz Piotr Górski.
 • Komisarz Marek Bromski (Jakub Wesołowski) – policjant wydziału zabójstw łódzkiej Policji. Świetny, bardzo inteligentny policjant, który doskonale posługuje się logiką, niemniej częściej ufa swojej intuicji, instynktowi niż twardym dowodom. Dlatego też potrafi zaufać psiemu nosowi. Bromski lubi omijać policyjne procedury, nie przestrzega gorliwie regulaminu. Jest zdecydowanym indywidualistą. W życiu osobistym jest świadom swojego uroku. Wie, że robi wrażenie na kobietach, chociaż raczej tego nie wykorzystuje. Lubi flirtować z kobietami, uwodzić je, ale też nie robi tego w sytuacjach zawodowych. Mieszka z Alexem w łódzkich Łagiewnikach, w willi przy ulicy Gotyckiej 11. Zostaje postrzelony i umiera w szpitalu. Pierwowzorem Bromskiego jest Richard Moser.
 • Komisarz Michał Orlicz (Antoni Pawlicki) – policjant wydziału zabójstw łódzkiej Policji. Orlicz to młody, ale doświadczony gliniarz. Po śmierci Bromskiego przejął jego obowiązki. Ku zaskoczeniu innych bohaterów, między nim a Alexem nawiązała się nić porozumienia. Inteligencja, pewność siebie i dociekliwość to cechy odzwierciedlające osobowość Orlicza. Zanim trafił do szkoły policyjnej, studiował medycynę. Znajomość anatomii często przydaje mu się w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Świetnie posługuje się bronią i nie boi się po nią sięgać. Po stracie partnera zawodowego, owczarka Arko, Orlicz nie przypuszczał, że będzie potrafił przywiązać się do innego psa. Ale przecież Alex to pies wyjątkowy. W ostatnim odcinku 8. serii dowiaduje się, że musi wyjechać za granicę. Tam razem z Ewą Krassowską zaginęli, a z helikopterem utracono kontakt (odc. 108). Biegli specjaliści podejrzewają zamach bombowy. Jego pierwowzorem jest Alexander Brandtner, oficer wiedeńskiej policji.
 • Komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek) – policjant wydziału zabójstw łódzkiej Policji. Do Łodzi trafił po rozpracowaniu podziemia narkotykowego. Górski to doświadczony policjant który świetnie posługuje się bronią. Po wyjeździe Orlicza do Brazylii przejął jego obowiązki. Między Alexem, a nim od razu nawiązała się przyjaźń i złapał świetny kontakt. Jego pierwowzorem jest oficer wiedeńskiej policji Marc Hoffmann i trzech oficerów rzymskiej policji Lorenzo Fabbri, Davide Rivera i Marco Terzani.
 • Podkomisarz Lucyna Szmidt (Magdalena Walach) – policjantka. Jest profesjonalistką w swoim fachu. Zawsze kieruje się rozumem, logiką i bezwzględnie przestrzega procedur. Dla niej najważniejsze są dowody, logika zbrodni, motywy, a nie intuicja. Świetnie posługuje się bronią, równie dobrze obezwładnia przestępców i sprowadza ich do parteru. Oddziela pracę od życia osobistego. Jej postać wzorowana jest na oficerze wiedeńskiej policji Ernst Stockinger i Christian Böck. Wyjechała z Łodzi, gdy dostała awans, w odcinku 121 wróciła do Łodzi.
