Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna – powołana 6 stycznia 2005 roku sejmowa komisja śledcza do zbadania okoliczności prywatyzacji PZU.

Najistotniejszym zagadnieniem dla komisji było zbadanie prywatyzacji przeprowadzonej w 1999 roku oraz zawartego w 2001 roku aneksu do umowy prywatyzacyjnej. Wniosek o powołanie komisji złożyły kluby SLD i Samoobrony, a poparły go wszystkie ugrupowania reprezentowane w Sejmie RP. Za powołaniem komisji głosowało 411 posłów, przeciwko był jeden poseł, Konstanty Miodowicz, a wstrzymało się dwóch. Początkowo ustalono, że w skład komisji wejdzie jedenastu posłów, a następnie zmniejszono ich liczbę do dziesięciu. Była to trzecia komisja śledcza powołana w historii Sejmu III RP.

Skład komisji[edytuj | edytuj kod]

Janusz Dobrosz, przewodniczący komisji

19 stycznia 2005 Prezydium Sejmu RP nie zgodziło się, by przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper kandydował do komisji. Samoobrona postanowiła nie wystawiać innego kandydata. W związku z tym Sejm podjął decyzję o zmniejszeniu liczby członków komisji do dziesięciu.

Skład komisji został ustalony 21 stycznia 2005, weszli do niej:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]