 • Podkomisarz Ryszard Puchała (Ireneusz Czop) – policjant. W odcinkach 1–38 w stopniu starszy aspirant od odcinka 39 awansował na stopień podkomisarza. Lubi dogłębnie analizować, bez końca grzebać w informacjach z przeszłości. Jego żywioły to komputer i internet. To on robi portrety pamięciowe, to on przeszukuje sieć, to on ma w małym palcu wiedzę, jak kogoś zlokalizować przy pomocy sieci, GPS-u etc. Puchała, chociaż zwykle kryje się za biurkiem z nieodłącznym telefonem komórkowym, to jednak gdy chodzi o bezpieczeństwo partnerów z zespołu, potrafi zadziwić sprytem i odwagą. Uwielbia jeść. Zakochany do szaleństwa w żonie, która żywi go zdrową żywnością, przez co jest zmuszony skrycie podjadać, podczas jej nieobecności. Ma dzieci. Wyjechał do USA na staż, jednak kilka dni później wrócił do Polski. Pod koniec dziesiątej serii wyjechał do Nigerii. Jego postać wzorowana jest na dwóch oficerach to Peter Höllerer i Fritz Kunz.
 • Podkomisarz Ewa Krassowska (Agnieszka Więdłocha) – policjantka do zespołu Orlicza trafiła po awansie i wyjeździe Lucyny Szmidt. Od razu nawiązała romans z kom. Michałem Orliczem. Ewa jest rezolutna, potrafi dobrze złapać trop. Jest jej trudno oddzielić życie prywatne od zawodowego. Wyjechała z Orliczem do Brazylii, aby przetransportować groźnego przestępcę. Gdy okazuje się, że on uciekł, Ewa i Michał muszą zostać jeszcze w Brazylii. W odcinku 108 Puchała, Marta, Mędrzak, Piotr i Alex słyszą w wiadomościach druzgocącą wiadomość. Otóż helikopter, którym lecieli Ewa i Michał nad Puszczą Amazońską zaginął. Specjaliści podejrzewają, że był to zamach bombowy (odc. 108). Jej postać wzorowana jest na Niki Herzog.
 • Aspirant Gustaw Bielski (Piotr Bondyra) – policjant. Jest specjalistą od cyberprzestępczości i jest doskonały w swoim fachu. Z początku panicznie bał się Alexa, później zaprzyjaźnił się z nim. Doszedł do wydziału zabójstw za Ryśka Puchałę. Zawsze zadbany, dobrze ubrany, uczesany, niezwykle przystojny. Jego postać wzorowana jest na dwóch oficerach rzymskiej policji Giandomenico Morinim i Alberto Monterosso.
 • Podkomisarz Nina Kruk (Karolina Nolbrzak) – policjantka. Tymczasowo zastąpiła Ryszarda Puchałę, który wyjechał do USA na staż. Gdy Michał Orlicz i Ewa Krassowska zaginęli (wiadomość o tym – odc. 108), dołącza do zespołu Piotra Górskiego. W odcinkach 109–120 w stopniu starszy aspirant, zaś w odcinku 121 została awansowana na stopień podkomisarza. W dwunastej serii uzyskała awans i wyjechała do Warszawy.
 • Doktor Leon Berger (Janusz Chabior) – patolog policyjny, z charakteru zimny i nieprzyjemny, swoim wyglądem, czarnym humorem i zafascynowaniem ludzkimi zwłokami, budzi wśród wszystkich grozę. Prosektorium jest jego nieodłączną częścią życia – tam je, sypia, oraz zagłębia się w lekturze. Jest doskonały w swoim fachu. W przeciwieństwie do Leo Grafa, jest anorektycznej postury.
 • Nadkomisarz Marta Grabska (Beata Fido) – dołączyła do ekipy jako ostatnia. Jest psychologiem i profilerem policyjnym i doskonale radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. W ósmej i dziewiątej serii jako komisarz, a w dziesiątej serii awansowała na stopień nadkomisarza.
 • Komendant, młodszy inspektor Stanisław Mędrzak (Zbigniew Lesień) – policjant. Jest komendantem łódzkiej Policji, bezpośredni przełożony komisarza Piotra Górskiego czasami jest bardzo impulsywny wybucha złością co do prowadzenia śledztw przez Górskiego. Jest świetnym policjantem. Jego postać wzorowana jest na szefie rzymskiej policji Filippo Gori.
 • Gustaw Majer (Daniel Olbrychski) – emerytowany policjant, przyjaciel Marka Bromskiego. Jest bardzo doświadczony w tajnikach kryminalistyki, pomagał Bromskiemu. Razem z nim trenował na siłowni, jest bokserem. Jego pierwowzorem jest Max Koch.

Ekipy policjantów[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza ekipa (2011–2013)[edytuj | edytuj kod]

(Jakub Wesołowski – odc. 1–32)

(Ireneusz Czop – odc. 1–129)

(Magdalena Walach – odc. 1–91)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

 • Gustaw Majer - emerytowany policjant, przyjaciel Marka Bromskiego

(Daniel Olbrychski – odc. 1–25)

Druga ekipa (2013–2016)[edytuj | edytuj kod]

(Antoni Pawlicki – odc. 33–104)

(Ireneusz Czop – odc. 1–129)

(Magdalena Walach – odc. 1–91)

(Agnieszka Więdłocha – odc. 92–104)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

(Karolina Nolbrzak – odc. 71–74)

Trzecia ekipa (2016–2017)[edytuj | edytuj kod]

Komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek)

(Krystian Wieczorek – od odc. 105)

(Karolina Nolbrzak – odc. 109–143)

(Ireneusz Czop – odc. 1–129)

(Beata Fido – od odc. 94)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

Czwarta ekipa (2017-2018)[edytuj | edytuj kod]

(Krystian Wieczorek – od odc. 105)

(Piotr Bondyra – od odc. 132)

(Magdalena Walach – od odc. 121)

(Karolina Nolbrzak – odc. 109–143)

(Beata Fido – od odc. 94)

(Zbigniew Lesień – od odc. 93)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

Piąta ekipa (od 2018)[edytuj | edytuj kod]

(Krystian Wieczorek – od odc. 105)

(Piotr Bondyra – od odc. 132)

(Magdalena Walach – od odc. 121)

(Beata Fido – od odc. 94)

(Zbigniew Lesień – od odc. 93)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Status
Krystian Wieczorek komisarz Piotr Górski od 2017
Magdalena Walach podkomisarz Lucyna Szmidt 2011-2015, od 2017
Piotr Bondyra aspirant Gustaw Bielski od 2018
Beata Fido nadkomisarz Marta Grabska od 2016
Zbigniew Lesień komendant Stanisław Mędrzak od 2016
Janusz Chabior patolog Leon Berger od 2011
Krzysztof Gosławski technik policyjny Krzysztof Gosławski od 2011
Sławomir Milczarek technik policyjny Sławomir Milczarek od 2011
Mariusz Ostrowski komisarz Paweł Mianowski 2019
Agnieszka Kogucka Oficer CBŚ Iwona Szymańska 2019
Hubert Jarczak komisarz Andrzej Radke 2018
Piotr Ligienza aspirant Marek Rafałek 2017
Anna Tomaszewska Wanda Górska 2017
Zuzanna Zielińska Roma Lenart 2017

Bohaterowie niewystępujący[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Status
Karolina Nolbrzak podkomisarz Nina Kruk 2014, 2017–2018
Ireneusz Czop podkomisarz Ryszard Puchała 2011–2017
Antoni Pawlicki komisarz Michał Orlicz 2013–2016
Agnieszka Więdłocha podkomisarz Ewa Krassowska 2016
Marta Dąbrowska laborantka Beata Fabicka 2011, 2013–2015
Julia Rosnowska Monika Biernacka 2013–2014
Jakub Wesołowski komisarz Marek Bromski 2011–2013
Daniel Olbrychski Gustaw Majer 2011–2012
Aleksandra Hamkało weterynarz Aleksandra Lipiec 2012
Tomasz Schimscheiner technik laboratorium kryminalistycznego 2011

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Okres emisji Odcinki Premiera serii Finał serii Pora emisji
1 wiosna 2012 1–13 (13) 3 marca 2012 26 maja 2012 sobota 20.35
2 jesień 2012 14–26 (13) 8 września 2012 1 grudnia 2012
3 wiosna 2013 27–39 (13) 2 marca 2013 1 czerwca 2013
4 jesień 2013 40–52 (13) 31 sierpnia 2013 23 listopada 2013
5 wiosna 2014 53–65 (13) 1 marca 2014 1 czerwca 2014
6 jesień 2014 66–78 (13) 13 września 2014 6 grudnia 2014
7 jesień 2015 79–91 (13) 5 września 2015 28 listopada 2015
8 jesień 2016 92–104 (13) 3 września 2016 26 listopada 2016
9 wiosna–lato 2017 105–117 (13) 4 marca 2017 1 lipca 2017
10 jesień 2017 118–130 (13) 2 września 2017 9 grudnia 2017
11 wiosna–lato 2018 131–143 (13) 3 marca 2018 25 sierpnia 2018
12 zima 2019 144–151 (8) 5 stycznia 2019 23 lutego 2019
13 jesień 2019 152–164 (13) 7 września 2019[4] 28 grudnia 2019
14 wiosna 2020 165–171 (7) 29 lutego 2020[5] 11 kwietnia 2020

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Stan na 11 kwietnia 2020 r.
 2. W odcinku 39 awansowany ze stopnia starszego aspiranta .

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Komisarz Alex. Pies na rolę – Styl – Newsweek.pl, filmy.newsweek.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 2. Cała prawda o serialu „Komisarz Alex”! Tych psów jest, www.fakt.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 3. Anna Ryta, Koronawirus. TVP wprowadza zmiany. Widzowie "Klanu" muszą uzbroić się w cierpliwość, teleshow.wp.pl, 16 marca 2020 [dostęp 2020-03-16] (pol.).
 4. "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05] (pol.).
 5. "Komisarz Alex". Andrzej Młynarczyk znów pojawi się u boku gwiazd "M jak miłość"! Zagra mordercę? - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2020-02-04] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]